Ունեմ զգացողություն, որ դեռ գտնվում ենք պատերազմի մեջ, պարզապես զինված հարձակում չկա. Արման Թաթոյան
Արման Թաթոյանը ուղիղ 6 տարի առաջ՝ 2016 թվականի փետրվարի 23-ին ԱԺ-ի կողմից ընտրվել է ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան։ Այսօր ասուլիսում նա ամփոփում է իր գործունեության 6 տարին՝ նշելով, որ այս տարիներին աշխատել են ամենաբարդ, լարված ու ճգնաժամային իրավիճակներում։
«Մշտապես ինձ ուղեկցել է մի կարևորագույն սկզբունք՝ հավատարիմ լինել երդմանը, նաև՝ անել մշտապես ամեն ինչ որքան անհրաժեշտ է, իսկ դրանից հետո էլ՝ ամեն ինչ որքան պետք է»,- ասաց Արման Թաթոյանը։
Նա թվարկեց, թե իր պաշտոնավարման ընթացքում ինչ իրադարձություններ են տեղի ունեցել և ինչպիսի աշխատանքներ են կատարել՝ 2016-ին Ապրիլյան պատերազմ, ոստիկանության ՊՊԾ գնդի հետ կապված իրադարձությունները՝ զանգվածային հավաքներ, ակցիաներ, ձերբակալություններ, իրավունքների խախտումներ։
«2018 ապրիլ-մայիս ամիսների իրադարձութունները տեղի ունեցան։ Աշխատանքային խմբերով աշխատել ենք գիշեր-ցերեկ, հաճախ լուսացնելով ոստիկանության բաժիններում, ՔԿՀ-ներում, աշխատակազմում, որպեսզի կարողանանք պատշաճ իրականացնենք մեր պարտականությունները»,- ասաց Մարդու իրավունքների պաշտպանը։
Այնուհետև 2020 թ. հուլիսին ադրբեջանական իշխանությունները սանձազերծել էին ագրեսիա Տավուշի ուղղությամբ, ՄԻՊ աշխատակազմն իրականացրել է փաստահավաք աշխատանքներ, միջազգային կառույցներին են ներկայացրել ճշգրիտ տեղեկություններ, պատերազմական հանցանքները։ Կորոնավիրուսի ժամանակաշրջանում աշխատել են երեք հիմնարար ուղղությամբ՝ իրազեկում, կոնկրետ գործերով մարդու իրավունքների պաշտպանություն, վերահսկողություն պետության նկատմամբ, որպեսզի պետությունը, չօգտվելով արտակարգ դրությունից և չարաշահումներ թույլ չտա։
Ա. Թաթոյանն ասաց, որ 2020 թ. աեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի սանձազերծած աղետաբար 44-օրյա պատերազմից հետո էլ շարունակվում են խախտումները սահմանային բնակավայրերում, Արցախում։
«Այս ողջ ընթացքում, հիմա էլ ունեմ այն զգացողությունը, որ դեռ գտնվում ենք պատերազմի մեջ, պարզապես զինված հարձակում չկա, իրավական ձևակերպումն այդպես չէ»,- ասաց ՀՀ ՄԻՊ-ը։
Նա ընդգծեց, որ չնայած այս լարված իրավիճակներին, ունեցել են դիմումների և բողոքների շեշտակի աճ։ Համեմատության համար Ա. Թաթոյանը նշեց. 2015 թվականին գրավոր և բանավոր դիմում-բողոքները եղել են 5214, 2016-ին՝ 5113, արդեն 2020 թվականին 14 հազար 780, իսկ 2021-ին՝ 21 հազար 118։ Թեժ գծին 2015 թ. ստացվել է 2086 ահազանգ, 2016-ին՝ 1876, ապա 2020-ին 11 հազար 735, 2021-ին՝ 14 հազար 124։ 6 տարվա ընթացքում 5 անգամ աճել է ՍԴ ներկայացվող դիմումների թիվը։
Արման Թաթոյանը նաև ասաց. «Ինձ համար ամենաթանկը հանրային աջակցությունն է։ Իմ խորին երախտագիտությունն եմ հայտնում մեր հանրությանը, որ այսպիսի աջակցություն կա, դա մեզ պաշտպանված է պահել։ Ուզում եմ մեր հայրենակիցներն իմանան, որ դա մեզ համար ունեցել է բացառիկ նշանակություն, պարտավորեցրել ուշադիր լինել ամեն գործի ու խոսքի նկատմամբ»։
Հիշեցնենք, որ Արման Թաթոյանը մարդու իրավունքների պաշտոնում է 2016 թվականից. փետրվարի 23-ին ՀՀ Ազգային ժողովի կողմից փակ, գաղտնի քվեարկությամբ, ձայների կողմ՝ 96, դեմ 7 հարաբերակցությամբ ընտրվել էր Հայաստանի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան։ Պաշտպանն ընտրվում է վեց տարի ժամկետով։
Արման Թաթոյանի կհաջորդի Քրիստիննե Գրիգորյանը։ Նա ՄԻՊ է ընտրվել հունվարի 24-ին, թեկնածությունն առաջադրել էր «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը։

Арман Татоян: У меня ощущение, что мы все еще находимся в состоянии войны, просто нет вооруженного нападения
14:24 23/02/2022
Ровно 6 лет назад, 23 февраля 2016 года, Арман Татоян был избран Национальным Собранием Армении Защитником прав человека (омбудсменом) РА. На сегодняшней пресс-конференции он подводит итоги 6 лет своей деятельности, отмечая, что за эти годы они работали в самых сложных, напряженных и кризисных ситуациях.
«Я всегда руководствовался важнейшим принципом – оставаться верным  присяге, всегда делать столько, сколько необходимо, и после этого все, что должно быть сделано», – указал Арман Татоян.
Он перечислил события, происходившие за время его пребывания в должности: апрельская война 2016 года, события, связанные с захватом полка ППС в Ереване, – массовые собрания, акции, задержания, нарушения прав.
«Произошли события апреля-мая 2018 года. Мы работали денно и нощно рабочими группами, часто встречая рассвет в полицейских отделениях, пенитенциарных учреждениях и офисе, чтобы мы могли должным образом выполнять свои обязанности», – сказал Защитник прав человека.
Затем в июле 2020 г. власти Азербайджана развязали агрессию в направлении Тавуша, офис Защитника прав человека провел работу по сбору фактов, представив точную информацию международным организациям, военные преступления Баку. В период распространения  коронавируса они работали по трем основным направлениям: осведомление, защита прав человека по конкретным делам, контроль над государством, чтобы государство не пользовалось режимом ЧП и не допускало злоупотреблений.
А. Татоян сообщил также, что и после катастрофической 44-дневной войны, развязанной Азербайджаном 27 сентября 2020 г., в приграничных населенных пунктах, Арцахе продолжаются нарушения.
«Все это время, до сих пор у меня ощущение, что мы все еще находимся в состоянии войны, просто нет вооруженного нападения, правовая формулировка не такая», – сказал омбудсмен РА.
Он подчеркнул, что, несмотря на эти напряженные ситуации, резко увеличилось количество поступающих к ним обращений и жалоб. Для сравнения, А. Татоян отметил:  в 2015 г. было 5214 письменных-устных обращений-жалоб, в 2016 г. – 5113, уже в 2020 г. – 14 тыс. 780, а в 2021 г. – 21 тыс. 118. На "горячую линию" в 2015 г. было получено 2086 звонков, в 2016 году – 1876, затем в 2020 году – 11 тысяч 735, в 2021 году – 14 тысяч 124. За 6 лет количество обращений в Конституционный суд увеличилось в 5 раз.