ՀՀ-ում Իրանի դեսպանության արձագանքը՝ Երևանում Կապույտ մզկիթ այցելած ադրբեջանցի պատգամավորի հայտարարությանը
Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպանության արձագանքել է Երևանի Կապույտ մզկիթի վերաբերյալ ադրբեջանցի պատգամավորի հայտարարությանը, ով «Եվրանեսթ»-ի բյուրոյի ու հանձնաժողովների նիստերին մասնակցելու համար եկել էր Երևան, այցելել նաև մզկիթ։ Նա մասնավորապես գրել էր, որ Կապույտ մզկիթը միակ ադրբեջանական հուշարձանն է, որ պահպանվել է Երևանում։
«Պատմությամբ հետաքրքրվողները շատ լավ ընկալում են ավելի քան երկու հարյուրամյա վաղեմությամբ պարսկական արձանագրություններ ունեցող Կապույտ մզկիթի ճարտարապետության բարձր մշակութային արժեքը և ինքնությունը: Մեծ բարեբախտություն է, որ այս պատմական արձանագրությունները պահպանվել են»,- նշված է ՀՀ-ում Իրանի դեսպանության թվիթերյան էջում ու ներկայացված են լուսանկարներ։
Նշենք, որ գրառումն արված է եռալեզու՝ անգլերեն, հայերեն և պարսկերեն: Անգլերեն տարբերակում նշվում է, որ Կապույտ մզկիթն իրանական արվեստի խորհրդանիշ է, վերջին 3 տասնամյակների ընթացքում կրկին սկսել է գործել որպես Հայաստանում բնակվող մահմեդականների աղոթավայր և գրավիչ զբոսաշրջային վայր:
Պատմությամբ հետաքրքրվողները շատ լավ ընկալում են ավելի քան երկու հարյուրամյա վաղեմությամբ պարսկական արձանագրություններ ունեցող Կապույտ մզկիթի ճարտարապետության բարձր մշակութային արժեքը և ինքնությունը:

Iranian Embassy in Armenia responds to Azeri MP's false claims about Blue Mosque
The Iranian Embassy in Armenia has responded to the false claims of Azerbaijani MP Tahir Mirkishili about the Blue Mosque in Yerevan.
The Azeri parliamentarian and his fellow MP Soltan Mammadov, who came to Yerevan as participants in the meetings of the Euronest Parliamentary Assembly hosted by Armenia on 21-22 February, visited the Persian mosque on Wednesday.
Sharing a photo of the mosque on Facebook, Mirkishili falsely presented it as Azerbaijani.
"We have been to the Blue Mosque. As far as we know, it is the only Azerbaijani monument preserved in Yerevan,” he wrote.
“The Blue Mosque, a symbol of Iranian art, has been active again in the last 3 decades as the praying and congregation place of Muslims residing in Armenia and a touristic attraction,” the Iranian Embassy said in a tweet.
“A great pleasure that its centuries-old Persian epigraphy has been preserved! Who can read them?” it added.
The Blue Mosque, a symbol of Iranian art, has been active again in the last 3 decades as the praying and congregation place of Muslims residing in Armenia and a touristic attraction. A great pleasure that its centuries-old Persian epigraphy has been preserved! Who can read them? pic.twitter.com/CNM9eBZG6O