Ռուսաստանի Զինված ուժերը հարվածներ չեն հասցնում Ուկրաինայի քաղաքներին. ՌԴ ՊՆ
Ռուսաստանի զինված ուժերը հրետանային կամ օդային հարվածներ չեն հասցնում Ուկրաինայի քաղաքներին, ռազմական ենթակառուցվածքը խոցվում է գերճշգրիտ զենքերով։ ՏԱՍՍ-ի հաղորդմամբ, այս մասին հայտնել է ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը։
Նշվում է, որ գերճշգրիտ սպառազինությամբ շարքից հանվում են ռազմական ենթակառուցվածքները, հակաօդային պաշտպանության օբյեկտները, ռազմական օդանավակայանները, Ուկրաինայի Զինված ուժերի ավիացիան։
ՌԴ ՊՆ-ն վստահեցնում է, որ խաղաղ բնակչությանը ոչինչ չի սպառնում։
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հայտարարել է, որ Ռուսաստանը հարվածներ է հասցրել ուկրաինական ռազմական ենթակառուցվածքին և ասել, որ ռազմական դրություն է մտցնում Ուկրաինայի ողջ տարածքում։

The Russian Armed Forces are not delivering artillery or air strikes against Ukrainian cities and are striking military infrastructure with precision weapons, TASS reported on Thursday, citing Russia’s Defense Ministry.
"Precision weapons are degrading military infrastructure, air defense facilities, military aerodromes and aviation of the Ukrainian armed forces," the ministry said.
Civilians are not threatened, Russia’s Defense Ministry assured.
Russian President Vladimir Putin said in a televised address on Thursday morning that in response to a request by the heads of the Donbass republics he had made a decision to carry out a special military operation. The Russian leader stressed that Moscow had no plans of occupying Ukrainian territories.
Ukrainian President Volodymyr Zelensky introduced martial law across the country on Thursday, saying Russia has targeted Ukraine's military infrastructure.