ԵԱՏՄ երկրների գործազուրկների թվի կրճատումն ու իրական աշխատավարձի աճը. Միխայիլ Մյասնիկովիչ
Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահ Միխայիլ Մյասնիկովիչը լրագրողներին ներկայացրել է փետրվարի 24-25-ին Նուր-Սուլթանում (Ղազախստանի Հանրապետություն) կայացած Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստի արդյունքները։ Այս մասին հայտնում է ԵՏՀ մամուլի ծառայությունը։
Նրա խոսքով, անցյալ տարվա արդյունքները չեն կարող չուրախացնել, քանի որ ինտեգրման հիմնական ցուցանիշը՝ արդյունաբերական կոոպերացիան, փոխադարձ առևտուրն անցած տարվա ընթացքում 2020 թվականի համեմատ մեկ երրորդով աճել է:
Նա ուշադրություն հրավիրեց 2022 թվականի աշխատանքների որոշակի, նորարարության վրա՝ առանձնացնելով գործողությունների երեք հիմնական առաջնահերթ ուղղությունները:
«Երեք ոլորտները՝ ներդրումները հիմնական կապիտալում, թվայնացում և սկզբունքորեն նոր պայմաններով համագործակցությունը, պետք է շատ լուրջ խթան հաղորդեն հետագա զարգացմանը»,-ասել է նա։
Մեկ այլ ոլորտ, որին տեղ կհատկացվի ԵՏՀ-ի գործունեության մեջ, սոցիալական քաղաքականության խնդիրներն են։
«2021 թվականին ԵԱՏՄ տարածքում զբաղվածության ծառայությունների կողմից գրանցված գործազուրկների թիվը նվազել է 67 %-ով։ Սրանք շատ լավ ցուցանիշներ են, նոր աշխատատեղեր են։ Մենք պետք է ձգտենք նաև աշխատանքի բարձր կատարողականի։
Իրական աշխատավարձերի աճն ապահովված է նաև ԵԱՏՄ բոլոր երկրներում, հատկապես Բելառուսում՝ 4,4%-ով և Ղազախստանում՝ 8%-ով։ Մենք կարծում ենք, որ հետագա ուշադրություն պետք է դարձնել ոչ միայն արդյունաբերական կոոպերացիային, փոխադարձ առևտրին, այլև սոցիալական օրակարգի խնդիրների լուծմանը»,-ասել է նա։

Сокращение числа безработных и рост реальной зарплаты в странах ЕАЭС. Михаил Мясникович представил статистику
14:21 25/02/2022
Председатель Коллегии Евразийской экономической комиссии Михаил Мясникович рассказал журналистам об итогах заседания Евразийского межправительственного совета, которое прошло 24-25 февраля в очном формате в Нур-Султане (Республика Казахстан). Об этом сообщает пресс-служба ЕЭК.
По его словам, результаты прошлого года действительно не могут не радовать, потому что основной показатель интеграции – это рост взаимной промышленной кооперации, рост взаимной торговли, которые произошли за прошлый год, – на треть по сравнению с 2020 годом и на 20 п.п. выше, чем за 2019 год.
Он обратил внимание на определенную новизну в работе в 2022 году, выделив три главных приоритетных направления деятельности.
«Безусловно, эти три направления: инвестиции в основной капитал, цифровизация и кооперационные связи на принципиально новых условиях – должны дать очень серьезный толчок к дальнейшему развитию», – указал он.
Еще одно направление, которое будет реализовываться в деятельности ЕЭК, – это вопросы социальной политики.
«Численность безработных, зарегистрированных службами занятости по ЕАЭС за 2021 год, сократилась на 67%. Это очень хорошие показатели, это новые рабочие места. Мы должны стремиться, чтобы это были высокоэффективные рабочие места.
Рост реальной зарплаты обеспечен также во всех странах ЕАЭС, особенно в Беларуси на 4,4% и в Казахстане на 8%. Мы полагаем, что и дальше надо уделять внимание не только промкооперации, взаимной торговле, но и решать вопросы социальной повестки», – отметил он.