«Մեսրոպ Մաշտոց» շքանշան՝  Մարտակերտի շրջանի հոգևոր հովիվ Տեր Հովհաննես քահանա Հովհաննիսյանին
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանն ընդունել է  Հայ Առաքելական Եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանին ու Մարտակերտի շրջանի հոգևոր հովիվ Տեր Հովհաննես քահանա Հովհաննիսյանին:
ԱՀ նախագահի աշխատակազմից հայտնում են, որ հանդիպման ընթացքում քննարկվել է պետություն-եկեղեցի կապերին, Արցախի առջև ծառացած արտաքին և ներքին մարտահրավերներին, ներհայկական միասնականությանը վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ:
Երկուստեք կարևորվել է Հայ Առաքելական Եկեղեցու դերակատարությունը պետականաշինության և հայ ազգային ինքնության պահպանման գործում, ինչպես նաև պետության ու եկեղեցու ջանքերի համատեղման անհրաժեշտությունը՝ առկա մարտահրավերների ու համազգային խնդիրների լուծման նպատակով:
Հանդիպման ընթացքում Արայիկ Հարությունյանը «Մեսրոպ Մաշտոց» շքանշան է հանձնել Տեր Հովհաննես քահանա Հովհաննիսյանին՝ հոգևոր արժեքների պահպանության գործում ներդրած նշանակալի ավանդի և մատուցած 30-ամյա անձնվեր ծառայության համար:

President of the Artsakh Republic Arayik Harutyunyan on Friday received Primate of the Artsakh Diocese of the Armenian Apostolic Church, Bishop Vrtanes Abrahamyan and Pastor of the Martakert region, Father Hovhannes Hovhannisyan.
A wide range of issues related to the state-church relations, the external and internal challenges facing Artsakh, and the intra-Armenian unity were discussed during the meeting, the presidential office reported.
Both sides underscored the role of the Armenian Apostolic Church in state-building process and preservation of the Armenian national identity, the need to combine the efforts of the state and the church to counter the existing challenges and solve national problems.
During the meeting, Harutyunyan handed over the Mesrop Mashtots Order to Father Hovhannes Hovhannisyan for substantial contribution to the preservation of spiritual values and 30-year-long dedicated service.