«Մեսրոպ Մաշտոց» շքանշան՝  Մարտակերտի շրջանի հոգևոր հովիվ Տեր Հովհաննես քահանա Հովհաննիսյանին
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանն ընդունել է  Հայ Առաքելական Եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանին ու Մարտակերտի շրջանի հոգևոր հովիվ Տեր Հովհաննես քահանա Հովհաննիսյանին:
ԱՀ նախագահի աշխատակազմից հայտնում են, որ հանդիպման ընթացքում քննարկվել է պետություն-եկեղեցի կապերին, Արցախի առջև ծառացած արտաքին և ներքին մարտահրավերներին, ներհայկական միասնականությանը վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ:
Երկուստեք կարևորվել է Հայ Առաքելական Եկեղեցու դերակատարությունը պետականաշինության և հայ ազգային ինքնության պահպանման գործում, ինչպես նաև պետության ու եկեղեցու ջանքերի համատեղման անհրաժեշտությունը՝ առկա մարտահրավերների ու համազգային խնդիրների լուծման նպատակով:
Հանդիպման ընթացքում Արայիկ Հարությունյանը «Մեսրոպ Մաշտոց» շքանշան է հանձնել Տեր Հովհաննես քահանա Հովհաննիսյանին՝ հոգևոր արժեքների պահպանության գործում ներդրած նշանակալի ավանդի և մատուցած 30-ամյա անձնվեր ծառայության համար:

Орден «Месроп Маштоц» - духовному пастырю Мартакертского района священнику Ованнесу Ованнисяну
25 февраля президент Республики Арцах Араик Арутюнян принял предводителя Арцахской епархии Армянской Апостольской Церкви епископа Вртанеса Абрамяна и духовного пастыря Мартакертского района священника Ованнеса Ованнисяна. Об этом сообщает пресс-служба президента Арцаха.
В ходе встречи был обсужден широкий круг вопросов, касающихся связей между государством и церковью, внешних и внутренних вызовов, стоящих перед Арцахом, внутриармянского единства.
Обе стороны подчеркнули важную роль Армянской Апостольской Церкви в деле государственного строительства и сохранения армянской национальной идентичности, а также необходимость объединения усилий государства и церкви для решения существующих вызовов и общенациональных проблем.
В ходе встречи президент Арутюнян вручил священнику Ованнесу Ованнисяну орден «Месроп Маштоц» за значительный вклад в дело сохранения духовных ценностей и 30-летнюю самоотверженную службу.