Իրադրությունն այս թվացյալ կայուն վիճակից կարող է փոփոխվել և մեր հայրենակիցների համար ՀՀ-ում և Արցախում ֆիզիկական գոյության խնդիր ստեղծել. Աբրահամյան
12:25 26/02/2022
«ՌԴ-ի հետ հարաբերությունները դաշնակցային մակարդակի բարձրացրած Ադրբեջանն իր ենթակայության տակ գտնվող քարոզչամիջոցներով հակառուսական բնույթի արշավ է ծավալում։
Ավելին, գիտակցելով այս փուլում Հարավային կովկասում կայունության ապահովման կարևորությունը ՌԴ-ի համար Արցախի մի քանի հատվածներում փոքր մասշտաբի սադրանքների են դիմում։
Վերջին դեպքերը վերաբերում են Ասկերանի շրջանի Խրամորթ բնակավայրում ստեղծված իրավիճակին, երբ ադրբեջանցիները տեղի բնակիչներին գյուղատնտեսական բնույթի աշխատանքներ կատարել զրկելուց բացի ֆիզիկական բնույթի սպառնալիքներ են հնչեցնում։
Այսպիսի միջադեպերը մեզ առաջին հերթին հետաքրքիր են մեր հայրենակիցների անվտանգության տեսանկյունից և մեր խնդիրն է չեզոքացնել այդ սպառնալիքները, սակայն սա նաև ՌԴ-ին թիկունքում գտնվող խնդիրներով ծանրաբեռնելու հարց է։
Իրականության մեջ, թուրք-ադրբեջանական տանդեմը բարենպաստ պայմանների ձևավորման դեպքում պատրաստ է տարբեր բնույթի հարվածներ հասցնելու նաև ՌԴ-ին։
Դա կլինի քաղաքական, ռազմական, քարոզչական, թե տնտեսական հարվածների ձևով կամ բոլորը միասին դեռ դժվար է ասել, սակայն Հայաստանն ու Արցախը պետք է պատրաստ լինեն, որ իրադրությունն այս թվացյալ կայուն վիճակից ինչ որ փուլում կարող է փոփոխվել և մեր հայրենակիցների համար ՀՀ-ում և Արցախում ֆիզիկական գոյության խնդիր ստեղծել։
Հայաստանի այս իշխանությունը ՀՀ-ին ու Արցախին ուղղվող լուրջ մարտահրավերներին դիմակայելու շանս ուղղակի չունի, որովհետև դրան նախ չի պատրաստվում և երկրորդ, սրանք ծանր փուլում ուղղակի լքելու են քաղաքական խրամատը և իրենց տեղն են ապահովելու արտաքին հովանավորների տրամադրած ապաստան երկրներում, իսկ հասարակությունը մնալու է մեն-մենակ»։

Armenian MP: Turkish-Azerbaijani tandem ready to inflict blows on Russia in case of favorable conditions
Taking relations with Russia to an allied level, Azerbaijan has now launched an anti-Russian campaign using its propaganda means, according to Armenian MP Tigran Abrahamyan from the opposition With Honor faction.
“Moreover, given the importance of ensuring stability in the South Caucasus for Russia at this point, Azerbaijani is resorting to small-scale provocations at various parts of Artsakh,” he wrote on Facebook on Saturday.
Abrahamyan pointed to the incidents in the village of Khramort in the Askeran region, where the Azeris, in addition to depriving local residents of the opportunity to carry out agricultural work, have voiced threats of physical harm against them.
“Such incidents are of interest for us primarily in terms of the safety of our compatriots, and our task is to neutralize these threats, but it's also a matter of burdening the Russian Federation with problems in the rear,” the lawmaker stated.
“In reality, the Turkish-Azerbaijani tandem is ready to inflict all sorts of blows on Russia should favorable conditions arise.
“Whether it will be political, military, propaganda or economic blows or all together, it's hard to say yet, but Armenia and Artsakh must be prepared that the seemingly stable situation may change at some stage, and existential threats to our compatriots in Armenia and Artsakh may emerge.
“The incumbent Armenian authorities have simply no chance to counter the serious challenges facing Armenia and Artsakh because, first, they are not prepared for it, and second, they will simply abandon the political trench in a difficult situation and secure their place in the shelters provided by external supporters, while the public will be left alone,” Abrahamyan said.