Զելենսկին համաձայնել է Պուտինի առաջարկին և պատրաստ է խոսել խաղաղության մասին
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին համաձայնել է Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի առաջարկին և պատրաստ է խոսել խաղաղության և հրադադարի մասին։ ՏԱՍՍ-ի հաղորդմամբ, Ուկրաինայի նախագահի մամուլի քարտուղար Սերգեյ Նիկիֆորովն ասել է, որ «այս ժամերին խորհրդակցություններ են ընթանում բանակցությունների ժամանակի և վայրի շուրջ»։
«Մենք պետք է հերքենք այն պնդումները, թե հրաժարվել ենք բանակցություններից: Ուկրաինան պատրաստ էր և պատրաստ է խոսել հրադադարի և խաղաղության մասին: Սա մեր մշտական դիրքորոշումն է: Մենք համաձայնել ենք Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի առաջարկին: Հենց այս ժամերին կողմերը խորհրդակցում են բանակցային գործընթացի տեղի և ժամանակի շուրջ։ Որքան շուտ սկսվեն բանակցությունները, այնքան ավելի շատ հնարավորություններ կլինեն նորմալ կյանքը վերականգնելու»,- ուրբաթ նա գրել է ֆեյսբուքում:
Ավելի վաղ ՌԴ նախագահի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել էր, որ Վլադիմիր Պուտինը պատրաստ է ռուսական պատվիրակություն ուղարկել Մինսկ՝ Ուկրաինայի հետ բանակցությունների։ Ավելի ուշ նա ասել էր, որ ուկրաինական կողմը, ի պատասխան Բելառուսի մայրաքաղաքում բանակցություններ վարելու գաղափարին, առաջարկել է Վարշավան, իսկ հետո ընդհատել կապը։

Ukrainian President Volodymyr Zelensky has accepted Russian President Vladimir Putin’s proposal and is ready to negotiate peace and a ceasefire, TASS reported on Saturday, citing Zelensky’s press secretary Sergey Nikiforov.
"I have to refute allegations that we have refused to have talks. Ukraine has always been and is ready to negotiate peace and a ceasefire. It is our permanent position. We have accepted the Russian president’s proposal," he wrote on his Facebook account.
According to Nikoforov, consultations are underway about the place and time of the negotiations. The sooner talks begin, the more chances there will be to restore normal life, he noted.
Russian presidential spokesman Dmitry Peskov said earlier that Putin was ready to send a delegation to Minsk for talks with Ukraine. Later, he said that in response to the initiative to hold talks in the Belarusian capital city the Ukrainian side suggested Warsaw as a possible venue and still later lost contact.