Արտակ Զաքարյան. Ռուսների պահանջները վաղուց ակնհայտ են, սակայն Զելենսկին ի վիճակի չէ ինքնուրույն որոշումներ կայացնել
Պաշտպանության նախկին փոխնախարար, ՀՀԿ-ական գործիչ Արտակ Զաքարյանը գրում է.
«Հակիրճ` Բելառուսի սահմանին նախատեսված ռուս-ուկրաինական բանակցությունների շուրջ:
1. Ռուսաստանը գնաց այդ բանակցություններին, որպեսզի ցույց տա, որ պատրաստ է երկխոսության (urbi et orbi), և Ուկրաինան օկուպացնելու նպատակ չունի: Գոմելում քննարկվել է ՌԴ առաջ քաշած նույն պահանջները` եվրասիական անվտանգության ապահովում, ՆԱՏՕ-ին չանդամակցելու ուկրաինական երաշխիքներ, Ուկրաինայում հակառուսական և նացիստական (ազգայնամոլական) ուժերի հեռացում:
2. Լուկաշենկոյին այդ բանակցություններն անհրաժեշտ են Բելառուսի և իր սուբյեկտայնությունն ընդգծելու (աճեցնելու) համար:
3. Ուկրաինային այդ բանակցությունը պետք է` ժամանակ ձգելու համար: Ռուսների պահանջները վաղուց ակնհայտ են, սակայն Զելենսկին ի վիճակի չէ ինքնուրույն որոշումներ կայացնել (նույնը նաև Մինսկ 2-ի պայմանավորվածությունները չկատարելու պարագայում էր): Ուկրաինան 2014թ-ից սկսած, տարեցտարի կորցրել է իր ինքնիշխանությունը և այսօր կախյալ երկիր է ԱՄՆ-ից ու ԵՄ-ից:
Ուկրաինան կհայտարարի, որ պատրաստ է որոշ պայմանների դիմաց ընդունել ռուսական առաջարկները, սակայն դա կրկին կյանքի չի կոչվի, և դենացիֆիկացիայի օպերացիան ռուսները ստիպված կլինել հասցնել մինչև վերջ:

Артак Закарян: Требования русских давно очевидны, однако Зеленский не в состоянии самостоятельно принимать решения
Бывший заместитель министра обороны, член Исполнительного органа Республиканской партии Армении Артак Закарян пишет:
«Коротко о намеченных на границе Беларуси российско-украинских переговорах.
«1. Россия пошла на эти переговоры, чтобы показать, что готова к диалогу (urbi et orbi) и у нее нет цели оккупировать Украину. В Гомеле обсуждались те же требования, которые выдвигает Россия: обеспечение евразийской безопасности, украинские гарантии невступления в НАТО, отстранение в Украине антироссийских и нацистских сил.
2. Лукашенко эти переговоры необходимы для того, чтобы подчеркнуть (повысить) свою субъектность и субъектность Беларуси.
3. Украине эти переговоры нужны, чтобы тянуть время. Требования русских давно очевидны, однако
Зеленский не в состоянии самостоятельно принимать решения (то же самое было и в случае невыполнения минских соглашений ("Минск-2"). Украина с 2014 года год от года теряла свой суверенитет и сегодня является зависимой от США и ЕС страной.
Украина заявит, что готова в обмен на некоторые условия принять российские предложения, но это опять не будет претворено в жизнь, и операцию по денацификации россиянам придется довести до конца.