Տնտեսագետ. Ոչ երնեկ այն երկրին, որի բանկերից մեկի սեփականատերը կուսակցություն է բացում և սկսում թիրախավորել մյուս բանկերին
«Ամերիաբանկ»-ի համահիմնադիր, սեփականատեր, գործարար Ռուբեն Վարդանյանի հիմնած «Ապրելու երկիր» կուսակցության համանախագահ Մանե Թանդիլյանն օրեր առաջ գրառում էր կատարել «Հայբիզնեսբանկ»-ի բաժնետերերի փոփոխության, տնօրենների խորհրդում Փաշինյանի նախկին տեղակալ Տիգրան Ավինյանի ընդգրկվելու մասին։
Թանդիլյանի գրառմանը հետևեցին նաև քննադատություններ. «Ինչ մնում է բանկերի կոնկուրենցիոն ազատությանը, ապա կնշե՞ք՝ ովքե՞ր են Հայաստանյան «բանկիրները», էդ ու՞մ գրպանի համար եք այդքան մտահոգվում»։
Նույն գրառման տակ արված այս մեկնաբանությանը օգտատերերից մեկը պատասխանել էր. «Պարզ չի՞, իրենց ֆինանսավորողներին, իրենց կուսակցության հետևում կանգնածներին»։
Արձագանքելով Թանդիլյանի գրառմանը՝ տնտեսագետ Սուրեն Պարսյանը գրել է. «Ոչ երնեկ այն երկրին, որի բանկերից մեկի սեփականատերը կուսակցություն է բացում և սկսում թիրախավորել մյուս բանկերին»։
«Այս պահին բանկային համակարգը չպետք է թիրախավորել, հատկապես ուկրաինական պատերազմի ժամանակ, երբ բանկային համակարգը բավականին լուրջ փորձությունների ու մարտահրավերների առջև է»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց տնտեսագետը։
Նա նշեց, որևէ անձի հասցեական ոչինչ ասել չի ցանկանում, բայց պնդում է՝ պետք է ամեն ինչ անել, որպեսզի կայունացնենք հայաստանյան բանկային համակարգը։
«Հայաստանի բոլոր բանկերի նկատմամբ վստահությունը պետք է ապահովենք, եթե խնդիրներ ունենա հայաստանյան բանկերից մեկը, ապա անվստահությունը կտրածվի բոլոր բանկերի վրա, որևէ մեկն անվնաս չի մնա։ Պետք է բանկերի նկատմամբ մեծ հոգածություն ցուցաբերել»,-ասաց Պարսյանը։
Նրա խոսքով, հայաստանյան մի քանի բանկեր ֆինանսական, կազմակերպական, աուդիտորական խնդիրներ ունեն, սակայն պետք է չէ դրանց հիշատակել որպես ռիսկային, քանի որ խնդիրներն ավելի են խորանալու։
«Կոնկրետ բանկ մանտանշելով՝ խնդիրը ոչ թե լուծվում է, այլ ավելի է բարդանում։ Չի կարելի հիշատակել մի բանկի մասին, կլինի քաղաքական գործիչ, կլին մեկ այլ բանկի ներկայացուցիչ, քանի որ դա կխաթարի Հայաստանի բանկային համակարգը»,-ասաց նա։

Экономист: Не завидую стране, в которой владелец одного из банков открывает партию и делает мишенью другие банки
Сопредседатель основанной соучредителем, владельцем «Америабанка», бизнесменом Рубеном Варданяном партии «Страна для жизни» Мане Тандилян несколько дней назад сделала запись о смене акционеров «Армбизнесбанка», включении бывшего заместителя Пашиняна Тиграна Авиняна в Совет директоров.
За записью Тандилян последовала также критика: «Что касается конкурентной свободы банков, не назовете ли вы "банкиров" Армении? За чей карман вы настолько печетесь?
Под той же записью на этот комментарий один из пользователей ответил: «Разве не ясно? За своих спонсоров, за тех, кто стоит за их партией»
В ответ на запись Тандилян экономист Сурен Парсян написал: «Не завидую стране, в которой владелец одного из банков открывает партию и делает своей мишенью другие банки».
«В данный момент банковская система не должна подвергаться нападкам, особенно во время украинской войны, когда перед банковской системой стоят серьезные вызовы и испытания», – сказал в беседе Panorama.am экономист.
Он отметил, что не хотел бы ничего говорить в адрес какого-либо человека, но настаивает: необходимо сделать все для стабилизации банковской системы Армении.
«Мы должны обеспечить доверие ко всем банкам Армении, если у одного из армянских банков возникнут проблемы, то недоверие будет распространено на все банки, ни один не останется невредимым. Мы должны сильно заботиться о банках», – указал Парсян.
По его словам, у ряда армянских банков есть финансовые, организационные и аудиторские проблемы, но их не следует называть рисковыми, так как проблемы будут углубляться.
«Указанием конкретного банка проблема не решается, а усложняется. Нельзя упоминать один банк – будь то политический деятель или представитель другого банка, так как это нарушит банковскую систему Армении», – сказал он.