Արմեն Գևորգյան. Հայկական օրակարգն ինձ համար ունի երեք հարթություն
«Հայկական օրակարգ ասելով՝ ես տեսնում եմ միտում դեպի ապագա, շարժում, դինամիկա»,-նման կարծիք հայտնեց ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր,  Տարածաշրջանային և եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողով ի  նախագահ Արմեն Գևորգյանը՝ որպես բանախոս ելույթ ունենալով «Կոնգրես հյուրանոցում ընթացող  «Հայկական օրակարգ» պանելային քննարկմանը։ Այն կազմակերպել է Այլընտրանքային նախագծեր խումբը։
Արմեն Գևորգյանը ցավով նշեց, որ, խոսելով հայկական օրակարգի մասին, մենք անընդհատ կենտրոնացել ենք առկա խնդիրների  վրա, չենք կարողանում դրանից դուրս գալ ու նայել դեպի առաջ։
«Իհարկե, հետպատերազմյան շրջանում դա նաև օբյեկտիվ է։ Բայց անընդհատ դոփելը խնդիրների մեջ, անընդհատ սպասելն արտաքին ազդակների, փոփոխությունների բերում են մի իրավիճակի, երբ դու ոչինչ չես անում, անընդհատ գտնվում ես ռեֆլեքսայի վիճակում»,-ասաց նա։
Քաղաքական գործչի համար քաղաքական օրակարգն ունի երեք հարթություն, որոնք բոլորն էլ բարդ են։
«Առաջինը ներպետական, ներհաստանյան հարթությունն է, որտեղ բավականին բարդ և քաղաքական, և բարոյահոգեբանական գործընթացներ են տեղի ունենում։ Երկրորդը համահայկական հարթություն է, երբ խնդիրները չեն պարփակվում միայն Հայաստանով, տարածվում են նաև սփյուռքի վրա։ Երրորդը աշխարհքաղաքական հարթությունն է»,-մանրամասնեց նա։
Արմեն Գևորգյանի խոսքով, Հայաստանը գտնվում է իրենից անկախ զարգացումների կիզակետում։
«Կարծես զարգացումը մեզ հետ կապ չունի, բաց հետևանքներն անմիջական ազդեցություն են ունենում մեզ վրա տարբեր առումներով»,-ասաց նա՝ արձանագրելով, որ հայկական օրակարգի երեք հարթություններում կան հատման կետեր, ինչպես օրինակ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումն ունի ինչպես ներհայաստանյան, այնպես էլ համահայկական ու աշխարհքաղաքական նշանակություն։
Գևորգյանն առաջարկում է, որ նման հարցերը դիտվեն որպես առաջնահերթություն։
«Բայց պետք է հասկանանք, որ այդ առաջնահերթությունները չեն առնչվում մեր հասարակության զգալի մասի սպասելիքներին։ Շատ դժվար է խոսել ապագայի ծրագրերի մասին, երբ շատերն այսօր գոյատևման, ապրուստի խնդիր ունեն»,-նկատեց նա։

MP Armen Gevorgyan from Armenia’s main opposition Hayastan faction believes the Armenian agenda should focus on the future.
"I consider the Armenian agenda as something about a tendency towards the future, movement, dynamics," he told a panel discussion held in Yerevan’s Congress Hotel on Tuesday.
Armen Gevorgyan noted with regret that when talking about the Armenian agenda, “we constantly focused on existing problems and could not go beyond that and look forward.”
"Of course, it is also objective in the post-war period. But constantly lingering on problems, waiting for external signals or changes lead you to nowhere; you are constantly in a state of reflection," he said.
The Armenian agenda, according to the MP, has three dimensions: the first is the intra-Armenian plane, where complicated political and moral-psychological processes take place; the second is the pan-Armenian plane, where the problems are not limited to Armenia and cover the Diaspora; the third is the geopolitical plane, where Armenia is in the epicenter of processes beyond its control.
"Thus, the Armenian-Turkish normalization process comprises all three dimensions," he said, stressing the need to consider those issues as priorities.
"But we should realize that these priorities are not connected with the expectations of a significant part of our society. It's very difficult to talk about plans for the future, when today many people are struggling to earn their daily bread," Gevorgyan said.