Դավիթ Հարությունյան. Հասարակության պայքարող, տեսլական ունեցող 2 տոկոսը հաղթելու է
«Հավանաբար մենք ամեն ինչ պետք է սկսենք զրոյից, բայց դա ունի նաև իր հետաքրքիր կողմը»,-նման համոզմունք հայտնեց արդարադատության նախկին նախարար, «Լույս» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Դավիթ Հարությունյանը, որը որպես բանախոս մասնակցում էր Այլընտրանքային նախագծեր խմբի կազմակերպած «Հայկական օրակարգ» պանելային քննարկմանը։
Հարությունյանի ներկայացմամբ, մենք պետք է որակապես նոր խնդիր դնենք մեր ազգի ու պետության առաջ, և շատ իրատեսական է, որ դրան կարող ենք հասնել, այլ երկրների պատմությունը դրա մասին է խոսում։
«Այո, շատ ամբիցիոզ, դժվար իրագործելի, բայց իրագործելի նպատակ։ Ամեն ինչ կախված է մեզանից. կկարողանա՞նք այդ խնդիրը դնել, կկարողանա՞նք վարակել բոլորին, որ մենք իրականում կարող ենք հասնել դրան։ Եթե կարողանանք, ուրեմն կհաջողենք, եթե ոչ՝ ուրեմն մեր պետականությունը կդառնա ընդամենը պատմության մի մաս»,-ասաց հիմնադրամի տնօրենը։
Հարությունյանի համոզմամբ, նման նպատակ ձևակերպելու ու իրագործելու համար պետք է առաջին հերթին ձևավորել ակտիվ հասարակություն, իսկ դրանում պետք է ակտիվ դերակատարում ունենան կուսակցությունները։
«Սակայն կուսակցություններն ունեն մի կարևոր թերություն։ Բացի այն, որ կուսակցությունների նկատմամբ ձևավորված է նեգատիվ վերաբերմունք, կարևոր չէ այն հիմնավո՞ր է, օբյեկտի՞վ է, թե՞ ոչ, այլև այն, որ այդ կուսակցությունները երկիրը միգուցե կառուցելու են ոչ այդքան նորովի։ Նրանք ունեն նախկին, այո, դրական փորձ, ու հնարավոր է փորձեն գնալ նույն ճանապարհով, մինչդեռ պետք է գնալ նոր ճանապարհով։ Ո՞րն է այդ ճանապարհը։ Պատրաստի պատասխան ոչ ոք չունի։ Այդ պատասխանը ծնվելու է հենց հասարակության մեջ, հասարակությունն է, որ պետք է ցույց տա այդ նոր ուղին»,-ասաց նա։
Դավիթ Հարությունյանի խոսքով, եթե ստացվի ձևավորել այսօրվա իրողություններին չհարմարվող, երկրի ճակատագրի նկատմամբ ոչ անտարբեր հասարակություն, ապա մնացած պրոցեսը ստացվելու է ինքնուրույն։
«Մենք ունենք բազմաթիվ հետաքրքիր մասնագետներ։ Պետք է գնալ, տեղերում երիտասարդների հետ աշխատել, եթե 200 փորձագետներից ամեն մեկը ամիսը մեկ հանդիպում կազմակերպի, դա արդեն կլինի 2400 հանդիպում։ Իսկ հասարակությունը փոխելու և իմ ասած ամբիցիոզ ծրագրերը կյանքի կոչելու համար, անհրաժեշտ է հասարակության ընդամենը 2 տոկոսի ակտիվություն ընդամենը։ Հասարակության պայքարող, տեսլական ունեցող երկու տոկոսը հաղթելու է և շարժվելու է առաջ»,-ասաց Դավիթ Հարությունյանը։

Давид Арутюнян: Два процента общества – борющиеся, имеющие видение – победят и будут двигаться вперед
16:16 01/03/2022
Мы, вероятно, должны начать все с нуля, но у этого есть и своя интересная сторона, заявил сегодня на панельной дискуссии на тему «Армянская повестка» бывший министр юстиции,  исполнительный директор фонда «Луйс» Давид Арутюнян.
«Мы действительно должны поставить качественно новую задачу перед нашим народом и нашим государством. Это очень реалистично, этого можно достичь, об этом свидетельствует также история других стран.
Да, очень амбициозная, сложно реализуемая, но осуществимая задача. Все зависит от нас. Сможем ли мы поставить эту задачу, сможем ли мы заразить всех мыслью, что мы реально можем добиться этого? Если сможем, то у нас все получится. Если нет – то наша государственность станет лишь частью истории», – указал он.
По словам Арутюняна, для формулирования и достижения такой цели, прежде всего, должно быть сформировано активное общество, и партии должны играть в этом активную роль.
«Однако у сторон есть возможный недостаток. Помимо того, что по отношению к партиям сформировалось негативное отношение, и важно не то, обосновано оно, объективно или нет, а то, что эти партии, возможно, будут строить страну не так уж и по-новому. У них есть предыдущий, да, положительный опыт, и они могут попытаться идти прежним путем, в то время как нужно идти новым путем. Что это за путь? Ни у кого нет готового ответа. Этот ответ родится в обществе, именно общество должно показать этот новый путь», – сказал он.
По словам Давида Арутюняна, если нам удастся сформировать общество, не адаптирующееся к сегодняшним реалиям, небезразличное к судьбе страны, то в остальном процесс пойдет самостоятельно.
«У нас много интересных специалистов. Нужно работать с молодежью на местах, если каждый из 200 экспертов организует одну встречу в месяц, то будет 2400 встреч. А для того, чтобы изменить общество, чтобы реализовать амбициозные программы, о которых я говорил, нужна активность всего 2% общества. Два процента общества – борющиеся, имеющие видение – победят и будут двигаться вперед», – сказал Давид Арутюнян.