ԳԱԿ-ում կբացվի «Լեո Լեո Վարդանյան․ հետքեր» ցուցադրությունը
Մարտի 4-ից Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնում գործելու է «Լեո Լեո Վարդանյան․ հետքեր» ցուցադրությունը՝ ներկայացնելով արվեստագետի վերջին շրջանի կարևոր շարքերից մեկը։ Այս մասին հայտնում են Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնից։
Լեո Լեո Վարդանյանը աբստրակցիոնիստ նկարիչ է, ով աշխատում է տարբեր տեխնիկաներով, երբեմն նաև իր ստեղծագործություններում օգտագործելով մուլտիմեդիա գործիքակազմ։ Հատկապես վերջին տարիների իր շարքերում նա ուսումնասիրում է տարբեր ֆիզիկական հարթությունների հարաբերությունները, տարբեր շերտերի գրավիտացիաներն ու վիբրացիաները (ինչպես ինքը՝ նկարիչն է դրանք անվանում)։
««Հետքեր»-ում արվեստագետը կարծես այդ մակերեսների հետ հարաբերությունը տեղափոխում է մեկ այլ հարթություն, որտեղ պատկերի ստեղծումն առավել ազատ ու կարծես անկառավարելի է, և հեղինակի ազդեցությունը, թվում է, թե աշխատանքի կերտման վրա հասցված է մինիմալի։
«Հետքեր» շարքի համար նկարիչը ստեղծել է այն պայմաններն ու միջավայրը, որում կրակի բոցերն ու շիթերը, կլանելով մանրաթելային տախտակի վրա փակցված ենթաշրջանակով կտավը, վերացական պատկերներ են կերտում։ Ի սկզբանե որպես վիդեոարտի համար արված աշխատանք, այն առանձին կյանք ստացավ՝ դառնալով վերոնշյալ վիդեոարտի ածանցյալ, բայց ինքնուրույն ստեղծագործությունների շարք»,- նշում են արվեստի կենտրոնից։
Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնը այս ցուցադրությամբ նաև սկսում է «Տաբուլա ռազա» նախագիծը։ Նպատակը սրահի մաքուր, հարթ, դատարկ պատը օգտագործելն է՝ կյանքի կոչելով տարբեր ցուցադրություններ և նախագծեր (այդ թվում՝ փորձարարական)։ Տաբուլա ռազան, որ լատիներենից թարգմանաբար նշանակում է «հարթ, մաքուր տախտակ», դեռևս հին հունական փիլիսոփայությունից սերող տերմին է․ այն կիրառվում է իմացաբանական և հոգեբանական առումով, երբ մարդու գիտակցությունը ծնվելու պահին մաքուր տախտակի հետ է համեմատվում։ Շատ խորհրդանշական է սկսել «Տաբուլա ռազա» նախագիծը Լեո Լեո Վարդանյանի «Հետքեր» շարքով, որտեղ ոչ փոխաբերական, այլ իրական մաքուր սպիտակ տախտակները լիցքավորվում են նոր շերտերով ու իմաստներով։
«Օգտագործելով բնության տարերքներից կրակը, օդն ու նյութը (առանց որոնց այրում տեղի չի ունենում), արվեստագետը ներկայացնում է կրակը որպես ոչ միայն ոչնչացման, այլեւ մաքրման, նոր սկզբի միջոց»,- նշում է ԳԱԿ գործադիր տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Վահագն Մարաբյանը։
«Լեո Լեո Վարդանյան․ հետքեր» ցուցադրությունը գործելու է 2022 թվականի մարտի 4-ից մինչև մայիսի 29-ը: Մուտքն ազատ է:

Cafesjian Center for the Arts to host 'Leo Leo Vardanyan: Traces' exhibition
The Cafesjian Center for the Arts announces the opening of the exhibition, Leo Leo Vardanyan: Traces on March 4 in Gallery One of the Center, for the first time presenting a significant series from the artist’s recent oeuvre.
Leo Leo Vardanyan is an abstractionist artist working with varied techniques and media, sometimes applying multimedia approach as well. In his recent works the artist has examined the relation of varied physical dimensions, gravitations and vibrations of different layers (this is how the artist calls it himself).
In the Traces series this relation with varied surfaces is taken to another level, where the creation of the image is more free and seemingly uncontrolled; the author’s impact on the process is minimized to an extent that it seems entirely spontaneous.
The artist created special conditions and environment for the Traces series, when fire flames and jets swallowed the canvas on the stretcher attached to the fiberboard, thus leaving abstract images and traces on the latter. Initially created for a video art piece, it has developed into a separate series, becoming derivative to the mentioned video artwork.
With this exhibition CCA also launches the project Tabula Rasa. The aim is to use the clear and blank wall of Gallery One, realizing different exhibitions and experimental projects. Tabula Rasa (Latin translation: "blank slate") is a term that derives from Greek Philosophy: in epistemological and psychological context, the theory offers that individuals are born without built-in mental content like a blank slate/board, and therefore all knowledge comes from experience or perception. In this context, it is indeed symbolic to start the project with Leo Leo Vardanyan’s Traces, where real blank boards are literally charged with new layers and meanings.
“Using flame, air and substance from the elements of nature (without which there is no burning), the artist renders fire not only as a means of destruction, but also purification, a new beginning”,- states Vahagn Marabyan, the Acting Executive Director of the Cafesjian Center for the Arts.
Leo Leo Vardanyan: Traces exhibition will last from March 4 to May 29, 2022. The entrance is free of charge.