Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի նախագահությամբ, մերժեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Հայկ Ալումյանի՝ ՍԴ դիմելու միջնորդությունը։
Հիշեցնենք, որ Ալումյանը միջնորդել է դիմել Սահմանադրական դատարան, պնդելով, որ այն, որ դատարանը օրենքով հնարավորություն չունի պարզաբանելու Ռոբերտ Քոչարյանին և Արմեն Գևորգյանին առաջադրված մեղադրանքը, հակասում է Սահմանադրության 67-րդ հոդվածի 1 կետին և 63 հոդվածի 1 մասին։
Դատական ակտը կարող է բողոքարկվել Վերաքննիչ քրեական դատարան՝ ստանալու պահից 10-օրյա ժամկետում։ Հաջորդ դատական նիստը տեղի կունենա մարտի 15-ին, ժամը 13:00-ին։

Judge denies motion of Kocharyan’s lawyer to apply to Constitutional Court
Judge Anna Danibekyan of the Yerevan Court of General Jurisdiction, who is presiding over the trial of Armenia’s second President Robert Kocharyan and former Deputy Prime Minister Armen Gevorgyan, who is now an opposition MP, on Wednesday denied a defense motion to apply to the Constitutional Court.
The motion had been filed by Kocharyan’s lawyer Hayk Alumyan due to the uncertainty over the charges against his client.
He argues that the law which does not enable the court to clarify the charges runs counter to Article 67 (Point 1) and Article 63 (Part 1) of Armenia’s Constitution.