Հարութ Սասունյան. Ռուս-ուկրաինական պատերազմ. ահա թե ինչ է տեղի ունենում, երբ փոխզիջում ձեռք չի բերվում
Այն, ինչ հենց հիմա տեղի է ունենում Ուկրաինայում, հնարավոր վատագույն սցենարն է երկու կողմերի, իսկ իրականում բոլոր կողմերի համար։
Առաջին հերթին, սա սարսափելի ողբերգություն է ռուսական ներխուժման զոհ դարձած Ուկրաինայի ժողովրդի համար, որից ամեն գնով պետք էր խուսափել։ Ոչ ոք չի կարող արդարացնել երկրի կործանումը և անմեղ մարդկանց սպանությունը։ Մենք պետք է զորակցենք խաղաղությանը, ողջախոհությանը և բոլոր մարդկանց անվտանգությանը։
Եկեք անտեսենք անողոք քարոզչությունը, ապատեղեկատվությունը և կեղծավորությունը, որոնք հեղեղել են լրատվամիջոցները պատերազմից առաջ և դրա ընթացքում: Պետք չէ քաղաքականություն խաղալ կամ կողմնակալ լինել մարդկանց կյանքի նկատմամբ։
Այժմ զգացմունքային հայտարարություններից տեղափոխվենք իրական աշխարհ, որը մարդ կարող է անտեսել միմիայն ի վնաս իրեն: Աշխարհի գոյությունից ի վեր ուժեղները միշտ էլ իրենց կամքն են հարկադրել թույլերին: Սրանից պրծում չկա։ Այդպես եղել է, այդպես էլ կշարունակվի։ Բոլոր նրանք, ովքեր հավատում են ճշմարտությանն ու արդարությանը, խորապես սխալվում են։ Նրանք ապրում են երևակայական աշխարհում։
Ռուսաստանը, որպես հզոր երկիր, իրեն վտանգված էր զգում արևմտյան տերությունների կողմից իր ազդեցության գոտի ներխուժմամբ և ցանկանում էր պաշտպանել իր ազգային շահերը։ Համաձայն ենք ռուսական տեսակետի հետ, թե ոչ, կարևոր չէ։ Ռուսներն այսպես են ընկալում իրավիճակը։ Իսկ երբ դու ուժեղ երկիր ես, ճիշտ թե սխալ, փորձում ես քո կամքը պարտադրել ուրիշներին, այսպես թե այնպես։ Այս իրավիճակի նախադեպը Ռուսաստանի ներխուժումն է Վրաստանի Հանրապետություն 2008 թվականին, երբ վերջինս հրապուրվել էր ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու գաղափարով։ Վրաստանի զգալի մասը դեռևս գրավված է Ռուսաստանի կողմից։
Նրանք, ովքեր արևմուտքում սնափառ հայտարարություններ են անում անմեղ երկրի վրա հարձակված մեծ, վատ Ռուսաստանի մասին, հարմարորեն մոռանում են, թե ինչպես են արևմտյան երկրներն իրենք իրենց պահել տասնամյակներ, նույնիսկ դարեր շարունակ: Միացյալ Թագավորության, Ֆրանսիայի, Իսպանիայի, Գերմանիայի և Իտալիայի կայսերական ուժերը անցել են աշխարհով մեկ՝ նվաճելով տասնյակ ավելի փոքր, աղքատ և թույլ երկրներ, հպատակեցրել նրանց, թալանել նրանց բնական ռեսուրսները, սպանել և վիրավորել հարյուր հազարավոր բնիկների, մինչև նրանք ոտքի են կանգնել և դուրս շպրտել ագրեսորներին:
Միացյալ Նահանգները՝ ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների ինքնահռչակ տիպարը, անցյալում հարձակվել և գրավել է մի քանի երկրներ՝ իր կամքը պարտադրելով ողջ աշխարհին։ ԱՄՆ կառավարությունը տապալել է բազմաթիվ ղեկավարների, որոնք հրաժարվել են հետևել իր ուղեգծին և խոնարհվել Ամերիկայի ցանկությունների առաջ: Նման տասնյակ օրինակներ կան, որոնցից ամենավերջինը Իրաքն է։ Ո՞վ կարող է մոռանալ 1962 թվականի Կուբայի հրթիռային ճգնաժամը, երբ Խորհրդային Միությունը միջուկային հրթիռներ տեղադրեց Կուբայում՝ ԱՄՆ-ից ընդամենը 150 կիլոմետր հեռավորության վրա: Այն ժամանակ երկու երկրները գտնվում էին միջուկային պատերազմի շեմին։ Գոյություն ունի նաև ԱՄՆ-ի երկարամյա քաղաքականությունը՝ ի դեմս Մոնրոյի դոկտրինի, որտեղ ասվում է, որ արտաքին ուժերի ցանկացած միջամտություն Ամերիկայի քաղաքական գործերին համարվում է ԱՄՆ-ի դեմ թշնամական գործողություն: Ինչո՞վ է սա տարբերվում Պուտինի մեկնաբանությունից՝ Արևելյան Եվրոպայում, այդ թվում՝ Ուկրաինայում Ռուսաստանի ազդեցության գոտու մասին։ Վերջապես, Ռուսաստանի դեմ նախագահ Բայդենի քայլը մասամբ պայմանավորված է նրա մինչև հիմա ամենացածր վարկանիշը (37 տոկոս) բարձրացնելու մտադրությամբ։ Washington Post-ի և ABC News-ի վերջին հարցախույզը ցույց է տվել, որ ամերիկացիների միայն 33 տոկոսն է հավանություն տալիս Բայդենի կողմից Ռուսաստան-Ուկրաինա ճգնաժամի կարգավորմանը, մինչդեռ 47 տոկոսը հավանություն չի տալիս դրան:
Նախընտրելի կլիներ ուղղակի բանակցությունների վարումը Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև՝ ճգնաժամի խաղաղ լուծում գտնելու համար։ Ինչպես հաճախ ասում են՝ «պատերազմը դիվանագիտություն է այլ միջոցներով»։ Որքան շատ արտաքին ուժեր, ինչպիսիք են ԱՄՆ-ը, Ֆրանսիան և Միացյալ Թագավորությունը խառնվեն այս վեճին, այնքան ավելի վատանում է իրավիճակը, քանի որ այս երկրներից յուրաքանչյուրը, ձևացնելով պաշտպանել Ուկրաինային, իրականում հետապնդում է իր շահը: Հարցի առանցքը Ռուսաստանի և Արևմուտքի միջև անհամաձայնությունն է՝ Խորհրդային Միության փլուզումից հետո Արևմուտքի կողմից տրված ենթադրյալ խոստման մասին, որ ՆԱՏՕ-ն չի ընդլայնվի դեպի Արևելյան Եվրոպա՝ սպառնալով Ռուսաստանի անվտանգությանը: Այնուամենայնիվ, ՆԱՏՕ-ն իրոք ընդլայնվեց դեպի Արևելյան Եվրոպայի մի քանի երկրներ, ինչը Ռուսաստանը դիտեց որպես թշնամական գործողություն:
Ռուսաստանը որոշեց իր կամքը պարտադրել Ուկրաինային՝ վախենալով, որ եթե նա արագ չգործի, Ուկրաինան կմիանա ՆԱՏՕ-ին, որից հետո անհնար կլինի չեզոքացնել ընկալվող վտանգը, քանի որ համաձայն ՆԱՏՕ-ի քաղաքականության՝ «հարձակումը մեկ անդամ երկրի վրա համարվում է հարձակում բոլորի վրա»։
Պետք է փոխզիջում գտնվեր երկու կողմից՝ պատերազմից խուսափելու համար։ Մարդկանց մեծամասնությունը կարծում էր, որ պատերազմ չի լինի, և Ռուսաստանը զորքեր է կուտակում Ուկրաինայի սահմանին, որպեսզի ճնշում գործադրի նրա վրա՝ փոխզիջումային լուծման հասնելու համար: Ցավոք, Ուկրաինայի վրա ազդելու Ռուսաստանի փորձն ավարտվեց լայնածավալ ներխուժմամբ՝ ոչնչացնելով երկրի ենթակառուցվածքների զգալի մասը և անասելի զոհեր պատճառելով։ Հնարավոր է, որ Ուկրաինան մերժեց զիջումների գնալ՝ հենվելով Արևմուտքի հավաստիացումների վրա, որ այն ռազմական և տնտեսական օգնության կհասնի, եթե նա դիմադրի ՆԱՏՕ-ին չմիանալու ռուսական պահանջներին: Բացի ռազմական տեխնիկա և տնտեսական աջակցություն տրամադրելուց, արևմտյան երկրները փորձեցին արգելափակել Ռուսաստանի գործողությունները՝ կիրառելով մի շարք խիստ պատժամիջոցներ, որոնք չկարողացան փոխել նրա որոշումը: Հույս ներշնչող նորությունն այն է, որ երկուշաբթի օրը ռուսական և ուկրաինական պատվիրակություններն անցկացրեցին առաջին ուղիղ բանակցությունները և պայմանավորվեցին կրկին հանդիպել։
Պատերազմի և Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների հետևանքների պատճառով Հայաստանը հայտնվել է Ռուսաստանի հետ իր դաշինքի և կախվածության, ինչպես նաև մնացած աշխարհի հետ հարաբերությունների մեջտեղում: Ինչպես ասում են, երբ «երկու փիղ բախվում են, մրջյունը ոտնակոխ էլինում, անկախ նրանից, թե որ փիղն է հաղթում»:
Հայաստանի ամենամեծ խնդիրը ձեռնհաս ղեկավարի բացակայությունն է, որը կկարողանար հմուտ լուծում գտնել այս ծայրահեղ բարդ իրավիճակից դուրս գալու համար։ Պատերազմի սկզբից ի վեր Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պաշտոնական հայտարարություն չի արել։ Այդուհանդերձ, երեք առանձին առիթներով Հայաստանը կողմնակալ է եղել և հայտարարություններ արել այս հակամարտության վերաբերյալ։
Հայաստանն ամենախնդրահարույց գործողությունը ձեռնարկեց անցած ուրբաթ, երբ Եվրոպայի խորհուրդը քվեարկեց Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովին և Նախարարների կոմիտեին Ռուսաստանի անդամակցությունը կասեցնելու օգտին։ Հայաստանը միակ երկիրն էր, որը Ռուսաստանի հետ միասին դեմ քվեարկեց այդ որոշմանը։ Քառասուներկու երկիր կողմ քվեարկեց։ Թուրքիան խորամանկորեն ձեռնպահ մնաց, իսկ Ադրբեջանն ընդհանրապես չքվեարկեց։ Արևմտյան երկրները շատ բարյացակամ չեն լինելու Հայաստանի աջակցությանը Ռուսաստանին։ Նմանապես, Ռուսաստանը շատ բարյացակամ չի լինելու Ադրբեջանի և Թուրքիայի քվեարկություններին։ Ուկրաինայում պատերազմն անկասկած կսահմանափակի ՆԱՏՕ-ի և Ռուսաստանի միջև Թուրքիայի լարախաղի հնարավորությունը: Ադրբեջանի նմանատիպ լարախաղը նույնպես կսահմանափակվի ԵԽ-ում Ռուսաստանի հետ կողմ չքվեարկելով՝ դրանով իսկ խաթարելով փետրվարի 22-ին Ռուսաստանի և Ադրբեջանի կողմից ստորագրված «դաշնակցային համագործակցության» հռչակագիրը։
Երկրորդ, երբ Հայաստանի արտգործնախարարության խոսնակ Վահան Հունանյանին հարցրել էին, թե արդյոք Հայաստանը կմիանա Ռուսաստանին՝ ճանաչելով Ուկրաինայի Դոնեցկի և Լուգանսկի շրջանների «անկախությունը», նա պատասխանել էր՝ «Նման հարց [Հայաստանի] օրակարգում չկա»։ Պուտինին այդ պատասխանը չի գոհացնի։ Նա բազմաթիվ ուղիներ ունի ստիպելու Փաշինյանին այս ճգնաժամում հավատարիմ մնալ ռուսական գծին։
Վերջապես, փետրվարի 25-ին Ղազախստանում ելույթ ունենալով Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստում՝ Փաշինյանը առաջարկեց արագ միջոցներ ձեռնարկել «նվազագույնի հասցնելու կամ շրջանցելու» հակառուսական պատժամիջոցները, որոնք Արևմուտքը հաստատել է Ռուսաստանի կողմից Ուկրաինա ներխուժումից հետո։
Հակառուսական պատժամիջոցները, անկասկած, մեծ ազդեցություն կունենան Հայաստանի թույլ տնտեսության վրա, քանի որ Ռուսաստանը Հայաստանի ամենամեծ առևտրային գործընկերն է։ Ինչպես ասում են, երբ «Ռուսաստանը փռշտում է, Հայաստանը մրսում է»։ 2021 թվականին Ռուսաստանում հայ աշխատողների կողմից Հայաստանում իրենց ընտանիքներին փոխանցված 861 միլիոն դոլարը կտրուկ կսահմանափակվի ռուբլու անկման և գործազրկության աճի պատճառով։
Հայաստանի և Ուկրաինայի միջև նույնպես վաղուց հակասություն կա։ Երկու կողմերն էլ միմյանց մեղադրում են իրենց վստահությունը դավաճանելու և թշնամիների կողմն անցնելու մեջ։ 2014 թվականին Հայաստանը, ինը այլ երկրների և Ռուսաստանի հետ միասին, դեմ քվեարկեց ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի բանաձևին, որն անվավեր էր ճանաչել ռուսամետ Ղրիմի հանրաքվեն։ Հայերն արձագանքեցին՝ հիշեցնելով, որ Ուկրաինան 2008 թվականին Գլխավոր ասամբլեայում քվեարկել էր մի բանաձևի օգտին, որը պահանջում էր «հայկական ուժերը» դուրս բերել Լեռնային Ղարաբաղից։ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին 2020 թվականի Արցախյան պատերազմի ժամանակ հայտարարեց. «Մենք աջակցում ենք Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությանը և ինքնիշխանությանը, ինչպես Ադրբեջանը միշտ աջակցում է մեր տարածքային ամբողջականությանը և ինքնիշխանությանը»։ Ավելին, Ուկրաինան 2020 թվականի պատերազմից առաջ մահաբեր զենքեր վաճառեց Ադրբեջանին։
Չպետք է մոռանալ, որ Ուկրաինայում մոտ 500 հազար հայ է ապրում։ Երբ այլ երկրներ փակեցին իրենց դեսպանատներն Ուկրաինայում և դուրս բերեցին իրենց քաղաքացիներին, Հայաստանի դեսպանությունը շարունակեց գործել, և հայ քաղաքացիները մնացին Ուկրաինայում՝ վտանգելով իրենց կյանքը:
Օրեցօր ավելի շատ անմեղ խաղաղ բնակիչներ են զոհվում Ուկրաինայում, ավելի շատ պատժամիջոցներ են սահմանվում Ռուսաստանի դեմ և ավելի շատ աղետաբեր սպառնալիքներ են հնչում։ Առողջ դատողությունը պետք է հաղթանակի՝ նախքան աշխարհը հասնի իր վերջին օրերի սցենարին:
Միակ լուծումը խաղաղ բանակցությունների միջոցով փոխզիջման հասնելն է։ «Ակն ընդ ական, ատամն ընդ ատաման» մոտեցումը բոլորին կթողնի կույր և անատամ։

Russia-Ukraine war: This is what happens when compromise is not achieved
What is happening right now in Ukraine is the worst possible scenario for both sides, in fact all sides.
First of all, this is an enormous tragedy for the people of Ukraine who have fallen victim to the Russian invasion which should have been avoided at all costs. No one can justify the destruction of a country and the killing of innocent people. We should support peace, common sense and safety of all human beings.
Let us ignore the unrelenting propaganda, misinformation disinformation, and hypocrisy which have inundated the media before and during the war. No need to play politics or partisanship with people’s lives.
Let us now move from emotional statements to the real world which can only be ignored at our own peril. Since the beginning of the world, the powerful has always imposed his will on the weak. There is no escape from this. It has always been this way and will continue to be this way. All those who believe in truth and justice are sadly mistaken. They live in a make-believe world.
Russia, as a powerful country, felt that it was being threatened by Western powers encroaching on its sphere of influence and wanted to protect its national interests. Whether we agree or disagree with the Russian view is immaterial. This is how the Russians perceive the situation. And when you are a powerful country, right or wrong, you try to impose your will on others, one way or another. The precedent for this situation is the Russian invasion of the Republic of Georgia in 2008 when the latter flirted with the idea of joining NATO. Russia occupies large parts of Georgia to this day.
Those in the West who have been making sanctimonious statements about big bad Russia attacking an innocent country are conveniently forgetting how the western countries themselves behaved for decades, even centuries. The imperial powers of the United Kingdom, France, Spain, Germany, and Italy went around the world conquering dozens of smaller, poorer and weaker countries, subjugated them, plundered their natural resources, killed and wounded hundreds of thousands of natives, until they rose up and tossed the aggressors out.
The United States, the self-declared paragon of democracy and human rights, has attacked and occupied several countries in the past imposing its will around the world. The U.S. government has overthrown many leaders who have refused to toe its line and submit to America’s wishes. There are dozens of such examples, the latest of which is Iraq. Who can forget the Cuban Missile Crisis in 1962, when the Soviet Union deployed nuclear missiles in Cuba, just 90 miles away from the United States? The two countries came to the brink of nuclear war on that occasion. There is also the long-standing U.S. policy of the Monroe Doctrine which states that any intervention in the political affairs of the Americas by foreign powers is considered a hostile act against the United States. How is this different from Putin’s interpretation of Russia’s sphere of influence in Eastern Europe, including Ukraine? Finally, Pres. Biden’s actions against Russia are partially prompted by his intent to raise his record low rating of 37%. The latest Washington Post/ABC News poll showed that only 33% of Americans approve Biden’s handling of the Russia-Ukraine crisis, while 47% disapprove.
It would have been preferable to engage in direct negotiations between Russia and Ukraine to find a peaceful solution to the crisis. As it is often said, “war is diplomacy by other means.” The more outside powers such as the United States, France and the United Kingdom meddled in this dispute, the worst it got, since each of these countries, pretending to defend Ukraine, were in fact pursuing their own interests. The crux of the issue is the disagreement between Russia and the West about an alleged pledge made by the West after the collapse of the Soviet Union that NATO will not expand to Eastern Europe, threatening Russia’s security. Nevertheless, NATO did expand to several Eastern European countries, which Russia viewed as a hostile act.
Russia decided to impose its will on Ukraine, fearing that if it did not act promptly, Ukraine would join NATO, after which it would be impossible to neutralize the perceived danger, due to the NATO policy of “attack on one member country is deemed an attack on all.”
There should have been a compromise found on both sides to avoid war. Most people thought that there would be no war and that Russia was amassing troops on Ukraine’s border to pressure it to reach a compromise solution. Regrettably, the Russian attempt to influence Ukraine ended in a full scale invasion destroying large parts of the country’s infrastructure and causing untold casualties. It could be that Ukraine refused to compromise relying on Western assurances that it would come to its aid militarily and economically, if it resisted Russian demands not to join NATO. In addition to providing military hardware and economic assistance, Western countries tried to block Russia’s actions by issuing a series of draconian sanctions, which failed to alter its decision. The hopeful news is that Russian and Ukrainian delegations held their first direct talks on Monday and agreed to meet again.
Turning to the effects on Armenia of the war and sanctions on Russia, Armenia is caught in the middle of its alliance with and reliance on Russia and its standing with the rest of the world. As they say, when two elephants jostle, the ant gets stomped on, regardless of which elephant wins.
The biggest problem that Armenia has is the absence of a competent leader who would be able to come up with a skillful solution to extricate itself from this extremely complicated situation. Since the start of the war, Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan has not made an official declaration. Nevertheless, on three separate occasions, Armenia has taken sides and made statements regarding this conflict.
The most problematic action Armenia took was last Friday when the Council of Europe voted to suspend Russia’s membership in the Parliamentary Assembly of the Council of Europe and the Committee of Ministers. Armenia was the only country that voted with Russia against the measure. Forty two countries voted yes. Turkey shrewdly abstained and Azerbaijan did not vote at all. Western countries will not look too kindly at Armenia’s support for Russia. Likewise, Russia will not look too kindly at Azerbaijan’s and Turkey’s votes. The war in Ukraine is sure to limit Turkey’s ability to walk on a tightrope between NATO and Russia. Azerbaijan’s similar tightrope walk will also be curtailed by not voting with Russia in the Council of Europe, thus undermining the declaration of “allied cooperation” signed on Feb. 22 by Russia and Azerbaijan.
Secondly, when Armenia’s Foreign Ministry spokesman, Vahan Hunanyan, was asked if Armenia will join Russia in recognizing the “independence” of the Ukrainian regions of Donesk and Lugnask, he replied: “There is no such issue on [Armenia’s] agenda.” Putin will not be pleased with that answer. He has many ways to pressure Pashinyan to toe the Russian line in this crisis.
Finally, speaking at a meeting of the Eurasian Intergovernmental Council in Kazakhstan on February 25, Pashinyan suggested that prompt measures be taken “to minimize or circumvent” the anti-Russia sanctions approved by the West following Russia’s invasion of Ukraine.
The anti-Russia sanctions are sure to have a major impact on Armenia’s frail economy as Russia is Armenia's largest trading partner. As they say, when Russia sneezes, Armenia catches a cold. The $861 million remitted in 2021 by Armenian workers in Russia to their families in Armenia will be sharply curtailed due to the collapsing ruble and increased unemployment.
There is also a long-standing controversy between Armenia and Ukraine. Both sides accuse each other of betraying their trust and siding with their enemies.  In 2014, Armenia, along with nine other countries, voted with Russia against a UN General Assembly resolution which declared the pro-Russian Crimean referendum invalid. Armenians respond by recalling that Ukraine voted in the General Assembly in 2008, for a resolution demanding the withdrawal of “Armenian forces” from Nagorno Karabagh. President Volodymyr Zelensky of Ukraine announced during the 2020 Artsakh war: "We support Azerbaijan's territorial integrity and sovereignty just as Azerbaijan always supports our territorial integrity and sovereignty.” Furthermore, Ukraine sold lethal weapons to Azerbaijan prior to the 2020 war.
One should not forget that there are around 500,000 Armenians who live in Ukraine. When other countries shut down their embassies in Ukraine and withdrew their nationals, the Armenian Embassy continued functioning and Armenian nationals remained in Ukraine risking their lives.
With each passing day, more innocent civilians are being killed in Ukraine, more sanctions are being imposed on Russia and more ominous threats are being issued. Common sense should prevail before the world reaches a doomsday scenario.
The only solution is reaching a compromise through peaceful negotiations. Eye for an eye and tooth for a tooth will leave everyone blind and toothless.