Google-ը նախատեսում է աշխատակիցներին հետ բերել գրասենյակ
Ամերիկյան ինտերնետային հսկա Google-ը ապրիլից կսկսի իր աշխատակիցներին համավարակից հետո գրասենյակ վերադարձնել։ Այս մասին հայտնում է Bloomberg-ը՝ հղում կատարելով ՏՏ ընկերությանը։
«Google-ը, որը պատկանում է Alphabet Inc.-ին, Սան Ֆրանցիսկոյի տարածքում աշխատողներին խնդրում է ապրիլից սկսած շաբաթը երեք օր աշխատել իրենց գրասենյակներից»,- հայտնել են գրասենյակից։
Ընկերությունը որոշել է աշխատակիցներին վերադարձնել իրենց սովորական աշխատանքին, քանի որ COVID-19-ի դեպքերը սկսել են նվազել։
Google-ը խոշորագույն ընկերություններից մեկն է, որը փորձում է ստեղծել գրասենյակային և հեռահար աշխատանքի «հիբրիդային» մոդել: Տեխնոլոգիական հսկան բազմիցս հետաձգել է իր վերադարձի ամսաթիվը։ Վերջին անգամ հետաձգել է հունվարին «օմիկրոն»-ի պատճառով:

Google tells employees to return to offices in April
Alphabet Inc.’s Google is asking employees in the San Francisco Bay Area to work in their offices three days a week starting in April, marking its first return to campuses since the pandemic began, Bloomberg reports.
John Casey, Google’s vice president of Global Benefits, shared the news with staff in an email on Wednesday. He said the company made the decision after a “steady decline in cases that we continue to see, and the improved safety measures” at its campus in Mountain View, California, and other neighboring sites.
Google Bets on Hybrid Work With $1 Billion London Office Deal
Google is one of the largest companies attempting a “hybrid” model of office and remote work. The technology giant has pushed its return date multiple times, most recently postponing a January start due to omicron.
Google’s commitment to office work has frustrated some employees who wanted to move outside of the pricey Bay Area. In his email, Casey wrote that “nearly 14,000” employees globally have moved to a new location or been given approval to work remotely.