Որոշել եմ ավարտել Հայաստանի ազգային հավաքականի կազմում մրցելույթներս. Հենրիխ Մխիթարյան
Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային հավաքանի ավագ Հենրիխ Մխիթարյանը որոշում է կայացրել ավարտել Հայաստանի ազգային հավաքականի կազմում մրցելույթները:
«Սիրելի ընկերներ,
Հիշում եմ, երբ առաջին անգամ կրեցի ազգային հավաքականի մարզաշապիկը Պանամայի դեմ ընկերական խաղում և երբ խփեցի առաջին գոլս աշխարհի առաջնության որակավորման փուլի Էստոնիայի դեմ խաղում։ Անկախ դժվարությունից՝ ցանկացել եմ հաղթել կարիերայիս ամեն քայլափոխին։
Վերջին 15 տարիների ընթացքում մեծագույն պատվով եմ խաղացել իմ ազգային հավաքականում, իսկ վերջին 6 տարիների ընթացքում՝ առավել պատվով կրել նրա ավագի թևկապը:
95 միջազգային խաղերից, քրտնաջան աշխատանքից, նվիրումից և իմ երկիրը խաղադաշտում ներկայացնելու ընթացքում աննախադեպ վերելքներից և վայրէջքներից հետո որոշում եմ կայացրել ավարտել Հայաստանի ազգային հավաքականի կազմում մրցելույթներս:
Այս եզրահանգմանն եմ եկել նոյեմբերին Գերմանիայի դեմ կայացած իմ վերջին խաղից հետո։ Կարծում եմ, որ ճիշտ ժամանակն է և, որ տվել եմ իմ հավաքականին ամենը՝ ինչ կարող էի:
Հետևաբար առաջիկա տարիներին ամբողջությամբ կենտրոնացած կլինեմ ակումբային մրցելույթներիս վրա:
Իմ ֆուտբոլային սկիզբը կերտվել է Հայաստանում՝ իմ հայրենիքում, և ես հավերժ երախտապարտ կլինեմ բոլոր նրանց, ովքեր աջակցել են ինձ, ովքեր մարզել ու կրթել են ինձ, ում հետ ես խաղացել եմ և վերջապես յուրաքանչյուրին, ով նպաստել է իմ՝ որպես ֆուտբոլիստ և որպես մարդ, կայացմանը։

Mkhitaryan quits Armenian national team
Armenian football star Henrikh Mkhitaryan has announced his retirement from the Armenian national football team.
“Dear Friends, I remember when I first put on my National Team jersey, this was in a friendly against Panama, and my first goal for my nation, in a World Cup qualifier against Estonia. I wanted to win every step of my career, no matter how difficult that would be,” Mkhitaryan said in a statement on Thursday.
“It was an honor to play for my nation for the past 15 years and even more so of an honor to captain it for the last 6 years. After 95 international caps, hard work, passion and unprecedented ups and downs along the journey representing my country on the field, I have taken the decision to retire from my international career with the Armenian National Team.
“I came to this decision after my last game against Germany in November. I think it is the right time. I’ve given everything I can possibly give to my National Team. For the coming years I will therefore be fully focused on my club career.
"My football nest was woven in Armenia, my homeland, and I will forever be grateful to every single person who supported me, who coached me, who I played with and who contributed to my growth as a footballer and as a person. Good luck to my National Team!” reads the statement.