Խոսքը ստրիմինգային գործարքի մասին է, որը ՊԵԿ-ի հետ համաձայնեցված էր. Վահե Հակոբյանը՝ ԶՊՄԿ-ի տուգանքի մասին
«Ինչքան հասկանում եմ այստեղ խոսքը գնում է ստրիմինգային գործարքի մասին, որն այն ժամանակ եղել է բաց և ՊԵԿ-ի հետ համաձայնեցված»,- անդրադառնալով Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատին (ԶՊՄԿ) ՊԵԿ-ի կողմից մոտ 30 մլն դոլարի տույժի նշանակման փաստին՝ այսօր ճեպազրույցի ժամանակ հայտնեց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր, Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վահե Հակոբյանը:
Նա ժխտեց լրագրողի պնդումը, թե այդ գործընթացի ժամանակ, ինքը եղել է ԶՊՄԿ-ի տնօրենը՝ շետելով, որ այդ տարիներին եղել է Սյունիքի մարզպետ, և բաժնեմաս չի ունեցել կոմբինատում:
Ներկայացնելով ստրիմինգային գործարքի էությունը՝ Հակոբյանը բացատրեց, որ, ինչքանով իրեն է հայտնի, այն տարիների պղնձի ցածր գներով պայմանավորված և, հաշվի առնելով կոմբինատի վիճակը՝ պարտքերի բեռը՝ ԶՊՄԿ-ի օպերատիվ ղեկավարությունը, կոմբինատի խորհրդի իմացությամբ, որոշում է կայացրել կնքել ստրիմինգային գործարք, որով պղնձի խտանյութը մի քանի տարով վաճառվել է ինչ-որ ընկերության՝ հետագա մատակարարումների համար գումարը միանգամից ստանալու պայմանով և հետագայում, երբ պղնձի գները կայունացել են, այդ գործարքը չեղարկվել է
Վահե Հակոբյանի խոսքով՝ ՊԵԿ-ը համարել է, որ այդ գործարքի և օպերատիվ ղեկավարության գործողությունների արդյունքում պետությանը 15 մլրդ դրամի վնաս է հասցվել:
Պատգամավորը լրագրողներին խորհուրդ տվեց այդ որոշման մասին հարցերն ուղղել ԶՊՄԿ տնօրենին։
Լրագրողի դիտարկմանը, թե որոշ տեղեկություններով ԶՊՄԿ տնօրեն Մհեր Պոլոսկովի վրա իշխանությունները ճնշում են գործադրել, քրեական գործ չհարուցելու պայմանով ստիպել այդ գումարը վճարել, որը նա վճարել է՝ վաճառելով կոմբինատում ունեցած իր 12.5 % բաժնեմասը՝ Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահն արձագանքեց, թե չի բացառում տնօրենի վրա ճնշումներ գործադրելու փաստը և, որ Պոլոսկովը վաճառել է կոմբինատում ունեցած իր բաժնեմասը:

Речь о стриминговой сделке, согласованной с КГД: Ваге Акопян о штрафе ЗММК
«Насколько я понимаю, речь здесь идет о стриминговой сделке, которая была открыта на тот момент и согласована с Комитетом государственных доходов», – заявил на брифинге в национальном Собрании 7 марта депутат от фракции «Армения», председатель Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам Ваге Акопян, коснувшись факта назначения КГД штрафа в $30 млн Зангезурскому медно-молибденовому комбинату (ЗММК).
Он опроверг утверждение журналиста о том, будто во время этого процесса он был директором ЗММК, подчеркнув, что в те годы он был губернатором Сюника и не обладал долей в комбинате.
Представляя суть сделки, Акопян пояснил, что, насколько ему известно, из-за низких цен на медь в те годы, с учетом состояния комбината – бремени долгов, руководство ЗММК, с ведома совета комбината, приняло решение заключить стриминговую сделку, в соответствии с которой концентрат меди несколько лет продавался какой-то компании – с условием единовременного получения средств на дальнейшие поставки, а позже, когда цены на медь стабилизировались, сделка была расторгнута.
По словам Ваге Акопян, Комитет госдоходов посчитал, что в результате сделки и действий оперативного руководства государство понесло убытки в размере 15 млрд драмов.
Депутат посоветовал журналистам направить эти вопросы об этом решении директору ЗММК.
На замечание журналиста о том, что по некоторым данным власти оказывали давление на директора ЗММК Мгера Полоскова, заставляя его выплатить эту сумму с условием не возбуждения уголовного дела, которую он выплатил путем  продажи принадлежащих ему 12,5% акций завода, Акопян ответил, что он не исключает факт оказания давления на  директора и то, что Полосков продал свою долю в комбинате.