Թշնամուն հաղթանակ է նվիրվել, դրա համար էլ ինքնավստահ է դարձել ու նման պահվածք է դրսևորում. Մետաքսե Հակոբյան
Ադրբեջանական կողմը շարունակում է պահպանել լարված մթնոլորտ Արցախի Հանրապետության Ասկերանի շրջանի Խրամորթ համայնքի հարակից դիրքերում։ Մարտունու շրջանի Նորշեն համայնքում նույնպես լարված իրավիճակ է, դեռ մարտի 4-ին ադրբեջանցիները կրակոցներ էին արձակել գյուղի ուղղությամբ, բարձրախոսով հորդորել էին բնակիչներին լքել տարածքը։ Այսօր Արցախի պաշտպանության նախարարությունը հայտնեց, որ վերջին օրերի ընթացքում արևելյան ուղղությամբ Ադրբեջանը հրադադարի պահպանման ռեժիմը պարբերաբար խախտում է։
Panorama.am-ը զրուցել է Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի «Արդարություն» խմբակցության պատգամավոր Մետաքսե Հակոբյանի հետ Ադրբեջանի սադրիչ գործողությունների, թշնակու կողմից վարվող քաղաքականության վերաբերյալ։
Panorama.am - Տիկին Հակոբյան, Ադրբեջանն ինչի՞ է ուզում հասնել նման սադրանքներով, բնակիչներին ահաբեկելով։
Մետաքսե Հակոբյան - 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունից հետո ամեն անգամ ասում ենք, որ Արցախում պատերազմը չի ավարտվել, ուղղակի լռություն է, դա էլ հարաբերական է, ժամանակ առ ժամանակ նույնիսկ մայրաքաղաք Ստեփանակերտում մենք լսում ենք կրակոցի ձայներ։ Հատկապես աշնանն ու գարնանն իրենք ավելի ակտիվանում են, քանի որ ավելի շատ մարդիկ ենք տեսնում։ Մեր վերահսկողության տակ գտնվող այգիները, վարելահողերը շատ մոտ են գտնվում շփման գծին։ Կոնկրետ Խրամորթից, Նորշենից թշնամին ընդամենը մի քանի մետր հեռավորության վրա է թշնամին։
Գարնանային աշխատանքների ժամանակ ընդամենը մի քանի մետրի վրա տեսնելով մեր գյուղացիներին՝ զենք են թափահարում, վայրենի ձայներ հանում, բարձրախոսերով հայերեն ասում են, որ պետք է լքեն տարածքը, հակառակ դեպքում այս կանեն, այն կանեն։ Իհարկե, սա իրենց քաղաքականությունն է, որը երբևէ չի փոխվել, ուղղակի հիմա իրենք ավելի ինքնավստահ են դարձել, ի վերջո իրենց հաղթանակ է նվիրվել, որին իրենք 30 տարի շանս չունեին հասնելու ու մեկ էլ դա իրենց նվիրվեց։ Բնականաբար, իրենք այդ պահվածքն են դրսևորում, ու իրենց նպատակն է խուճապ, վախ առաջացնել, որպեսզի ուղղակի արցախցիները լքեն իրենց հայրենիքը։
Երկու օր առաջ, երբ կրակոցներ էին եղել, Նորշենի բնակիչների հետ էի խոսում։ Իհարկե, ուրախ, զվարթ չէին, ոգևորված չէին, բայց փաստում էին` ոչ վախ կա, ոչ խուճապ, որովհետև արցախցին ամենալավն է ճանաչում ադրբեջանցուն։ Չեն ենթարկվել թշնամու սադրանքներին, շատ արագ ինքնակազմակերպվել են, եկել է վարչական շրջանի ղեկավարը, այնուհետև ռուս խաղաղապահները, կարողացել են հանդարտեցնել թշնամուն։
Իհարկե, այդ օրը գյուղատնտեսական աշխատանքներ չեն կատարվել, բայց խաղաղապահները խոստացել են, որ մեկ ամիս հետո այնպիսի իրավիճակ ստեղծած կլինեն, որ մեր գյուղացիները կկարողանան միայնակ դաշտերում աշխատել։
Մյուս կողմից իրենք, օգտվելով ռուս-ուկրաինական հարաբերություններից, ուզում են ցույց տալ, որ ընդհանրապես ռուսը չի տիրապետում իրավիճակին, թուլացել է, չի կարողանում իրականացնել խաղաղապահի գործառույթները, բայց դա իրականություն չէ։ Խաղաղապահները ինչպես իրականացրել են իրենց գործառույթները, այնպես էլ շարունակում են, որևէ խնդիր չկա այդ առումով։ Արցախում էլ բնակիչը ռուս զինվորի կողքին է, սատարում է, քանի որ այսօր հայ և ռուս զինվորը կողք-կողքի Արցախի անվտանգության երաշխավորն են։
Panorama.am – Արցախցիներն ամուր կառչած են իրենց հողին, չեն պատրաստվում հեռանալ՝ չնայած թշնամու սադրանքներին։
Մետաքսե Հակոբյան – Միանշանակ, այլապես այսօր ուղղակի չէինք ունենա Կարմիր Շուկան, Թաղավարդի կես մասը, որը մեր վերահսկողության տակ է, քանի որ այն, ինչ կատարվում է արդեն մեկ տարուց ավելի այդ գյուղերի շուրջ, երևի թե ամենավտանգավորն է, որովհետև իրենք ամեն վայրկյան թշնամու թիրախի տակ են, երեխաներն այդպես գնում են դպրոց, մանկապարտեզ, բնակիչներն այդ պայմաններում իրենց կենցաղն են վարում։ Հավատացեք, բացառիկ մարդիկ են։ Իրենց հետ հաճախակի եմ շփվում, այն կամքը, միտքը, որ հիմա իրենք ավելի են կառչած իրենց հողին, քան մինչ պատերազմը, երևի ամեն մեկին տրված չէ։ Երևի հենց լեռնեցուն է տրված։
Panorama.am – Ի՞նչը կստիպի թշնամուն, որ նման լկտի պահվածքը չդրսևորի և ի՞նչ արձագանք պետք է լինի այդ ամենին Հայաստանի ու Արցախի իշխանություններից կողմից։
Մետաքսե Հակոբյան – Կստիպի ուժը։ Բայց ինչի մասին է խոսքը. պարտված մարդիկ են իշխանության, ովքեր գլուխները կախ ուղղակի տվեցին մեր հայրենիքը, մեր երեխաների կյանքերը նվիրեցին թշնամուն։ Այդ դեպքում ինչպե՞ս կարող են որևէ բան պարտադրել։ Այս իշխանության օրոք չի կարող լինել, միանշանակ, բայց ամենաքիչը գոնե պետք է մեծ աղմուկ-աղաղակ բարձրացնեն։ Թշնամին չեղած բանից կարողանում է այնպիսի սուտ տեղեկատվություն տարածել, որ միջազգային հանրությունը հավատում է, իսկ մեր մոտից որևէ հայտարարություն, գոնե ԱԳՆ մակարդակով որևէ կոշտ հայտարարություն երբևէ չի եղել։ Բնականաբար, իրենց զսպող ոչինչ չունենք։ Ի՞նչ է արվում իրենց զսպելու համար։ Բնականաբար, ոչինչ։ Իրենց քաղաքականությունն այդպես կշարունակվի մինչև մենք ուժեղ լինենք, մեզանից ինչ-որ բան ներկայացնենք։
Չնայած ասեմ՝ այնպես չէ, որ իրենք շատ ուժեղ են. երբ դեմ դիմաց հանդիպում են բնակչին, արցախցու ու զինվորի դիմադրությանը, այնպես չէ որ շատ ուժեղ են կամ իրենց լկտի են պահում։ Իրենք լկտիանում են, երբ դա պետական մակարդակի է հասնում, քանի որ իրականում իրենք ոչ ուժեղ են, ոչ էլ առյուծի սիրտ են կերել։

Врагу подарили победу, поэтому он стал самонадеянным и демонстрирует такое поведение – Метаксе Акопян
16:03 07/03/2022
Азербайджанская сторона продолжает сохранять напряженную обстановку на позициях, прилегающих к общине Храморт Аскеранского района Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)). В общине Норшен Мартунинского района также напряженная ситуация, еще 4 марта азербайджанцы произвели выстрелы в направлении села, через громкоговоритель призывая жителей покинуть территорию. Сегодня Минобороны Арцаха сообщило, что в последние дни Азербайджан периодически нарушает режим прекращения огня в восточном направлении.
Корреспондент Panorama.am побеседовала с депутатом Национального собрания Республики Арцах от фракции «Справедливость» Метаксе Акопян о провокационных действиях Азербайджана, проводимой врагом политике.
– Г-жа Акопян, чего хочет добиться Азербайджан такими провокациями, запугиванием жителей?
– После трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года каждый раз, когда мы говорим, что война в Арцахе не окончена, это просто тишина, к тому же и она – относительная, время от времени даже в столице Степанакерте мы слышим звуки выстрелов. Особенно осенью и весной они активируются, потому что мы видим больше людского ресурса. Находящиеся под нашим контролем сады и пашни расположены очень близко к линии соприкосновения. Конкретно от Храморта и Норшена враг находится всего в нескольких метрах.
Видя наших сельчан во время проведения ими весенних работ всего в нескольких метрах, они трясут оружием, издают дикие звуки и через громкоговорители говорят на армянском языке, будто мы должны покинуть эту территорию, озвучивают угрозы. Конечно, это их политика, которая никогда не менялась, просто сейчас они стали более уверенными в себе, в конце концов, им была подарена победа, добиться которой у них не было шансов 30 лет. И вдруг им ее подарили.
Естественно, они демонстрируют такое поведение, и их цель – посеять панику, страх, чтобы арцахцы просто покинули свою Родину.
Два дня назад, когда были выстрелы, я разговаривала с жителями Норшена. Они, конечно, не были радостными, веселыми и воодушевленными, но констатировали, что страха, паники нет, потому что арцахцы лучше всех знают азербайджанцев. На провокации врага они не поддались, очень быстро самоорганизовались, приехал глава административного района, затем российские миротворцы, удалось усмирить врага.
Сельскохозяйственных работ в тот день, конечно, не проводилось, но миротворцы пообещали, что через месяц создадут ситуацию, когда наши сельчане смогут работать на полях самостоятельно уже.
С другой стороны, они, воспользовавшись российско-украинскими отношениями, хотят показать, будто русские вообще не владеют ситуацией, ослабли, не в состоянии выполнять функции миротворца, но это не соответствует действительности. Миротворцы как осуществляли свои функции, так и продолжают это делать, в этом отношении нет никаких проблем. В Арцахе же жители рядом с российскими военными, поддерживают их, потому что сегодня армянские и российские военные бок о бок служат гарантом безопасности Арцаха.
– Арцахцы крепко привязаны к своей земле, они не собираются покидать ее, несмотря на провокации врага.
– Безусловно, иначе у нас сегодня не было бы общины Кармир Шука, половины Тагаварда, который находится под нашим контролем, поскольку происходящее вокруг этих сел уже больше года, наверное, самое опасное, потому что они каждую секунду являются мишенью врага: в таких условиях дети ходят в школу и детский сад, жители организуют свой быт. Поверьте, это уникальные люди. Я часто с ними общаюсь, наверное, не каждому даны такая воля, мысль о том, что сейчас они привязаны к своей земле сильнее, чем до войны. Наверное, это дано именно горцу.
– Что заставит врага не проявлять такого наглого поведения и как на все это должны реагировать власти Армении и Арцаха?
– Заставит сила. Но о чем речь? У власти – потерпевшие поражение люди, которые, опустив головы, просто сдали нашу Родину, подарили жизни наших детей врагу. В таком случае как они могут к чему-то принуждать? Пока остается эта власть, произойти это не может, однозначно, но хотя бы должны поднять шум. Враг из несуществующей вещи  способен распространять такую дезинформацию, что в нее поверит международное сообщество, а мы никогда не делали жестких заявлений, хотя бы на уровне МИД. Естественно, нам нечем их сдерживать. Что делается для их сдерживания? Конечно, ничего. Их политика будет продолжаться до тех пор, пока мы не станем сильными, не будем что-то из себя представлять.
Хотя надо сказать, дело не в том, что они очень сильные. Когда они встречаются лицом к лицу с арцахцами, с сопротивлением арцахцев и военных, не ведут себя нагло. Они наглеют, когда дело доходит до государственного уровня, потому что на самом деле не сильны и не обладают львиной храбростью.