«ARARAT Aroma Experience». Բացառիկ ծրագիր բարձրաճաշակ ու նրբազգաց քիմքերի համար
Կնոջ բույր և կոնյակի բույր։ Իրական ջենթլմենի ուղեկիցներ ամբողջ կյանքի ընթացքում։ Ընդ որում, անկախ տարիքից։ Դե իսկ գովազդի ու հավելյալ ներկայացման կարիք չունեցող ARARAT կոնյակն այդ կենսակերպի լավագույն բաղադրիչն է արդեն ավելի քան մեկ դար։ Միշտ դասական ու միաժամանակ արդիական ոճի թելադրողը հերթական անակնկալն է մատուցում, այն էլ կանանց միջազգային օրվա նախաշեմին։
«ARARAT Aroma Experience»-ը յուրատեսակ տուր է բարձրաճաշակ ու նրբազգաց քիմքերի համար։ Այն հնարավորություն է ջենթլմենների համար, օրինակ, նվեր ընտրելու կամ որոշելու, թե ARARAT կոնյակի հատկապես որ տեսակի ուղեկցությամբ է կազմակերպելու տոնական ռոմանտիկ ընթրիքը։ Չէ որ իրական լեդիներն արժանի են լավագույն բույրերին։
ARARAT կոնյակը ձեռակերտ խմիչք է, նախքան սպառողին տրամադրվելը շատ երկար ճանապարհ է անցնում։ Իսկ ճանապարհի սկիզբը Արարատյան դաշտի ու Տավուշի մարզի խաղողն է։ Խաղողից ստանում են խաղողի հյութ, որը մոտ 2 շաբաթից դառնում է գինի, այնուհետև գինին թորում են։ Թորումը ճշգրիտ գործընթաց է, թույլ է տալիս քաղել լավագույնը լավագույնից։
ARARAT ապրանքանիշի դեսպան Քրիստինա Իշխանյանի խոսքով, եթե թորումը գիտություն է, հնացումը՝ իսկական արվեստ է։ Կոնյակի արտադրության մեջ ամենակուլմինացիոն պահը կուպաժի գործընթացն է՝ «ամուսնացնում են տարբեր սպիրտներ, որպեսզի ծնունդ առնի կոնյակը»։ Այն ամենապատասխանատու և ամենաստեղծագործ գործընթացն է։ Կուպաժի գործընթացը կարելի է համեմատել պարֆյումերի աշխատանքի հետ՝ ինչպես է խառնում տարբեր բուրմունքներ ու ստեղծում իր օծանելիքը։
ARARAT թանգարանը մեկնարկում է փորձառության նոր ծրագիր՝ «ARARAT Aroma Experience», որն առավել բովանդակալից կերպով է ներկայացնում ARARAT կոնյակների համահոտային գունապնակը։
Կոնյակն իրեն բնորոշ հատկությունները՝ բնավորությունը, ձեռք է բերում կոնյակի սպիրտի հնացման տարիների ընթացքում, իսկ անկրկնելի դիմագիծ է ստանում վարպետների ստեղծագործ աշխատանքի շնորհիվ։
ARARAT կոնյակների հարուստ և հագեցած համային փունջը ձևավորվում է մի շարք սպիրտների գրագետ միաձուլման արդյունքում՝ հաղորդելով ապագա կոնյակին յուրահատուկ համահոտային նրբերանգներ։ «ARARAT Aroma Experience»-ը բացառիկ ծրագիր է բացահայտելու կոնյակի համային հատկանիշները և ուսումնասիրելու կուպաժավորման բարդ գործընթացի արդյունքում ստեղծված առանձնահատուկ բույրերը տարբեր հարթություններից։
«ARARAT Aroma Experience»-ի արարողությունը սկսվում է ARARAT «Անի» և ARARAT «Ախթամար» կոնյակների համտեսով։ Կոնյակի միահյուսված բույրերը տարանջատելու համար մասնակիցներն այն գնահատում են՝ զգալով բույրերի երեք տարբեր ալիքները, այնուհետև կազմում են քարտեզ՝ համապատասխանացնելով սեփական զգացողություններին ու դիտարկումներին։
Այս բացառիկ փորձառությունը հետայսու հասանելի կլինի ARARAT թանգարանի համտեսման մշտական ծրագրում և հատկապես ուշագրավ է կորպորատիվ B2B հարթության մեջ։
Ք. Իշխանյանը լրագրողների հետ զրույցում ասաց, որ «ARARAT Aroma Experience»-ը համտեսի մի յուրահատուկ ձևաչափ է, որը հաղորդակից է դարձնում հյուրերին իրենց ոգեշնչմանը, իրենց գեղեցիկ պահերին։
«Այն ստեղծված է այն մարդկանց համար, ովքեր ուզում են սովորել, զգալ, հասկանալ, տարբերակել բույրերը, քանի որ կոնյակի մեջ բազմաթիվ բույրեր կան։ Մենք ընտրել ենք 9 հիմնական բույրերը, որոնք առավել ակնհայտ են կոնյակի մեջ ու մեր հյուրերին բացատրում ենք, որ կոնյակը տարբեր բույրերի գեղեցիկ զուգորդումն է, խառնուրդն է»,- ասաց ARARAT ապրանքանիշի դեսպան Քրիստինա Իշխանյանը։
ARARAT թանգարանի էքսկուրսավարների ղեկավար Սյունե Բարսեղյանի խոսքով, «ARARAT Aroma Experience»-ը գալիս է համալրելու ARARAT թանգարանի նոր համտեսների փաթեթը։ Այս փաթեթից կարող են օգտվել բոլոր ցանկացողները, այն շատ հետաքրքիր կլինի  նաև օտարերկրյա հյուրերի համար, ովքեր Հայաստան այցի ժամանակ անպայման համտեսում են ARARAT  կոնյակները, իսկ «ARARAT Aroma Experience»-ը հնարավորություն է ամբողջությամբ բացահայտելու կոնյակների համահոտային առանձնահատկությունները։
ARARAT կոնյակները 135-ամյա ժառանգության, Երևանի կոնյակի գործարանի վարպետների անձնվեր աշխատանքի և Հայաստանի առատաձեռն բնության շռայլության արտացոլանքն են։ Հենց դա է ձևավորում ARARAT-ի իրական ու յուրահատուկ ինքնությունը։ Իսկ «ARARAT Aroma Experience»-ը ներկայացնում է ստեղծագործ և ջանասեր աշխատանքի քողի տակ թաքնված համահոտային բոլոր շերտերը։
Կոնյակ խմելուց առաջ բաժակներն իրեր են խփում, իսկ խփելուց առաջ անպայման կենաց ասում։ Մեր կենացները սովորաբար ավարտվում են՝ երջանիկ ու առողջ լինենք, և այսօր ամենաարդիականը՝ ապրենք խաղաղ երկնքի  տակ։

«ARARAT Aroma Experience»: уникальный проект для изысканного и тонкого вкуса
Аромат женщины и аромат коньяка. Спутники настоящего джентльмена в течение всей его жизни. При этом, независимо от возраста. А не нуждающийся в рекламе и дополнительном представлении коньяк ARARAT – уже более века лучший компонент этого образа жизни. Всегда классический и в то же время диктующий современный стиль, он преподносит очередной сюрприз, да еще и в преддверии 8 Марта – Международного женского дня.
«ARARAT Aroma Experience» – это уникальный тур для изысканного и тонкого вкуса. Это возможность для джентльменов, например, выбрать подарок или решить, в сопровождении конкретно какого коньяка АРАРАТ он устроит праздничный романтический ужин. Ведь настоящие леди достойны самых лучших ароматов.
Коньяк АРАРАТ – рукотворный напиток, он проходит долгий путь, прежде чем попадает к потребителю. А начало пути – виноград Араратской долины и Тавушской области. Из винограда получают виноградный сок, который примерно за 2 недели превращается в вино, затем вино перегоняют. Дистилляция – точный процесс, позволяющий извлечь лучшее из лучшего.
По словам посла бренда АРАРАТ Кристины Ишханян, если перегонка – это наука, то хранение – настоящее искусство. Самым кульминационным моментом в производстве коньяка является процесс купажа: «разные спирты смешиваются, чтобы родился коньяк». Это самый ответственный, самый творческий процесс. Процесс купажа можно сравнить с работой парфюмера, когда он смешивает разные ароматы и создает свой собственный парфюм.
Музей ARARAT запускает новую программу для своих посетителей «ARARAT Aroma Experience», которая элегантно раскрывает органолептическую палитру коньяков ARARAT.
Все присущие качества, иными словами, свой характер, коньяк получает во время выдержки коньячного спирта, а свой неповторимый портрет приобретает благодаря творческой работе мастеров. Богатый и насыщенный букет коньяков ARARAT складывается из грамотного купажирования ряда коньячных спиртов. «ARARAT Aroma Experience» - уникально разработанная программа, участники которой могут раскрыть вкусовые грани и изучить карту ароматов коньяков ARARAT.
Ритуал «ARARAT Aroma Experience» начинается с дегустации коньяков ARARAT “Ани” и ARARAT “Ахтамар”. Для выявления и определения всего органолептического богатства коньяков участникам церемонии предлагается насладиться тремя волнами ароматов, а затем описать наблюдения, составив свою карту ароматов.
Программа отныне будет доступна в постоянном дегустационном пакете музея ARARAT и представляет особый интерес в рамках B2B предложений.
Коньяки ARARAT – воплощение 135-летнего наследия, которое сплетено из творческого триумфа не одного поколения мастеров Ереванского коньячного завода и щедрой природы Армении. Именно это является квинтэссенцией коньяков ARARAT, обеспечивая их неоспоримую уникальность. «ARARAT Aroma Experience» сквозь гармонию органолептики раскрывает все богатство творческого мастерства коньяков, отраженного в коньяках ARARAT.