Վերջին դեպքերն ապացուցում են Ադրբեջանի անառարկելի դիտավորությունը՝ էթնիկ զտման ենթարկելու Արցախը. ԱՀ ՄԻՊ
«Վերջին օրերին Ադրբեջանի ռազմատեղեկատվական աղբյուրները կեղծ լուրեր են տարածում հայ-ադրբեջանական շփման տարբեր հատվածներում հայկական կողմից հրադադարի ռեժիմը խախտելու մասին։ Այդ կերպ Ադրբեջանը ցանկանում է արդարացնել խաղաղ բնակչությանն ուղղված հանցավոր ոտնձգությունները և, միաժամանակ, հող նախապատրաստել հաջորդող արարքների ու սադրանքների համար։
Մարտի 6-ին Ադրբեջանական կողմը տարբեր տրամաչափի հրազենային զինատեսակներով կրակոցներ էր արձակել ԱՀ Ասկերանի շրջանի Խրամորթ համայնքի ուղղությամբ, իսկ այսօր՝ մարտի 7-ին՝ ժամը 17:00-ի սահմաններում, նույն հատվածում կիրառվել է ականանանետ, արձակված արկերը պայթել են գյուղի գերեզմանոցի հարևանությամբ։ Քաղաքացիական անձանց շրջանում տուժածներ չկան։
Նկարագրված գործողություններին զուգահեռ ադրբեջանական քարոզչամեքենան լծվել է Արցախում խաղաղ բնակչության անվտանգությունն ապահովող ռուսական խաղաղապահ ուժերին և հատկապես հրամանատարական կազմին վարկաբեկելու և զրպարտելու գործին։
Արցախի ժողովրդի ֆիզիկական և հոգեբանական անձեռնմխելիության դեմ ուղղված ադրբեջանական հանցավոր գործողությունները և ռուս խաղաղապահներին ուղղված զրպարտանքները կրում են համակարգային և ուղղորդված բնույթ, կազմակերպվում են ադրբեջանական իշխանությունների իմացությամբ և նրանց հրահանգով։
Արձանագրվող բոլոր դեպքերը կրկին ապացուցում են ադրբեջանական կողմի ուղիղ և անառարկելի դիտավորությունը՝ խաթարելու Արցախի Հանրապետության խաղաղ բնակչության բնականոն կյանքը և էթնիկ զտման ենթարկելու Արցախը»։

Последние случаи еще раз доказывают умысел Баку подвергнуть этнической чистке Арцах – Гегам Степанян
11:20 08/03/2022
В последние дни военно-информационные источники Азербайджана распространяют ложные сведения о якобы имевших место случаях нарушения режима прекращения огня армянской стороной на различных участках линии соприкосновения. Таким образом Баку пытается оправдать свои преступные посягательства в отношении мирного населения и одновременно подготовить почву для дальнейших деяний и провокаций, написал на своей странице в Facebook омбудсмен Арцаха Гегам Степанян.
«6 марта азербайджанская сторона обстреляла общину Храморт Аскеранского района Республики Арцах из огнестрельного оружия различного калибра, а 7 марта, около 17:00, на том же участке был применен гранатомет, снаряды разорвались возле сельского кладбища. Пострадавших среди гражданских лиц нет.
Параллельно описанным действиям азербайджанский агитпроп приступил к дискредитации и распространению клеветы в отношении обеспечивающего безопасность мирного населения в Арцахе миротворческого контингента РФ и в особенности его командного состава.
Преступные азербайджанские действия против физической и психологической неприкосновенности народа Арцаха и клевета в отношении российских миротворцев носят скоординированный и направленный характер, организованы с ведома и по приказу властей Азербайджана.
Все зарегистрированные случаи еще раз доказывают прямой и бесспорный умысел  азербайджанской стороны нарушить нормальную жизнь мирного населения Республики Арцах, подвергнуть этнической чистке Арцах», – написал он.