Սասունյան. Հայաստանը, Ադրբեջանը և Թուրքիան՝ Ռուսաստանի և Արևմուտքի արանքում
Քանի որ Ուկրաինայում պատերազմը շարունակում է ավելի շատ ավերածություններ պատճառել և մարդկային կյանքեր խլել, աշխարհի երկրները, հատկապես Հայաստանը, Ադրբեջանը և Թուրքիան, ստիպված էին բարդ ընտրություն կատարել իրենց քաղաքականության, հրապարակային հայտարարությունների և միջազգային կազմակերպություններում քվեարկության մեջ: Չնայած Թուրքիայի  հարափոփոխ  դիրքորոշման  վերաբերյալ մտահոգություններին, ակնհայտ է, որ ո՛չ Ռուսաստանը, ո՛չ էլ Արևմուտքը չեն ցանկանում Թուրքիային մղել հակառակ ճամբարը: Նախագահ Էրդողանի ավագ խորհրդական Իբրահիմ Քալինը գոռոզաբար ասել է CNN-ին, որ արևմտյան երկրները կոչ են արել Թուրքիային պահպանել իր կապերը Ռուսաստանի հետ, ինչը շատ քիչ հավանական է: Մեջբերվել են Էրդողանի խոսքերը. «Մենք չենք կարող հրաժարվել ո՛չ Ուկրաինայից, ո՛չ Ռուսաստանից»։ Սա բնութագրվում է որպես «ռազմավարական անորոշություն»։
Ահա իմ վերլուծությունը Հայաստանի, Ադրբեջանի և Թուրքիայի վրա այս պատերազմի հետևանքների վերաբերյալ։ Կկարողանա՞ն արդյոք նրանք պահպանել իրենց երկդիմի  դիրքերը, թե՞ կսայթաքեն ու կկորցնեն իրենց դյուրաբեկ հավասարակշռությունը։
Սկսենք այն քվեներից, որոնք այս երեք երկրները տվել են հակամարտության վերաբերյալ։ Առաջին քվեարկությունը տեղի է ունեցել փետրվարի 25-ին Եվրոպայի  խորհրդում, որին անդամակցում են Հայաստանը, Ադրբեջանը և Թուրքիան։ 47 անդամներից միայն Ռուսաստանն ու Հայաստանն են դեմ քվեարկել Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովին և Նախարարների կոմիտեին Ռուսաստանի անդամակցությունը կասեցնելու միջնորդությանը։ Կողմ է քվեարկել 42 երկիր։ Ադրբեջանը չի քվեարկել, իսկ Թուրքիան ձեռնպահ է մնացել։
Հաջորդ քվեարկությունը տեղի է ունեցել փետրվարի 28-ին ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդում՝ Ուկրաինայում տիրող իրավիճակը Խորհրդի օրակարգում ներառելու վերաբերյալ: Խորհրդի 47 անդամներից 29-ը կողմ են քվեարկել, 13-ը ձեռնպահ մնացել (ներառյալ Հայաստանը): Ռուսաստանին, հավանաբար, չի գոհացրել Հայաստանի քվեարկությունը։ Մյուս կողմից, Հայաստանում Ուկրաինայի գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Դենիս Ավտոնոմովն իր կառավարության գոհունակությունն է հայտնել Հայաստանի քվեարկության կապակցությամբ։ Ավելի կարևոր է, որ մարտի 4-ին Մարդու իրավունքների խորհուրդը քվեարկեց Ուկրաինայում Ռուսաստանի խախտումները հետաքննող հանձնաժողով ստեղծելու օգտին։ Կողմ քվեարկեց 32, ձեռնպահ՝ 13 երկիր (ներառյալ Հայաստանը)։ Ադրբեջանն ու Թուրքիան ՄԱԿ-ի այդ խորհրդի անդամ չեն։
ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան մարտի 2-ին բանաձև ընդունեց՝ կոչ անելով ռուսական ուժերին դուրս գալ Ուկրաինայից։ Կողմ է քվեարկել 141 անդամ, ձեռնպահ՝ 35-ը (ներառյալ Հայաստանը)։ Թուրքիան կողմ քվեարկեց։ Ադրբեջանը չքվեարկեց։
Քվեարկությունից զատ, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի վրա դրված է Ռուսաստանի հետ իր երկրի տնտեսական, քաղաքական և ռազմական դաշինքը հավասարակշռելու դժվարին խնդիրը՝ փորձելով պահպանել լավ հարաբերություններ Արևմուտքի հետ։ Հակամարտության առնչությամբ Փաշինյանն իր առաջին զգուշավոր կարծիքն արտահայտեց մարտի 2-ին. «Մենք սրտի կսկիծով ենք հետևում ծավալվող իրադարձություններին, որոնք, հիմա արդեն ակնհայտ է, որ ունենալու են գլոբալ հետևանքներ: Մեր հույսն է, որ այսօր նախատեսված ռուս-ուկրաինական բանակցությունները կկայանան և արդյունք կունենան, և դիվանագիտությունը կկարողանա լռեցնել թնդանոթները»։
Ադրբեջանը ևս գտնվում է երկու ճամբարում։ Փետրվարի 26-ին Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին թվիթերում երկու անգամ գովաբանեց Ադրբեջանին՝ 5 միլիոն դոլարի դեղորայք մատակարարելու և շտապ օգնության մեքենաներին անվճար վառելիք տրամադրելու մասին Ուկրաինայի ադրբեջանական գազալցակայաններին հրաման տալու համար՝ Ադրբեջանի և Ռուսաստանի միջև դաշինքի պայմանագիր ստորագրելուց մի քանի օր անց: Սակայն Ադրբեջանը, ինչպես Թուրքիան և Հայաստանը, պատժամիջոցներ չի կիրառել Ռուսաստանի դեմ։ Քանի որ Ուկրաինան քաղաքական և ռազմական աջակցություն էր ցուցաբերել Ադրբեջանին մինչև 2020 թվականի Արցախյան պատերազմը և այն փաստը, որ 2000 ռուս խաղաղապահներ ապահովում են արցախահայության անվտանգությունը, Արցախի կառավարությունը ճանաչեց Ռուսաստանի կողմից վերահսկվող Ուկրաինայի Դոնեցկի և Լուգանսկի շրջանների «անկախությունը»։
Թուրքիան ՆԱՏՕ-ի միակ անդամն է, որը հրաժարվել է պատժամիջոցներ կիրառել Ռուսաստանի դեմ և բաց է պահել իր օդային տարածքը ռուսական ինքնաթիռների համար, որպեսզի չկորցնի ռուսական ներդրումները, գազի ներկրումը և զբոսաշրջիկներից ստացվող մեծ եկամուտները։ Զարմանալիորեն, Էրդողանը մարտի 1-ին հաստատեց Բելառուսի հետ ներդրումների խթանման համաձայնագիրը, որը Արևմուտքի կողմից պատժամիջոցների է ենթարկվել՝ Ռուսաստանի Ուկրաինա ներխուժմանը միանալու համար: Մյուս կողմից, Թուրքիան արգելափակել է ռուսական որոշ ռազմանավերի անցումը թուրքական նեղուցներով դեպի Սև ծով, ինչպես նախատեսված է 1936 թվականի Մոնտրյոյի կոնվենցիայով։ ԱՄՆ պետքարտուղար Անտոնի Բլինկենն իր երախտագիտությունն է հայտնել թուրքական որոշման համար։ Այնուամենայնիվ, Թուրքիա-Միացյալ Նահանգներ հարաբերությունները մնում են սառը։
Երբ տասնյակ թուրքական անօդաչու թռչող սարքերից հինգը խոցվեցին Ռուսաստանի կողմից, Ուկրաինան ծրագրեց Թուրքիայից ավելի շատ անօդաչու թռչող սարքեր գնել, որոնք թիրախավորել են ռուսական զինված շարասյունները։ Մյուս կողմից, Թուրքիան գնել էր ռուսական S-400 հակաօդային հրթիռների համալիր, ինչը ստիպեց Միացյալ Նահանգներին պատժամիջոցներ կիրառել ՆԱՏՕ-ի անդամ Թուրքիայի նկատմամբ՝ արգելափակելով նրա կողմից ամերիկյան F-35 ռմբակոծիչների ձեռքբերումը։
Մարտի 1-ին «Նյու Յորք թայմս» թերթը հրապարակեց Կառլոտա Գալի հոդվածը՝ «Ուկրաինա ներխուժումը մեծացնում է բախումը Էրդողանի և Պուտինի միջև» վերնագրով։ Նա հայտնել է, որ պատերազմի մեկնարկից ժամեր առաջ երկու թուրքական ինքնաթիռներ վայրէջք են կատարել Ուկրաինայում՝ Կիևից տարհանելու դիվանագիտական անձնակազմին և Թուրքիայի այլ քաղաքացիների։ Այնուամենայնիվ, ինքնաթիռներն ու տարհանվածները արգելափակվել են, ինչի հետևանքով Էրդողանին երկրի ներսում  քննադատում են մոտալուտ վտանգը թյուրըմբռնելու և ավելի արագ չգործելու համար։ Էրդողանը նախագահներ Պուտինին և Զելենսկուն հրավիրել էր Թուրքիա՝ հակամարտության կարգավորման միջնորդության համար։ Պուտինը քաղաքավարի կերպով մերժեց հրավերը։ Էրդողանը փակեց մի քանի արևմտյան լրատվամիջոցներ՝ լռեցնելով նրանց քննադատությունը Ռուսաստանի հասցեին։
Չնայած հակամարտությունում Թուրքիայի անորոշ պահվածքին, «Ուկրաինայում Ռուսաստանի կողմից պատերազմի ընթացքում ավերվել են երեք թուրքական գործարաններ և չորս պահեստներ։ Այս գործարաններն արտադրում էին զինամթերք և փոքր ռումբեր», հաղորդել է լոնդոնյան «Ռայ ալ-Յում» (Rai Al-Youm) արաբական թերթը: Բացի այդ, «ավերվել է մի մեծ գործարան, որը մասնագիտացած էր «Բայրաքթար» անօդաչու թռչող սարքերի կառուցվածների արտադրության մեջ»: Ուկրաինական գործարանները մատակարարում են թուրքական անօդաչու թռչող սարքերի շարժիչներ և այլ կարևոր մասեր։ Պարբերականը մեջբերել է Էրդողանի անանուն ավագ խորհրդականին, որը հայտարարել է, որ Ուկրաինայում թուրքական կորուստները կազմում են հարյուր միլիոնավոր դոլարներ և կարող են հասնել միլիարդավոր դոլարների։
Միևնույն ժամանակ, Էրդողանի փեսան՝ անօդաչու թռչող սարքեր արտադրող Սելջուկ Բայրաքթարը, թվիթերյան իր էջում գրել է․ «Ես խստագույնս դատապարտում եմ Ռուսաստանի անօրինական ներխուժումը՝ անկախ պետության ինքնիշխանության խախտումով»: Նա ասաց, որ աջակցում է «Ուկրաինային և Ղրիմին՝ մեր թուրք եղբայրների հայրենիքին, որոնք դիմադրում են օկուպացիային»: Երկրորդ թվիթում Բայրաքթարը ափսոսանք է հայտնել «պատերազմի պատճառած ավերածությունների և տառապանքների համար»: Թուրքիայի քաղաքացիները մատնանշել են «մահվան վաճառականի» կեղծավորությունը, որի անօդաչու թռչող սարքերն այդքան ավերածություններ են պատճառել ամբողջ աշխարհում։ Նա ակնհայտորեն իր բիզնես շահերը վեր է դասում մարդկային կյանքից:
Ռուս-ուկրաինական պատերազմը խախտել է միջազգային կարգի նորմերը՝ ստիպելով բազմաթիվ երկրների, այդ թվում՝ Հայաստանին, Ադրբեջանին և Թուրքիային, նրբանկատորեն հավասարակշռել իրենց շահերը երկու կողմից։

Armenia, Azerbaijan and Turkey: Caught between Russia and the West
As the war in Ukraine is continuing to cause more devastation and the loss of human life, countries around the world, particularly Armenia, Azerbaijan and Turkey, had to make difficult choices in their policies, public statements and votes in international organizations. Despite concerns about Turkey’s inconsistent positions, it is clear that neither Russia nor the West is willing to push Turkey to the opposing camp. Pres. Erdogan’s senior advisor, Ibrahim Kalin, pompously told CNN that Western countries have urged Turkey to maintain its ties with Russia, which is highly unlikely. Erdogan was quoted as saying: “we can neither give up on Ukraine nor Russia.” This is described as “strategic ambiguity.”
Here is my analysis of the repercussions of this war on Armenia, Azerbaijan and Turkey. Will they be able to maintain their ambiguous positions or will they stumble and lose their delicate balance?
Let us start with the votes these three countries have cast regarding the conflict. The first vote took place on February 25 at the European Council where Armenia, Azerbaijan and Turkey are members. Out of the 47 members, only Russia and Armenia voted against the motion to suspend Russia’s membership in the Parliamentary Assembly of the Council of Europe and the Committee of Ministers. Forty two countries voted in favor. Azerbaijan did not vote. Turkey abstained.
The next vote came on February 28 in the UN Human Rights Council on whether to include the situation in Ukraine on the Council’s agenda. Out of the 47 Council members, 29 voted in favor and 13 abstained (including Armenia). Russia was probably not pleased with Armenia’s vote. On the other hand, the Charge d'Affaires of Ukraine in Armenia Denis Avtonomov expressed his government’s satisfaction with Armenia’s vote. More importantly, on March 4, the Human Rights Council voted to establish a commission to investigate Russia’s violations in Ukraine. Thirty-two countries voted in favor and 13 abstained (including Armenia). Azerbaijan and Turkey are not members of the UN Council.
The UN General Assembly adopted a resolution on March 2 calling on Russian forces to withdraw from Ukraine. 141 member states voted in favor and 35 abstained (including Armenia). Turkey voted in favor. Azerbaijan did not vote.
Going beyond votes, Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan has the difficult task of balancing his country’s economic, political and military alliance with Russia with trying to maintain positive relations with the West. Pashinyan made his first cautious remarks regarding the conflict on March 2: “We are deeply saddened by the unfolding events which are now clear that will have global repercussions. Our hope is that the scheduled Russian-Ukrainian talks will take place and become fruitful, and diplomacy will be able to silence the cannons.”
Azerbaijan also has its foot in both camps. On February 26, Ukraine’s President Volodomyr Zelensky tweeted twice praising Azerbaijan for supplying $5 million of medicines and ordering Azeri gas stations in Ukraine to provide free fuel to emergency vehicles, just days after Azerbaijan and Russia had signed a treaty of alliance. However, Azerbaijan has not imposed sanctions on Russia, just like Turkey and Armenia. Since Ukraine had supported Azerbaijan politically and militarily prior to the 2020 Artsakh war and the fact that 2,000 Russian peacekeepers are providing security for Artsakh Armenians, the government of Artsakh announced its recognition of the “independence” of the Russian controlled regions of Donetsk and Lugansk in Ukraine.
Turkey is the only NATO member that has refused to impose sanctions on Russia and kept its airspace open to Russian planes, in order not to lose Russian investments, gas imports, and large income from tourists. Surprisingly, Erdogan approved on March 1 an investment promotion agreement with Belarus which is sanctioned by the West for joining Russia’s invasion of Ukraine. On the other hand, Turkey blocked the passage of some Russian warships through Turkish straits to the Black Sea, as stipulated by the 1936 Montreux Convention. US Secretary of State Antony Blinken expressed his appreciation for the Turkish decision. Nevertheless, Turkey-U.S. relations remain frigid.
After five of its dozen Turkish drones were shot down by Russia, Ukraine plans to purchase more drones from Turkey which have targeted Russian armed convoys. On the other hand, Turkey had purchased Russian S-400 anti-aircraft missiles causing the United States to sanction fellow NATO member Turkey, blocking its acquisition of the American F-35 stealth bombers.
On March 1, The New York Times published an article by Carlotta Gall titled, “Ukraine Invasion Increases Friction Between Erdogan and Putin.” She reported that hours before the start of the war, two Turkish planes landed in Ukraine to evacuate diplomatic staff and other Turkish citizens from Kiev. However, the planes and evacuees became stranded, resulting in Pres. Erdogan getting criticized at home for misreading the looming danger and not acting quicker. Erdogan had invited Presidents Putin and Zelensky to Turkey to mediate the conflict. Putin politely declined the invitation. Erdogan shut down several Western media outlets silencing their criticisms of Russia.
Despite Turkey’s fence-sitting in the conflict, “three Turkish factories and four warehouses in Ukraine were destroyed By Russia during the war. These factories manufactured ammunition and small bombs,” reported the London-based Arabic newspaper Rai Al-Youm. In addition, “a large factory that specialized in building the structures of Bayraktar drones was destroyed.” Ukrainian factories supply engines and other critical parts for Turkish drones. The newspaper quoted an unnamed senior advisor to Erdogan stating that Turkish losses in Ukraine are in the hundreds of millions of dollars and could possibly reach billions of dollars.
Meanwhile, Erdogan's son-in-law, drone manufacturer Selcuk Bayraktar, tweeted: “I condemn in the strongest terms the unlawful invasion carried out by Russia in defiance of the sovereignty of an independent nation.” He said he supported “Ukraine and Crimea, the homeland of our Turkish brothers resisting the occupation.” In a second tweet, Bayraktar regretted the “destruction and suffering caused by war.” Turkish citizens pointed out the hypocrisy of a “merchant of death” whose drones have caused so much destruction around the world. He obviously places his business interests ahead of human lives.
The Russia-Ukraine war has disrupted the norms of international order, forcing many countries, including Armenia, Azerbaijan and Turkey, to delicately balance their interests on both sides.