Թուրքիան գոհունակությամբ է ընդունել Միրզոյանի՝ Անթալիայի ֆորումին մասնակցելու որոշումը
Թուքիայի ԱԳՆ-ին արված գրավոր հարցմանն ի պատասխան Թուրքիայի արտգործնախարարության մամուլի խոսնակ Թանժու Բիլգիչը հայտնել է, որ պաշտոնական Անկարան գոհունակությամբ է ընդունել Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանի՝ Անթալիայի դիվանագիտական ֆորումին մասնակցելու որոշումը։
Այս մասին գրում է «Էրմենիհաբեր»-ն ու մանրամասնում, որ Թուրքիաի ԱԳՆ-ի պաշտոնական կայքում հրապարակված Բիլգիչի պատասխանի մեջ մասնավորապես ասվում է․ «Գոհունակությամբ է ընդունվել Հայաստանի ԱԳՆ մամուլի խոսնակի հայտարարությունն առ այն, որ ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը մասնակցելու է Անթալիայի դիվանագիտական ֆորումին, որն անցկացվելու է 2022թ․ մարտի 11-13-ը»։
Նշվում է, որ նմանատիպ փոխադարձ քայլերը կնպաստեն երկու երկրների միջև երկխոսության աճին և հարաբերությունների լիարժեք կարգավորման նպատակին ուղղված խորհրդակցություններին, որոնք կամրապնդեն փոխվստահությունը։

Turkey on Tuesday welcomed the news that Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan will attend the Antalya Diplomacy Forum (ADF), Daily Sabah reported.
Foreign Ministry spokesperson Tanju Bilgic said Turkey welcomed Mirzoyan’s participation in the forum on March 11-13.
He underlined that such reciprocal steps will enhance dialogue between Turkey and Armenia and enable discussions on confidence-building measures geared towards complete normalization.
The Armenian Foreign Ministry’s spokesperson announced that Mirzoyan would attend the forum on Monday.
The second meeting between Armenian and Turkish special envoys to discuss steps to normalize ties between the two countries was held in Vienna in late February. The envoys have "confirmed that the ultimate goal of the negotiations is to achieve full normalization" between the two countries as agreed on during their first meeting in Moscow.