Շուկայի նոր թրենդ. Հայաստան «պատվաստանյութերի շրջագայությունների» պահանջարկը նկատելիորեն աճել է
Ռուսաստանցիների շրջանում մարտի առաջին օրերին նկատելիորեն աճել է արտասահմանյան շրջագայությունների պահանջարկը՝ կորոնավիրուսի դեմ պատվաստման նպատակով։ Այս մասին հայտնում է Ռուսաստանի տուրօպերատորների ասոցիացիան (ATOR)՝ հղում անելով «Russian Express» տուրօպերատորի տվյալներին։
«Մարտի առաջին օրերին, պարադոքսալ կերպով, դեպի արտասահմանյան «պատվաստանյութի շրջագայությունների» պահանջարկը նկատելիորեն աճել է»,- ասվում է զեկույցում:
Վերլուծաբաններն արտասահմանյան զբոսաշրջության հետ կապված ներկա բարդ իրավիճակում՝ «պատվաստանյութային» տուրերի պահանջարկի աճը բացատրում են մի քանի գործոնների համակցություններով։
Ասոցիացիայում պարզաբանում են, որ ինչ-որ մեկի համար պատվաստանյութի երկրորդ չափաբաժինը ստանալու ժամանակն է, ինչ-որ մեկը որոշել է պատվաստվել քանի դեռ կա նման հնարավորություն, իսկ ինչ-որ մեկը շտապում է Եվրոպա։ Ընդ որում՝ ստեղծված իրավիճակում շատերը նախընտրում են նման ճանապարհորդությունների գնալ ոչ թե ինքնուրույն, այլ տուրօպերատորների օգնությամբ։
«ԱՀԿ-ի կողմից հաստատված պատվաստանյութի համար շրջագայություններն այժմ հասանելի են 4 երկրներում՝ Հունաստանում, Սերբիայում, Հայաստանում և Թուրքիայում»,- հայտնում է «Russian Express»-ը։ Ըստ ընկերության՝ զբոսաշրջության, այդ թվում՝ օդային ճանապարհորդությունների կազմակերպման հետ կապված, զբոսաշրջիկները խնդիրներ չունեն:
Ըստ տուրօպերատորի՝ այսօր «պատվաստանյութի շրջագայությունների» համար դիմող զբոսաշրջիկների մեծամասնությունը դեռ նախընտրում է երկփուլ Pfizer-ը, որով կարելի է պատվաստվել վերը թվարկված երկրներում։
«Russian Express»-ից արձանագրել են շուկայի նոր թրենդը՝ Հայաստանի նկատմամբ պահանջարկի աճը: Դրան նպաստում են նաև գները (գրեթե նույնքան էժան են, որքան Թուրքիայում), և այն, որ պատվաստանյութերի ավելի շատ տարբերակներ կան:
Ըստ ընկերության՝ Հայաստանում սովորական երկփուլ պատվաստումից բացի հնարավոր է նաև Sputnik V-ից կամ ցանկացած այլ դեղամիջոցից հետո խթանող պատվաստանյութ ստանալ: Երկրորդ դեղաչափը ստանալուց 6-11 ամիս հետո Հայաստանում կարելի է խթանիչը պատրաստվել Moderna-ով կամ Pfizer-ով:
«Հայաստան «պատվաստանյութերի շրջագայությունների» պահանջարկը նկատելիորեն աճել է։ Ներկայումս մենք ստանում ենք հատկապես շատ դիմումներ VIP ծառայությունների համար՝ բիզնես դասի թռիչքներ, հիգ աստղանի LUX հյուրանոցներ, անհատական տրանսֆերներ և բիզնես դասի մեքենաներով ուղեկցորդներ»,- ասում են մասնագետները։
«Russian Express»-նշում է, որ առաջիկա մի քանի ամսաթվերի համար դեպի Երևան թռիչքի արժեքները ոչ ադեկվատ բարձր են։ Սակայն մարտի երկրորդ տասնօրյակից տոմսերը կարելի է ձեռք բերել 20000 ռուբլի արժողությամբ։ Թռիչքներ դեպի Հայաստան իրականացվում են ամեն օր, «պատվաստանյութի շրջագայությունների» տևողությունը 2 գիշերից է սկսվում։

У россиян спрос на туры за рубеж с целью вакцинации от коронавируса заметно вырос в первые дни марта. Об этом сообщили в Ассоциации туроператоров России (АТОР) со ссылкой на данные туроператора «Русский экспресс».
«В первые дни марта, как это ни парадоксально, заметно вырос спрос на туры за зарубежными вакцинами», - говорится в сообщении.
Рост спроса на вакцинные туры в текущей непростой ситуации с выездным туризмом аналитики объясняют сочетанием нескольких факторов. Кому-то пора ставить вторую дозу вакцины, кто-то решил привиться, пока есть такая возможность, а кто-то "торопится в Европу", объяснили в ассоциации. При этом в нынешней обстановке многие предпочитают отправляться в такие поездки не самостоятельно, а при помощи туроператоров.
«Туры за вакциной, одобренной ВОЗ, сейчас доступны в 4 страны: это Греция, Сербия, Армения и Турция»,— рассказывают в «Русском Экспрессе». С организацией тура, в том числе и с авиаперелетом по этим направлениям, у профессионалов туризма проблем нет, говорят специалисты компании.
По данным туроператора, на сегодняшний день большинство туристов, которые обращаются за вакцинными турами, все так же отдают предпочтение двухфазному препарату Pfizer, которым можно вакцинироваться в любой из перечисленных выше стран.
Новый тренд на рынке, который отмечают специалисты «Русского Экспресса»: растет спрос на Армению. Сказывается и цена (почти так же дешево, как в Турцию), и то, что опции вакцинации больше.
В Армении, помимо обычной двухфазной вакцинации, уточняют в компании, также можно сделать бустерную вакцину после «Спутника V» или любого другого препарата, первая доза которого была поставлена в Европе. Бустер в Армении делается препаратом Moderna или Pfizer для ранее вакцинированных «Спутником V» по истечении 6-11 месяцев после получения второй дозы.
«Спрос на вакцинные туры в Армению заметно увеличился. Особенно много заявок мы сейчас получаем на VIP-обслуживание: перелёт бизнес-классом, отели 5* LUX, индивидуальный трансфер и сопровождение на автомобилях бизнес-класса», – рассказывают специалисты «Русского Экспресса».
В «Русском Экспрессе» отмечают, что стоимость перелета в Ереван на ближайшие даты неадекватно высокая. Однако со второй декады марта билеты можно приобрести по стоимости от 20 000 руб. Вылеты в Армению осуществляются ежедневно, продолжительность вакцинных туров – от 2 ночей.