Էրմիտաժը պահանջում է վաղաժամկետ վերադարձնել Իտալիայի թանգարաններին ժամանակավոր ցուցադրությունների համար տրված աշխատանքները
15:33 11/03/2022
Պետական Էրմիտաժը իտալական հաստատություններին հարցումներ է ուղարկել՝ վերադարձնելու արվեստի գործերը, որոնք տրամադրվել էին ժամանակավոր ցուցադրություններում ներկայացնելու համար: «Ալբա Ֆենդի» հիմնադրամը հարցում է ստացել վերադարձնել Պիկասոյի «Երիտասարդ տիկինը» (1909 թ.), որը նախկինում չէր ցուցադրվել Իտալիայում. «մեկ նկարի» ցուցահանդեսը բացվել է փետրվարի 15-ին և նախատեսված էր մինչև 2022 թվականի մայիսի 15-ը: Այս մասին գրում է artguide.com կայքը։
Նմանատիպ հարցումներ են ստացել Միլանի Palazzo Reale -ն, ուր Էրմիտաժն ուղարկել էր Տիցիանի «Երիտասարդ կնոջ դիմանկարը փետուրե գլխարկով» կտավը, ինչպես նաև Intesa Sanpaolo բանկի Gallerie d'Italia հավաքածուի թանգարանը, որտեղ ցուցադրության համար փոխանցվել էր 23 նկար։
The Guardian թերթի հաղորդմամբ, Էրմիտաժի տնօրեն Միխայիլ Պիոտրովսկու նամակում՝ ուղղված թանգարաններին, ասվում է, որ Ռուսաստանի մշակույթի նախարարության որոշմամբ ցուցադրությունների համար տրված բոլոր ցուցանմուշները պետք է արտասահմանից վերադարձվեն Ռուսաստան. «Էրմիտաժը պետական թանգարան է, որը գտնվում է մշակույթի նախարարության ենթակայության տակ»։
Էրմիտաժի մամուլի ծառայությանից հայտնել են, որ  «ձեռք բերված պայմանավորվածությունների և գործող ցուցահանդեսային պայմանավորվածությունների համաձայն՝ տարբեր երկրներում ցուցադրությունների համար տրված ցուցանմուշները աստիճանաբար վերադառնում են թանգարան»։

Эрмитаж требует возврата 25 картин из миланских музеев
Государственный Эрмитаж отправил итальянским институциям запросы на возвращение произведений искусства, выданных для экспонирования на временных выставках, пишет Артгид.
Фонд Альбы Фенди получил запрос на возвращение работы Пикассо «Молодая дама» (1909), ранее не выставлявшейся в Италии: выставка «одной картины» открылась 15 февраля и должна была продлиться до 15 мая 2022 года. Аналогичные запросы получили Палаццо Реале в Милане, куда Эрмитаж передал полотно Тициана «Портрет молодой женщины в шляпе с пером», а также музей коллекции банка Intesa Sanpaolo «Галерея д’Италия», куда для выставки было передано 23 картины.
Согласно газете The Guardian, в письме директора Эрмитажа Михаила Пиотровского, адресованном музеям, указывается, что по решению Министерства культуры РФ все выданные на выставки экспонаты должны быть возвращены из-за рубежа в Россию: «Эрмитаж — это государственный музей, который находится в ведении министерства культуры». По сообщению пресс-службы Эрмитажа, «в соответствии с достигнутыми договоренностями и существующими выставочными соглашениями в музей постепенно возвращаются выданные на выставки в разные страны экспонаты». Ранее Государственный Эрмитаж объявил о досрочном завершении выставки «Русский авангард. Революция в искусстве» в выставочном центре «Эрмитаж-Амстердам» и начале возврата экспонатов в Россию.