Ռուսաստանը ժամանակավորապես արգելում է հացահատիկային մշակաբույսերի արտահանումը ԵԱՏՄ երկրներ
Մաքսային ենթահանձնաժողովը հավանություն է տվել Ռուսաստանից ԵԱՏՄ երկրներ հացահատիկի հացահատիկային մշակաբույսերի արտահանման ժամանակավոր արգելք մտցնելու որոշմանը: Արգելքը կգործի մինչև 2022 թվականի օգոստոսի 31-ը ցորենի և մեսլինի, տարեկանի, գարու և եգիպտացորենի համար։ Ռիա նովոստիի հաղորդմամբ, այս մասին հայտնում է Տնտեսական զարգացման նախարարության մամուլի ծառայությունը։
Համապատասխան առաջարկը ստացվել է Ռուսաստանի գյուղատնտեսության նախարարությունից։
Նախարարությունը հիշեցրել է, որ ԵԱՏՄ-ից դուրս հացահատիկի արտահանումն արդեն իսկ սահմանափակված է մաքսային քվոտաներով և արտահանման մաքսատուրքերով, որոնք ներմուծվել են ներքին շուկայում գները կայունացնելու նպատակով։
Նշվում է, որ ժամանակավոր արգելքը կկանխի գյուղմթերքների հոսքը՝ «հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ ԵԱՏՄ երկրներն այս սեզոնին արդեն անմաքս ռեժիմով իրականացրել են իրենց անհրաժեշտ գնումների ծավալները»։

Правительственная таможенная подкомиссия одобрила временный запрет на экспорт зерна из России в страны ЕАЭС, сообщили в пресс-службе Минэкономразвития.
"Мера является временной и будет действовать до 31 августа 2022 года в отношении пшеницы и меслина, ржи, ячменя и кукурузы. Исключение предусмотрено для поставок по лицензиям на экспорт, выданным Минпромторгом", — добавили в ведомстве.
Это предложение поступило от Минсельхоза, решение подкомиссии согласовал первый вице-премьер Андрей Белоусов.
В ведомстве напомнили, что вывоз зерновых за пределы ЕАЭС ограничен тарифными квотами и экспортными пошлинами, которые установили для стабилизации внутренних цен.
Как сообщили в Минсельхозе, сейчас обеспеченность России зерном превышает 150 процентов.
Отмечается, что временный запрет позволит не допустить перетоков сельхозпродукции "с учетом того, что страны ЕАЭС в текущем сезоне уже осуществили необходимые им объемы закупок в беспошлинном режиме".