Ոստիկանությունից հավատացնում են՝ անձնագրերը կբավականացնեն բոլորին
Ռուս-ուկրաինական շարունակվող պատերազմի հետևանքով վերջին շաբաթների ընթացքում ավելացել է Հայաստանի քաղաքացիություն ստանալու ցանկություն հայտնած, դիմում ներկայացրած քաղաքացիների թիվը։
Դիմումները բավարարելու դեպքում կա՞ն համապատասխան քանակությամբ անձնագրեր Հայաստանում՝ դիմումատուներին տրամադրելու համար։
Panorama.am-ի հետ զրույցում Ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչության պետ Արա Մկրտչյանը վստահեցնում է, բավարար թվով անձնագրեր կան, կբավականացնեն բոլոր դիմումատուներին։
«Խնդիր չի լինի»,-ասաց նա։
Անդրադառնալով հարցին, հնարավո՞ր է կրճատել քաղաքացիության համար օրենքով սահմանված 6 ամիս ժամկետը՝ հաշվի առնելով դիմումատուների մեծ թիվը, ոստիկանության պաշտոնյան նշեց, սովորաբար քաղաքացիություն տրամադրելու գործընթացը տևում է 4-5 ամիս։
«Արդեն իսկ օրենքում փոփոխություններ են կատարվել, հունիսի 25-ից քաղաքացիությունը կտրամադրվի  90 աշխատաքային օրվա ընթացքում։ Քաղաքացիություն ստանալը լուրջ պրոցես է, պետությունը պետք է ամբողջապես տեղեկատվություն ունենա այն անձի վերաբերյալ, որը ցանկանում է  դառնալ ՀՀ քաղաքացի։ Մեր կողմից արվում է ամեն բան պրոցեսն արագացնելու համար»,-նշեց նա։
Ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչությունը Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիության ձեռքբերման դիմումը ստանալուց հետո իրականցնում է ստուգումներ, կազմում եզրակացություն, կազմված գործը եզրակացության հետ միասին ուղարկվում է քաղաքացիության հարցերով միջգերատեսչական հանձնաժողով, այստեղ քննարկվում է, որոշում է կայացվում, ապա դրա հիման վրա միջնորդություն է ներկայացնում հանրապետության նախագահին՝ դիմումը բավարարելու կամ մերժելու վերաբերյալ։
«Օրենսդրական փոփոխություններն ուժի մեջ մտնելուց հետո դիմումներն այլևս միջգերատեսչական հանձնաժողով չեն ուղարկվի, այլ միանգամից ՀՀ նախագահին»,-ասաց վարչության պետը։
Արա Մկրտչյանը կրկին անգամ ընդգծեց՝ քաղաքացիություն ստանալու համար սահմանված է 1000 դրամ պետական տուրք։
«Փետրվարի 24-ից մարտի 9-ն ընկած հատվածում Ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչություն դիմել են 506 քաղաքացիներ ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու համար, նրանցից 210 ՌԴ քաղաքացիներ են»,-ավելի վաղ հայտարարել էր վարչության պետ Արա Մկրտչյանը։
Համեմատության համար նշենք, 2021-ի հունվարի 1-ից մինչև մարտի 9-ը ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու վերաբերյալ վարչությունը 1162 դիմում է ստացել, իսկ 2022-ի նույն ժամանակահատվածում՝ 1947 դիմում։

В Полиции Армении уверяют: паспортов хватит для всех
Из-за продолжающейся российско-украинской войны в последние недели увеличилось число граждан, выразивших желание получить гражданство Республики Армения и подавших соответствующие заявления.
Есть ли в Армении соответствующее количество паспортов для предоставления заявителям в случае удовлетворения их заявлений?
В беседе с корреспондентом Panorama.am начальник Паспортно-визового управления Полиции Республики Армения Ара Мкртчян уверяет, что паспортов достаточно, их хватит для всех заявителей.
«Проблем не будет», – указал он.
Касаясь вопроса, возможно ли сократить установленный законом 6-месячный срок для получения гражданства с учетом большого числа заявителей, представитель Полиции отметил, что процесс предоставления гражданства обычно занимает 4-5 месяцев.
«Поправки в закон уже внесены, начиная с 25 июня гражданство будет предоставляться в течение 90 рабочих дней. Получение гражданства – серьезный процесс, государство должно располагать полной информацией о человеке, желающем стать гражданином РА. Мы делаем все, чтобы ускорить процесс», – сказал он.
Паспортно-визовое управление Полиции Республики Армения после получения заявления о приеме в гражданство РА проводит проверки, составляет заключение, дело вместе с заключением направляется в межведомственную комиссию по вопросам гражданства, обсуждается, принимается решение, после чего на его основе представляется ходатайство президенту республики – относительно удовлетворения или отклонения заявления.
«После вступления в силу законодательных изменений заявления будут направляться уже не в межведомственную комиссию, а сразу президенту РА», – сообщил глава управления.
Ара Мкртчян еще раз подчеркнул, что за получение гражданства установлена госпошлина в размере 1000 драмов.
«В период с 24 февраля по 9 марта в Паспортно-визовое управление Полиции Республики Армения для получения гражданства РА обратились 506 граждан, 210 из них – граждане России», – заявил ранее Ара Мкртчян.
Для сравнения отметим: с 1 января 2021 г. по 9 марта 2021 г. в управление поступило 1162 заявления о получении гражданства РА, а за тот же период 2022 года – 1947 заявлений.