Մարտի 14-ից Ռոսկոմնադզորը, Գլխավոր դատախազության պահանջով, Ռուսաստանում կսահմանափակի մուտքը Instagram սոցիալական ցանց։ Այս մասին ասվում է գերատեսչության կայքում։
Պատճառը մարտի 11-ի գիշերը Meta փոստային ներքին փոստից տարածված հաղորդագրությունն էր, ըստ որի ընկերությունը ժամանակավորապես թույլ է տալիս Instagram-ին և Facebook-ին և իրեն պատկանող մեկ այլ սոցիալական ցանցին, չարգելափակել բռնության կոչերը ռուսների, այդ թվում՝ զինվորականների նկատմամբ։ Բացի այդ, նշվել էր, որ հարթակները չեն հեռացնի Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հասցեին հնչեցված մահվան կոչերը։
Meta-ի ներկայացուցիչ Էնդի Սթոունը ավելի ուշ հաստատել էր, որ ընկերությունը հանել է արգելքը: Նա պարզաբանել է, որ Facebook-ին և Instagram-ին կթույլատրվի բռնության կոչ անել միայն ռուս զինվորականների նկատմամբ, բացառությամբ բանտարկյալների։ Meta-ի ներկայացուցչի խոսքով, խաղաղ բնակիչներին ուղղված նմանատիպ հաղորդագրությունները կարգելափակվեն։
«Ինչպես գիտեք, մարտի 11-ին «Meta Platforms Inc» աննախադեպ որոշում է կայացրել՝ թույլատրելով Ռուսաստանի քաղաքացիների նկատմամբ բռնության կոչեր պարունակող տեղեկություններ տեղադրել Facebook և Instagram իր սոցիալական ցանցերում։
Instagram սոցիալական ցանցում պտտվում են ռուսների նկատմամբ բռնի գործողություններ խրախուսող և հրահրող հաղորդագրություններ, որոնց առնչությամբ ՌԴ գլխավոր դատախազությունը Ռոսկոմնադզորից պահանջել է սահմանափակել մուտքն այդ սոցիալական ցանց։
Քանի որ Instagram-ի ակտիվ օգտատերերին ժամանակ կպահանջվի՝ իրենց ֆոտո և վիդեո նյութերը այլ սոցիալական ցանցեր տեղափոխելու և իրենց ընկերներին ու բաժանորդներին ծանուցելու համար, Ռոսկոմնադզորը որոշել է մարտի 14-ին ժամը 00:00-ին ավարտել Instagram մուտքի սահմանափակումների սահմանման ընթացակարգը՝ օգտատերերին տրամադրելով հավելյալ 48 ժամվա անցումային շրջան»,-ասված է Ռոսկոմնադզորի հաղորդագրության մեջ։

Russia to ban Instagram on March 14
Access to the Instagram social network will be ultimately blocked at midnight on March 14, TASS reported on Friday, citing Russia’s telecom and mass media watchdog (Roskomnadzor).
"Since Instagram active users will need time to copy their photos and videos to other social networks, to notify their contacts and subscribers, Roskomnadzor took a decision to complete the procedure of blocking access to Instagram at 00 on March 14, giving used 48 hours of a transition period," it wrote on its Telegram channel.
The decision to block Instagram was made as a response to Meta Platforms, Inc.’ decision to allow calls for violence against Russian nationals on Facebook and Instagram social networks in some countries.
Earlier, the Russian prosecutor general’s office lodged a suit with court to recognize Meta Platforms Inc., which owns the Instagram and Facebook social networks, and the WhatsApp messenger, as an extremist organization and ban its operation in Russia after the company’s spokesman confirmed that Meta was temporarily lifting a ban on calls for violence against Russian nationals, including soldiers for users in some countries. Russia’s Investigative Committee opened a criminal case on charges of propaganda of terrorism and instigation of hatred with the threat of the use of violence (part 2, article 205.2 and part 2, article 282 of the Russian Criminal Code).