Մարտի 14-ից Ռոսկոմնադզորը, Գլխավոր դատախազության պահանջով, Ռուսաստանում կսահմանափակի մուտքը Instagram սոցիալական ցանց։ Այս մասին ասվում է գերատեսչության կայքում։
Պատճառը մարտի 11-ի գիշերը Meta փոստային ներքին փոստից տարածված հաղորդագրությունն էր, ըստ որի ընկերությունը ժամանակավորապես թույլ է տալիս Instagram-ին և Facebook-ին և իրեն պատկանող մեկ այլ սոցիալական ցանցին, չարգելափակել բռնության կոչերը ռուսների, այդ թվում՝ զինվորականների նկատմամբ։ Բացի այդ, նշվել էր, որ հարթակները չեն հեռացնի Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հասցեին հնչեցված մահվան կոչերը։
Meta-ի ներկայացուցիչ Էնդի Սթոունը ավելի ուշ հաստատել էր, որ ընկերությունը հանել է արգելքը: Նա պարզաբանել է, որ Facebook-ին և Instagram-ին կթույլատրվի բռնության կոչ անել միայն ռուս զինվորականների նկատմամբ, բացառությամբ բանտարկյալների։ Meta-ի ներկայացուցչի խոսքով, խաղաղ բնակիչներին ուղղված նմանատիպ հաղորդագրությունները կարգելափակվեն։
«Ինչպես գիտեք, մարտի 11-ին «Meta Platforms Inc» աննախադեպ որոշում է կայացրել՝ թույլատրելով Ռուսաստանի քաղաքացիների նկատմամբ բռնության կոչեր պարունակող տեղեկություններ տեղադրել Facebook և Instagram իր սոցիալական ցանցերում։
Instagram սոցիալական ցանցում պտտվում են ռուսների նկատմամբ բռնի գործողություններ խրախուսող և հրահրող հաղորդագրություններ, որոնց առնչությամբ ՌԴ գլխավոր դատախազությունը Ռոսկոմնադզորից պահանջել է սահմանափակել մուտքն այդ սոցիալական ցանց։
Քանի որ Instagram-ի ակտիվ օգտատերերին ժամանակ կպահանջվի՝ իրենց ֆոտո և վիդեո նյութերը այլ սոցիալական ցանցեր տեղափոխելու և իրենց ընկերներին ու բաժանորդներին ծանուցելու համար, Ռոսկոմնադզորը որոշել է մարտի 14-ին ժամը 00:00-ին ավարտել Instagram մուտքի սահմանափակումների սահմանման ընթացակարգը՝ օգտատերերին տրամադրելով հավելյալ 48 ժամվա անցումային շրջան»,-ասված է Ռոսկոմնադզորի հաղորդագրության մեջ։

Названа дата блокировки Instagram на территории России
C 14 марта Роскомнадзор по требованию Генпрокуратуры ограничит доступ к социальной сети Instagram на территории России. Об этом сообщается на сайте ведомства.
Поводом стало распространившееся в ночь на 11 марта сообщение из внутренней рассылки Meta о том, что компания временно разрешает Instagram и Facebook, другой принадлежащей ей соцсети, не блокировать призывы к насилию в отношении россиян, в том числе военнослужащих. Кроме того, отмечалось, что на платформах не будут удалять призывы к смерти в адрес президента России Владимира Путина и президента Беларуси Александра Лукашенко.
Позднее пресс-секретарь Meta Энди Стоун подтвердил, что компания сняла запрет. Он уточнил, что Facebook и Instagram разрешат призывать к насилию только в отношении российских военнослужащих, за исключением пленных. По словам представителя Meta, аналогичные сообщения в адрес гражданских лиц будут блокироваться.
«Как известно, 11 марта компания Meta Platforms Inc. приняла беспрецедентное решение, разрешив в своих социальных сетях Facebook и Instagram размещение информации, содержащей призывы к насилию против российских граждан.
В социальной сети Instagram распространяются сообщения, поощряющие и провоцирующие совершение насильственных действий в отношении россиян, в связи с чем Генеральная прокуратура России потребовала от Роскомнадзора ограничить доступ к этой социальной сети.
Поскольку для активных пользователей Instagram потребуется время для переноса своих фото- и видеоматериалов в другие социальные сети, уведомления своих контактов и подписчиков, Роскомнадзор принял решение о завершении процедуры введения ограничений на доступ к Instagram в 00 часов 14 марта, предусмотрев для пользователей дополнительные 48 часов переходного периода», – говорится в сообщении Роскомнадзора.