Գյուղատնտես Հարություն Մնացականյանը, որ երկար տարիներ զբաղված էր Արցախի՝ ադրբեջանական զինուժի կողմից օկուպացրած տարածքներում հացահատիկի մշակմամբ, գրում է.
«Քանի որ պետությունը լռում է , իսկ մեծամասնությունն էլ չի խոսում հացահատիկի ներկրման արգելքի պայմաններում հնարավոր վտանգների մասին, ստիպված ես խոսեմ։
1. Հացի դեֆիցիտ չի լինելու, քանի որ.
Ա. ՀՀ այդ ոլորտի խոշոր խաղացողները ( արդեն հասկացաք ով֊ովքեր) ցորենի տարեկան վաճառքի պաշարը գնում են օգոստոս֊սեպտեմբեր ամիսներին` հունձի ժամանակ , քանի որ այդ ժամանակ ամենաէժան գինն է, հետագայում վաճառում են ամբողջ տարին։
Բ. Ալյուրի ներկրումն արգելված չէ։
2. Եթե դեֆիցիտ էլ լինի, Ռուսաստանը որոշակի քվոտաներ կտա հասկանալի պատճառներով։
Էս արգելքի հիմնական նպատակն այն է, որ ռիսկեր կան այս տարի ՌԴ֊ում բավարար քանակի ցանք չկատարվի` ֆինանսական ռեսուրսների դժվարամատչելիության պատճառով, իրենց ապահովագրում են` ավելցուկ պահելով, հետագայում 2022 թվականի բերքը քաղելուց հետո հասկանան` ինչքան պաշար ունեն ինչքանո՞վ ինքնաբավ կլինեն, ինչքանը հնարավոր կլինի վաճառել։
Հիմա ամենամեծ վտանգի մասին։ Ճիշտ է մեր սրտի գործարարները իրենց տարեկան վաճառքի պաշարներն ունեն, բայց հացահատիկի գնի վրա մեծապես ազդեցություն են թողել մանր ներկրողները, որոնց շնորհիվ մեծերը չեն կարողացել կամայական գնի բարձրացում կատարել, այս սահմանափակումներից հետո երբ մանրները դուրս են գալիս խաղից ամենայն հավանականությամբ մեծերը կփորձեն թանկացնել գինը ու թանկացման պատճառաբանություն կբերեն միջազգային շուկայում 400$+ գինը , ինչը մոտ 210 դրամի է հասնում։
Հիմա ամենամեծ ռիսկի մասին։ Երբ պետությունը խոսում է, որ խնդիր չկա, նայում է միակողմանիորեն ու շատ թերի, միայն տատիկիս ասած փորահացի պրիզմայով։ Խիստ տուժելու են մեր երկրի անասնապահության և թռչնաբուծության ոլորտները, որոնք չունենալով մեծ քանակությամբ դրամական միջոցներ, ներկրումները կատարել են շաբաթվա, ամսվա, եռամսյակային կտրվածքով` ըստ անհրաժեշտության։
Այ իրենք կոնկրետ փաստի առաջ են կանգնելու, քանի որ չեն կարողանալու գարի և եգիպտացորեն ներկրել։ Եթե խոշորները ներկրել են, ապա թանկացնելու են և ստիպված ֆերմերները գնելու են թանկ գնով ինչը ազդելու է մսի, ձվի ինքնարժեքի վրա, հետևաբար համամասնորեն թանկանալու է, ինչը մեծ ռիսկեր է պարունակում, քանի որ հնարավոր է դրսի ներկրվածի նկատմամբ մրցունակ չլինի ու տեղի ունենա գլխաքանակի խիստ կրճատում` իր բոլոր բացասական հետևանքներով»։

Фермер Арутюн Мнацаканян, который долгие годы занимался выращиванием зерна на территориях в Арцахе, теперь уже оккупированных вооруженными силами Азербайджана, пишет:
«Поскольку государство хранит молчание, а большинство не говорит о возможных угрозах в условиях запрета на ввоз зерна, вынужден говорить я.
1. Дефицита хлеба не будет, поскольку:
А. В Республике Армения крупные игроки в этой сфере (вы уже поняли, кто) закупают годовой запас пшеницы в августе-сентябре, во время сбора урожая, потому что в это время самые низкие цены, а затем продают приобретенное весь год.
Б. Ввоз муки не запрещен.
2. Даже если будет дефицит, Россия предоставит определенные квоты по понятным причинам.
Основная цель этого запрета заключается в следующем: есть риски того, что в этом году в России будет произведено недостаточно посева из-за труднодоступности финансовых ресурсов, они страхуют сами себя, храня дополнительные объемы. В дальнейшем, после сбора урожая в 2022 году, поймут, сколько у них запасов, в какой степени они будут самодостаточными, сколько можно продать.
Теперь о самой большой опасности. Правда, у предпринимателей нашего сердца есть свои запасы продаж в годовом разрезе, но на стоимость зерна большое влияние оказали мелкие импортеры, благодаря которым крупные не смогли произвольно поднять цены. После этих ограничений, когда мелкие вне игры, по всей вероятности, крупные попытаются поднять цены, мотивируя подорожание ценой 400$ + на международном рынке, что достигает около 210 драмов.
Теперь о самом большом риске. Когда государство говорит, что проблемы нет, то оно подходит к этому однобоко и неполноценно, только через призму хлеба насущного. Сильно пострадают животноводческая и птицеводческая отрасли нашей страны, которые, не имея больших денежных средств, производили импорт еженедельно, ежемесячно, ежеквартально – по мере необходимости.
Вот они конкретно предстанут перед фактом, поскольку не смогут импортировать ячмень и кукурузу. Если крупные импортировали, то они поднимут цену, фермерам придется покупать по высокой цене, что повлияет на себестоимость мяса и яиц, соответственно цены пропорционально будут увеличиваться. Это содержит в себе большие риски, так как продукция может стать неконкурентоспособной с импортной, и произойдет резкое сокращение поголовья – со всеми вытекающими негативными последствиями».