ԱՄՆ-ն Հայաստանին տրամադրել է 306 հազար դեղաչափ «Պֆայզեր» պատվաստանյութ
Մարտի 14-ին Հայաստան է հասել COVID-19-ի «Պֆայզեր» պատվաստանյութի 306 հազար դեղաչափ։ Սա ԱՄՆ կառավարության նվիրատվությունն է Հայաստանին Բայդեն-Հարիսի վարչակազմի՝ «Պատվաստանյութերը գլոբալ հասանելի դարձնելու նախաձեռնության» շրջանակում։
ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանությունը հայտնում է, որ  «Պֆայզեր» պատվաստանյութից զատ, ԱՄՆ կառավարությունը COVID-19 համավարակի ազդեցության մեղմացման նպատակով ՀՀ կառավարությանը տրամադրել է ավելի կամ 15 միլիոն ԱՄՆ դոլարի օժանդակություն, մասնավորապես՝  12 հազար ՊՇՌ թեստ, թեստավորման սարքավորումներ,  թթվածնի խտացուցիչներ, զարկերակային օքսիմետրեր, ռենտգենային և ուլտրաձայնային սարքավորումներ,  անհատական պաշտպանության միջոցներ,  ալկոհոլային ու քլորինային հիմքով ախտահանիչներ ու դիսպենսերներ բուժհաստատությունների համար և այլն։
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի խոսքով,  Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները գլոբալ կարիքները հոգալու համար կապահովի անվտանգ ու արդյունավետ պատվաստանյութի 1,2 միլիարդ դեղաչափ։ Մարտի 3-ի դրությամբ` Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները տարբեր մեխանիզմներով ավելի քան 110 երկրների տրամադրել է պատվաստանյութի ավելի քան 480 միլիոն դեղաչափ։

Армения получила от США 306 тыс. доз вакцины Pfizer
В Армению поступила состоящая из 306 000 доз партия вакцины против COVID-19 компании Pfizer. Это дар правительства США Армении в рамках инициативы администрации Байдена-Харрис «Сделать вакцину глобально доступной».
Как сообщает посольство США в Армении, помимо вакцины Pfizer, правительство США, с целью смягчения воздействия пандемии COVID-19, предоставило правительству Армении помощь в размере более чем 15 млн долларов США, в частности:
12 000 ПЦР-тестов, оборудование для тестирования, кислородные концентраты, пульсоксиметры, рентгеновское и ультразвуковое оборудование, средства индивидуальной защиты, дезинфицирующие средства и диспенсеры на основе спирта и хлора для медицинских учреждений и пр..