Ռուս միլիարդատեր Ռոման Տրոցենկոն սկանդալի կենտրոնում է հայտնվել Ռուսաստանում ու մեղադրվում բիզնես խլելու մեջ
15:04 14/03/2022
Ռուս միլիարդատեր Ռոման Տրոցենկոն սկանդալի կենտրոնում է հայտնվել Ռուսաստանում. նրա անունը շրջանառվում է քիմիական արդյունաբերության ոլորտում հայտնի խոշոր ձեռնարկությունը խլելու գործընթացի մեջ։
«Փաստինֆո»-ն գրում է՝ խոսքը վերաբերում է նատրիումի սուլֆատի արտադրությամբ զբաղվող «Кучуксульфат» ընկերությանը։ Այն գտնվում է Ալթայի երկրամասի Բլագովեշչենսկի շրջանի Ստեպնոե Օզերո գյուղում։ «Момент истины» ռուսական տեղեկատվական պորտալում հրապարակված հոդվածի համաձայն, այս գործարանը Ռուսաստանում միակն է, որը զբաղվում է բնական նատրիումի սուլֆատի արտադրությամբ, որտեղ աշխատում է շուրջ 1251 մարդ։ Readovka տելեգրամ ալիքի տվյալներով` այս գործարանն է ապահովում Ստեպնոե Օզերո բնակավայրի բարեկեցությունը` աշխատատեղ, հանրային վայրերի բարեկարգում, մարզական ակումբների ֆինանսավորում, տարաբնույթ սոցիալական ծրագրեր իրականացում` գյուղի տարբեր սոցիալական խմբերի մարդկանց համար, սակայն այս պահին համայնքային իշխանությունը բազմաթիվ խնդիրների առաջ է կանգնել, որովհետեւ գործարանի աշխատանքը փորձ է արվում խոչընդոտել: Պատճառը, ըստ ռուսական մամուլի, գործարանի սեփականության համար պայքարն է.
Մինչեւ 2000-ականները «Кучуксульфата»-ի գլխավոր տնօրենը եղել է Վլադիմիր Նեչեպուրենկոն, որի օրոք ձեռնարկությունն աշխատել է բնականոն, իսկ աշխատակիցների աշխատավարձը վճարվել է կայուն: Նոր սեփականատերերը նրան ազատել են աշխատանքից, իսկ ֆինանսական հոսքերը ուղղել դեպի արտերկիր: Կառավարումն ստանձնել է Ալթայի երկրամասի ղեկավարի նախկին տեղակալ Սերգեյ Լոկտեւը, որն այդ պաշտոնում կարողացել եր բավական շատ ունեցվածք կուտակել, ինչի մասին կարող էին երազել շատ գործարարներ: Բլագովեշչենսկի ամբողջ շրջանը, կարելի է ասել, դարձել է նրա սեփականությունը, որի արդյունքում «Кучуксульфат»-ը եւս դարձավ նրա սեփականությունը ու օգնեց է դառնալ ավելի ազդեցիկ
Ռուսական մամուլի տեղեկություններով` ձեռնարկությունը ձեռք բերելու հարցում նրան օգնել է Անվտանգության դաշնային ծառայության նախկին աշխատակից Վասիլի Գամայունովը: Վերջինիս անունը, լինելով իրավապահ մարմինների աշխատակից, շրջանառվել է տարբեր կասկածելի պատմություններում: Բանակցությունների փոխարեն նա հրկիզել է մարդկանց մեքենաները, սպառնացել, ահաբեկել կամ ուղղակ հափշտակել նրանց բաժնետոմսերը. «Кучуксульфат» -ը եւս Լոկտեվն ու Գամայունովը ձեռք են բերել ահաբեկումների միջոցով, որից հետո նախ սկսեցին ուշացումներով վճարել աշխատավարձերը, ապա` ճնշումների ներքո տիրացել նաեւ հին աշխատակիցների բաժնետոմսերին: Արդյունքում` նրանց ձեռքում է կենտրոնացել գործարանի բաժնետոմսերի 90% -ը:
Հիմա, ինչպես գրում է, Момент истины տեղեկատվական պորտալը, «Кучуксульфат»-ի վրա աչք է դրել ռուս միլիարդատեր Ռոման Տրոցենկոն: Աղբյուրի փոխանցմամբ` այս գործարանը դժվար թե անձամբ նրան է պետք, որովհետեւ այս ոլորտը չի գտնվում նրա հետաքրքրությունների դաշտում: Սակայն նա ունի բիզնես խլելու փորձ: Նշվում է, որ նա ամենայն հավանականությամբ գործում է իր ընկերոջ` Ալտայի երկրամասի ղեկավար Վիկտոր Տոմենկոյի շահերից. Այս պահին գործարանի համար կռիվ են տալիս երկու կողմերն էլ` միջոցների առաջ չկանգնելով:
«Տրոցենկոյի անունը շրջանառվում է նաեւ Հայաստանում բիզնես խլելու մեջ, խոսքը գնում է ԶՊՄԿ -ի Կառավարության հետ ձեռք բերված կասկածելի համաձայնության արդյունքում ԶՊՄԿ-ի արգելանքի դրված բաժնետոմսերը դատարանը հանել է արգելանքից, որից հետո հաշվված ժամերի ընթացքում դրանք ձեռք է բերել Տրոցենկոյի ղակավարած ընկերությունն ու բաժնետոմսերի մի մասը նվիրել կառավարությանը:
Գործարքի գինը գաղտնի է պահվում, սակայն հայտնի է, որ այն ամբողջությամբ չի վճարվել: Փոխարենը հայտարարվեց, որ քրեական գործի շրջանակներում նախկին տնօրենի անձնական միջոցներից բռնագանձվել է շուրջ 15 մլրդ»,-գրում է աղբյուրը։

Российский миллиардер Роман Троценко оказался в центре скандала в России: его имя фигурирует в деле захвата бизнеса
Российский миллиардер Роман Троценко оказался в центре скандала в России. Его имя фигурирует в процессе захвата крупного предприятия, известного в сфере химической промышленности, пишет Фактинфо.
Речь идет о компании «Кучуксульфат», занимающейся производством сульфата натрия. Он расположен в селе Степное Озеро Благовещенского района Алтайского края. Согласно статье, опубликованной на российском информационном портале «Момент истины», этот завод является единственным в России, занимающимся производством природного сульфата натрия, в котором работает около 1251 человек.
По данным телеграм-канала Readovka, этот завод обеспечивает благосостояние населенного пункта Степное Озеро- рабочее место, благоустройство общественных мест, финансирование спортивных клубов, в настоящее время общинная власть встала перед многочисленными проблемами, поскольку предпринимается попытка препятствовать работе завода. Причиной, по мнению российской прессы, является борьба за собственность завода.
До 2000-х генеральным директором «Кучуксульфата»был Владимир Нечепуренко, при котором предприятие работало в нормальном режиме, а зарплата сотрудников выплачивалась стабильно. Новые владельцы уволили его с работы, а финансовые потоки направили за границу. Правление взял на себя бывший заместитель главы Алтайского края Сергей Локтев, который на этом посту сумел накопить достаточно много имущества, о чем могли мечтать многие предприниматели. Весь Благовещенский район, можно сказать, стал его собственностью, в результате чего «Кучуксульфат» также стал его собственностью и помог стать более влиятельным.
По информации российских СМИ, в приобретении предприятия ему помог бывший сотрудник ФСБ Василий Гамаюнов. Имя последнего в бытность его сотрудником правоохранительных органов муссировалось в различных сомнительных историях. Вместо переговоров он поджигал автомобили людей, угрожал, запугивал или просто похищал их акции. «Кучуксульфат» также приобрели Локтев и Гамаюнов посредством запугивания, после чего сначала начали с опозданием выплачивать зарплаты, затем под давлением завладели акциями старых сотрудников. В результате, в их руках сконцентрировались 90% акций завода.
Сейчас, как пишет портал «Момент истины», на «Кучуксульфат» имеет виды российского миллиардера Романа Троценко. По словам источника, этот завод вряд ли нужен ему лично, потому что эта сфера не находится в поле его интересов. Но у него есть опыт отнимать бизнес. Отмечается, что он, скорее всего, действует в интересах своего друга, главы Алтайского края Виктора Томенко. На данный момент за завод борются обе стороны, не останавливаясь ни перед какими средствами.
Имя Троценко фигурирует также в захвате бизнеса в Армении, речь идет о подозрительном соглашении, достигнутом с правительством ЗММК. В результате ареста акций ЗММК суд снял из-под ареста акции, после чего в течение считанных часов их приобрела управляемая Троценко компания и часть акций подарила правительству.
Стоимость сделки держится в секрете, однако известно, что она не была полностью оплачена. Вместо этого было заявлено, что в рамках уголовного дела из личных средств бывшего директора было взыскано около 15 миллиардов