Այսօրվանից հանրային սննդի օբյեկտներում, այդ թվում՝ բացօթյա, արգելվում է ծխախոտի օգտագործումը
Այսօրվանից հանրային սննդի օբյեկտներում, այդ թվում՝ բացօթյա (ճաշարաններ, ռեստորաններ, սրճարաններ, բարեր, բուֆետներ և խոհարարական արտադրանքի պատրաստման և իրացման այլ օբյեկտներ), արգելվում է ծխախոտային արտադրատեսակների և դրանց փոխարինիչների օգտագործումը:
Առողջապահության նախարարությունից հայտնում են, որ մարտի 15-ից ուժի մեջ է մտնում «Ծխախոտային արտադրատեսակների և դրանց փոխարինիչների օգտագործման հետևանքով առողջությանը հասցվող վնասի նվազեցման և կանխարգելման մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի 6-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետի ը) ենթակետով նախատեսված դրույթը:
Օրենքով սահմանված սահմանափակման արգելքը խախտելն առաջացնում է տուգանքի նշանակում.
. պաշտոնատար անձի նկատմամբ՝ 150 000 – 200 000 ՀՀ դրամ,
. ֆիզիկական անձի նկատմամբ՝ 50 000 ՀՀ դրամ:
Սույն դրույթի վերահսկողությունն իրականացվում է ՀՀ Ոստիկանության կողմից:
ԱՆ-ից նշում են, որ օրենքի նպատակն է ներկա և ապագա սերունդներին պաշտպանել առողջության վրա ծխախոտային արտադրատեսակների օգտագործմամբ պայմանավորված բացասական ազդեցությունից, ինչպես նաև բնակչության ընկալումներում ծխախոտային արտադրատեսակների, դրանց փոխարինիչների օգտագործումը` որպես անառողջ և մերժելի վարքագիծ արմատավորելը:

В Армении вступил в силу закон о запрете курения в общественных местах, назван размер штрафов
Во вторник, 15 марта, в Армении в силу вступил закон, принятый парламентом Армении о запрещении курения в общественных местах, в том числе в ресторанах и кафе под открытым небом. При этом запрет на курение касается не только сигарет, но и их заменителей, сигар и кальяна.
Из министерства здравоохранения Армении сообщают, что в силу с 15 марта 2022 года вступило соответствующее положение закона РА «Об уменьшении и предотвращении вреда, причиняемого здоровью вследствие потребления табачных изделий и их заменителей».
Нарушение установленного законом запрета влечет наложение штрафа в размере:
.150-200 тыс. драмов для должностных лиц
.50 тыс. драмов для физических лиц", - сообщили в Минздраве.
Контроль за выполнением данного положения закона осуществляется Полицией Армении.
В Минздраве отметили, что целями настоящего Закона являются защита нынешнего и будущих поколений от последствий отрицательного воздействия на здоровье, обусловленного потреблением табачного сырья, табачных изделий, а также укоренение в сознании населения того факта, что потребление табачных изделий, заменителей табачных изделий – поведение нездоровое и неприемлемое.