HRW-ի կոչը Կիևին՝ դադարեցնել ռուս ռազմագերիների տեսանյութերի հրապարակումը
Human Rights Watch միջազգային ոչ կառավարական կազմակերպությունը կոչ է անում Ուկրաինայի իշխանություններին դադարեցնել սոցցանցերում ռուս ռազմագերիների տեսանյութերի հրապարակումը և նրանց իրավունքները ոտնահարելը, տեղեկությունը հայտնում է Ռիա Նովոստին։
«Ուկրաինայի իշխանությունները պետք է դադարեցնեն սոցցանցերում և հաղորդագրությունների հավելվածներում գերեվարված ռուս զինվորների տեսանյութերի տեղադրումը, ներառյալ նրանց նվաստացումը կամ ահաբեկումը»,- ասվում է կազմակերպության հայտարարությունում:
Իրավապաշտպանները նշել են, որ ռազմագերիների նկատմամբ նման վերաբերմունքը խախտում է նրանց պաշտպանությունը Ժնևի կոնվենցիաներով՝ կապված միջազգային մարդասիրական իրավունքի հետ։
Հաղորդվում է նաև, որ ուկրաինական հետախուզական էջերը հրապարակել են գերի ընկած ռուս զինվորների տասնյակ տեսանյութեր, որոնցում նրանք կապված վիճակում հարցաքննվում են։

Призыв HRW – Киеву: прекратить публиковать видео с российскими военнопленными
Международная неправительственная организация Human Rights Watch призывает власти Украины прекратить публиковать видео с российскими военнопленными в соцсетях и нарушать их права. Информацию передает РИА Новости.
"Власти Украины должны прекратить размещать в социальных сетях и приложениях для обмена сообщениями видео с пленными российскими солдатами, в том числе демонстрирующие их унижение или запугивание", - говорится в заявлении организации.
Правозащитники отметили, что такое обращение с военнопленными нарушает их защиту, предусмотренную Женевскими конвенциями в отношении международного гуманитарного права.
Сообщается, что в аккаунтах украинских спецслужб размещены десятки видеороликов с пленными российскими солдатами, на некоторых из них видно, как их допрашивают, пока они связаны.