Ադրբեջանը ստեղծեց մեզ համար բացասական նախադեպ՝ «կուզի՝ կպայթեցնի, կուզի ռեմոնտ կանի». Էդգար Էլբակյան
12:41 18/03/2022
Քաղաքագետ, «Հայկական նախագիծ» ծրագրի համահիմնադիր Էդգար Էլբակյանը գրում է.
«Ինչպես գիտեք, մարտի 8-ին Ադրբեջանը պայթեցրել էր Սյունիքից Արցախ գնացող գազատարը։ Միայն 8 օր անց՝ պաշտոնական Ստեփանակերտը լուր տվեց, որ «ՀՀ կառավարության ու ռուս խաղաղապահների աջակցությամբ իրականացվող բանակցությունների շնորհիվ՝ ադրբեջանական կողմն (sic!) … սկսել է վնասված գազատար խողովակի վերանորոգման աշխատանքները»։
Նախ՝ վայրի մասին։ Սա ԽՍՀՄ շրջանի Ջուղա-Եվլախ գազատարն է, որ 1991-1994 թթ․ հաղթական պատերազմից հետո մենք վերանորոգել էինք Սյունիքի տարածքում և միացրել մայր գծին՝ Արցախն ապահովելով գազով։ Բուն պայթյունն Ադրբեջանն իրականացրել էր Կարմրաքար լեռան (1951.6 մ) փեշին։
Հմուտ աչքը կնկատի, որ հանցավոր վանդալիզմի վայրն ուղիղ ամենամոտ գծով ընդամենը 1 կմ է հեռու Գորիս-Ստեփանակերտ մայրուղուց։ Հիշեցնեմ, որ ըստ կապիտուլյացիայի թղթի 6-րդ կետի՝ «միջանցք» կոչվածը պետք է ունենար 5 կմ լայնություն՝ ապահովելով Լեռնային Ղարաբաղի կապը Հայաստանի հետ։
Ցավոք, հետկապիտուլյացիոն շրջանում, խաչ քաշած հայոց ազգային հավիտենական շահերի վրա, ՀՀ դե-ֆակտո թյուրքամետ կոլաբորացիոնիստական վարչակարգը կենդանի բանակցություններում ոչ մի ջանք չգործադրեց գոնե «միջանցքի» այս կարգավիճակը պահելու համար, ինչի արդյունքում «միջանցքը» վերածվեց «ասֆալտի»՝ դուրս մնալով, ինչպես տեսնում ենք, և՛ հայկական, և՛ ռուսական վերահսկողությունից։
Մի քանի հետևություն։ Առաջին՝ Ադրբեջանն ստեղծեց մեզ համար բացասական նախադեպ, որ թղթով որպես «միջանցք» սահմանված այդ տարածքում ցանկացած իրավազորություն իրենն է՝ «կուզի՝ կպայթեցնի, կուզի ռեմոնտ կանի»։ Երկրորդ՝ հրաժարված լինելով հայոց ազգային հավիտենական շահերի երկարաժամկետ հետապնդումից՝ ՀՀ դե-ֆակտո թյուրքամետ կոլաբորացիոնիստական վարչակարգը հերթական անգամ անբարենպաստ մեկնարկային դիրքերից գնաց բանակցությունների և հաստատ զիջեց ինչ-որ մի բան գազի դիմաց։ Պարզ ասած՝ ռազմավարությամբ խաղացողը միշտ էլ ջախջախելու է «էսօրվա օրով» ապրողին։
Եվ երրորդ՝ ՀՀ դե-ֆակտո թյուրքամետ կոլաբորացիոնիստական վարչակարգը ևս մեկ անգամ դրսևորեց իր հայատյաց քաղաքականությունը՝ պետական մակարդակում ոչ մի համերաշխություն, ապրումակցում և ադ-հոկ օգնություն չցուցաբերելով Արցախի հայերին, փոխարենն օրակարգը լցնելով միլիոներորդական նշանակության հիմարաբանություններով։
Արցախին օգնության հասան իրական քաղաքական հայերը, որոնք տակավին չունեն որևէ պետական ներկայացվածություն։ Հայոց հարցի լուծման ճանապարհը հենց սա է՝ քաղաքական հայերի միանձնյա և միադեմք ներկայացվածությունն իշխանության մեջ»։

Эдгар Элбакян: Азербайджан создал для нас негативный прецедент – «захочет – взорвет, а захочет – будет ремонтировать»
16:20 18/03/2022
Политолог, соучредитель «Армянского проекта» Эдгар Элбакян на своей странице в социальной сети Facebook пишет:
«Как знаете, Азербайджан 8 марта взорвал пролегающий из Сюника в Арцах газопровод. Только 8 дней спустя официальный Степанакерт сообщил, что "благодаря переговорам при поддержке Правительства Республики Армения и российских миротворцев, азербайджанская сторона (sic!)…начала работы по восстановлению газопровода".
Сперва – о месте. Это газопровод Джуга-Евлах периода СССР, который после победоносной войны 1991-1994 гг. мы отремонтировали на территории Сюника и подключили к основной магистрали, обеспечив Арцах газом. Сам взрыв Азербайджан совершил у подножия горы Кармракар (1951.6 м).
Опытный глаз заметит, что место преступного вандализма по самой близкой прямой находится всего в 1 км от трассы Горис-Степанакерт. Напомню, что, согласно пункту 6 документа о капитуляции, так называемый "коридор" должен был иметь ширину в 5 км, обеспечивая связь Нагорного Карабаха с Арменией.
К сожалению, в посткапитуляционный период поставивший крест на вечных армянских национальных интересах де-факто протюркский коллаборационистский режим Республики Армения в ходе переговоров не предпринял никаких усилий хотя бы для сохранения этого статуса "коридора", в результате чего "коридор" превратился в "асфальт", оказавшись, как видим, вне как армянского, так и российского контроля.
Несколько выводов.
Первый: Азербайджан создал для нас негативный прецедент, что на этой обозначенной на бумаге как "коридор" территории он обладает всеми правомочиями: "захочет – взорвет, а захочет – будет ремонтировать".
Второй: де-факто протюркский коллаборационистский режим РА в очередной раз пошел на переговоры с невыгодных стартовых позиций и однозначно что-то уступил в обмен на газ. Проще говоря, игрок со стратегией всегда разгромит живущего "сегодняшним днем".
И третий: де-факто протюркский коллаборационистский режим РА еще раз продемонстрировал свою армянофобскую политику, на государственном уровне не выразив солидарности, сопереживания и не оказав специальной поддержки (ad hoc support) армянам Арцаха, вместо этого забивая повестку дня глупостями, стоящими на миллионном месте по важности.
На помощь Арцаху поспели настоящие политические армяне, не имеющие пока никакой государственной представленности. Путь решения Армянского вопроса – таков: единоличная и консолидированная представленность политических армян во власти».