Վիվա-ՄՏՍ. Բնակարանամուտ՝ շինարարության մեկնարկից կես դար անց
Արագածոտնի մարզի Կաքավաձոր գյուղում բնակարանամուտ է նշվել: Ավելի քան 50 տարի առաջ մեկնարկած շինարարությանն ընտանիքի երեք սերունդ է մասնակցել: Պապից թոռ հասած ձգձգվող աշխատանքները վերջապես ավարտվել են: Այդ հարցում Մաթևոսյաններին աջակցել են Վիվա-ՄՏՍ-ն ու «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնը»: Ավելի քան տասնամյա գործակցության ընթացքում, այս կազմակերպությունները միայն Արագածոտնի մարզում, բնակարանաշինության ծրագրով աջակցել են 69 ընտանիքի:
Վիվա-ՄՏՍ ընկերությունից մանրամասնում են, որ Մաթևոսյանների չորս անձից բաղկացած ընտանիքը մի ամբողջ կյանք ապրել է խոնավ ու մութ երկսենյականոցում: Առաջնեկի՝ տղայի ծնունդից հետո, Վարդանը փորձել է փոխել հայրական տան անհրապույր վիճակը. ընդլայնել տարածքը, ավելացնել սենյակների թիվն ու կոմունալ լիարժեք հարմարություններ ստեղծել: 29 տարի առաջ նախաձեռնած շինարարության արդյունքում նրան հաջողվել է շինությունը հասցնել կիսակառույց վիճակի: Հարմարավետ կյանքի փոխարեն զավակների ապագան առաջնահերթություն դարձրած ծնողները ստիպված են եղել տարիներ շարունակ հարմարվել եղած պայմաններին: Ֆինանսական ներդրումներն ուղղվել են որդու բարձրագույն կրթության ապահովմանը: Տարիներ տևած շինարարությունն ավարտվել է միայն երեք ամիս առաջ: Դրան մասնակցել է նաև անհրապույր շինության մեջ ծնված ու արդեն 29 գարուն ապրած Հովհաննեսը:
«Մեր տունը 1971 թվականի կառույց էր, որի առաջին քարերը դրել էր պապս: Պապիս գործը հայրս ու ես փորձեցինք շարունակել. սենյակներին կից ստեղծեցինք կցակառույց, սակայն, պատերն ու ծածկը անելուց հետո, տունն այդպես էլ անավարտ մնաց: Ընտանիքում բոլորս աշխատում ենք, սակայն ամենօրյա հոգսերը չէին թողնում ավարտել շինարարությունը. հերթը դրան չէր հասնում: Ձեր օգնությունը եթե չլիներ, ով գիտե՝ երբ կավարտեինք», - ասել է ընտանիքի որդին՝ Հովհաննեսը:
Մաթևոսյանների ընտանիքը բնակարանաշինության ծրագրի՝ 2021 թվականի շահառուներից մեկն է: Վիվա-ՄՏՍ-ն ու «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնը» միայն անցյալ տարի լուծել են 87 ընտանիքի խնդիր:
«Տարիներ շարունակ, մենք փորձում ենք հասարակությանը փոխանցել մի արժեհամակարգ, որի հիմքում, միմյանց աջակցելով՝ տուն, համայնք, երկիր կառուցելն է: Մենք ասում ենք՝ մի եղիր անտարբեր, և ձգտում ենք հնարավորինս հետևել այդ կարգախոսին: Վերջին տարիներին, երբ կյանքի ռիթմը փոխվեց, մենք էլ փոխեցինք մեր աշխատանքի գործիքները: Դա որոշակիորեն խանգարեց այս ծրագրում ընդգրկված ընտանիքներին հանդիպելուն, հնարավորության դեպքում՝ կամավորության սկզբունքով շինարարությանը մասնակից դառնալուն, բայց ոչ՝ մեր նպատակի իրականացմանը: Ուրախ եմ տեսնել, որ ևս մեկ ընտանիքի հաջողվել է իրականացնել տարիների երազանքը: Փորձեք մոռանալ ապրած դժվարությունները և անցյալում թողնել այդ հուշերը: Մեր նպատակը ձեզ առավել ամուր տեսնել է: Եթե մեզ հաջողվում է լուծել թեկուզ մեկ մարդու խնդիր, նրա մեջ ամրապնդել հույսը, տեսնել հայրենիքը չլքելու վճռականությունը, ապա վստահաբար կարելի է ասել, որ ծրագիրը կարևոր է և արդարացված»,- տեսազանգի ժամանակ ասել է Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Ցավոք, Հայաստանում դեռ շատ մարդիկ կան, որ չունեն ամուր տանիք ու ապրելու համար անհրաժեշտ տարրական պայմաններ: Այնքան ուրախալի է տեսնել այս մարդկանց երջանկությունը: Հույս ունեմ, որ յուրաքանչյուր քարը, որ դրվում է կառուցվող տան հիմքում, ու յուրաքանչյուր մեխը, որ խփվում է, ամրացնում է մեր կամքը. կառուցում ենք տուն՝ ուրեմն նաև համայնք ու հայրենիք»,- ասել է Հայաստանի «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» նախագահ Աշոտ Եղիազարյանը:
Վիվա-ՄՏՍ-ի և «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» աջակցությամբ, տասը տարվա ընթացքում նոր տուն ունենալու բերկրանքն արդեն վայելում է շուրջ 400 ընտանիք:

Housewarming half a century after the start of construction – Viva-MTS
The village of Kaqavadzor in Aragatsotn region celebrates a housewarming. Three generations have participated in a house construction that has started half a century ago. The problem of building a house for the family of Matevosyans that had passed from generation to generation is now finally solved. Viva-MTS and the Fuller Center for Housing Armenia assisted the Matevosyans in that. In over 10 years of partnership 69 families have been assisted by the housing project so far in just Aragatsotn region, Viva-MTS said in a press release on Friday.
The Matevosyan family of four has lived in a two-room damp and dark house a whole life. Vardan, the father of the family, had tried to amend the unattractive housing conditions of his father's house following the birth of his elder son; he tried expanding the space, adding more rooms, and creating necessities. Although the construction had started 29 years ago, the family managed to build just part of it. Instead of opting for a comfortable life, the parents made the future of their children a priority and had to adapt to the existing housing conditions for many years. The scarce finances of the family were spent to ensure higher education of their son. The construction, which lasted many years, was completed three months ago. Hovhannes, who was born in that unattractive building, now a 29 year old young man, has also participated in the house construction.
“Our house was started in 1971; my grandfather had laid the first bricks. My father and I tried to continue his work. We made extensions to the rooms; however, after having built the walls and the ceiling, the house remained unfinished. All of us work; nevertheless, the daily expenses do not allow completing the construction. Were it not for your support, perhaps, we would have never finished the construction,” said Hovhannes.
The Matevosyans are one of the beneficiary families of the 2021 housing project. In 2021 alone, Viva-MTS and the Fuller Center for Housing Armenia solved the housing problem of 87 families.
“We have been sparing no effort to convey to the public a system of values that is grounded on the idea of mutual support by means of building homes, communities, and country. We plead to deny indifference and strive to always follow this rule whenever possible. The rhythm of life has changed in recent years, so did our methods of work. That surely kept us away from meeting the beneficiary families in person, or volunteering in construction works, but it never changed our commitment to implement the project. I am happy to see yet another family having managed to fulfill a long-cherished dream. Try to forget the years of hardships and let those memories behind. Our purpose is to see you getting stronger. This program can be called a fundamental success even if it makes happier and more optimistic just one person,” Viva-MTS General Manager Ralph Yirikian said during the video call.
“Unfortunately, there are still many families in Armenia who are deprived of a safe roof over their heads and basic housing conditions. It's so gratifying to see the contentment of these families. I am hopeful, that each stone put on the foundation of the house and each nail hit strengthens our will. We build a home; hence, a community and a Homeland is built,” said Ashot Yeghiazaryan, the Fuller Center for Housing Armenia President.
Owing to the support by Viva-MTS and the Fuller Center for Housing Armenia, in 10 years of partnership, 400 families have already enjoyed having a decent home.