Աշխարհի ամենաերջանիկ երկրների շարքում Հայաստանը 82-րդն է
ՄԱԿ-ի կողմից պատրաստված Համաշխարհային երջանկության զեկույցի համաձայն՝ Ֆինլանդիան հինգերորդ տարին անընդմեջ ճանաչվել է աշխարհի ամենաերջանիկ երկիրը: Լուրը հայտնում է ՏԱՍՍ-ը։
Կազմակերպության փոխանցմամբ՝ բնության հետ մտերմությունը, անվտանգ կենսամիջավայրը և անհրաժեշտ ծառայությունների ու միջոցների առկայությունը հաճախ նշվում են որպես ֆին բնակիչների երջանկության հիմնական գործոններ:
Ամենաերջանիկ երկրների հնգյակում ընդգրկվել են նաև Դանիան, Իսլանդիան, Շվեյցարիան և Նիդեռլանդները, իսկ տասնյակում՝ Լյուքսեմբուրգը, Շվեդիան, Նորվեգիան, Իսրայելը և Նոր Զելանդիան։
​Հայաստանն այս վարկանիշում զբաղեցնում է 82-րդ տեղը, Ռուսաստանը՝ 80-րդ, Ադրբեջանը՝ 92-րդ, Վրաստանը՝ 105-րդ։
Երջանկության համաշխարհային զեկույցը հրապարակվում է 2012 թվականից։ Այն կազմելիս հետազոտողները հաշվի են առնում այնպիսի ցուցանիշներ, ինչպիսիք են մեկ շնչին ընկնող ՀՆԱ-ն, սոցիալական աջակցության մակարդակը, կյանքի տևողությունը, քաղաքացիական ազատությունների հարգումը, աշխատանքի անվտանգությունը, կոռուպցիայի մակարդակը, ինչպես նաև հասարակական կարծիքի հարցումների արդյունքները։

Финляндия пятый год подряд признается самой счастливой страной в мире. Такая оценка содержится в обнародованном в пятницу Всемирном докладе счастья 2022 года, подготовленном по заказу ООН.
В рейтинге Финляндия, как и в предыдущие годы, с отрывом в несколько сотен баллов опередила другие государства.
В пятерку самых счастливых вошли Дания, Исландия, Швейцария и Нидерланды, а в первую десятку попали также Люксембург, Швеция, Норвегия, Израиль и Новая Зеландия.
Исследование охватило 146 государств. Армения в этом рейтинге занимает 82-е место, Россия – 80-е место, Азербайджан – 92-е, Грузия – 105-е.
Всемирный доклад счастья публикуется с 2012 года. При его составлении исследователи учитывают такие показатели, как ВВП на душу населения, уровень социальной поддержки, продолжительность жизни, соблюдение гражданских свобод, гарантии занятости, уровень коррупции, а также результаты опросов общественного мнения.
Среди факторов счастья для жителей Финляндии часто называются близость к природе, безопасная среда проживания, доступность необходимых сервисов и услуг.