Կներես մեզ, Մարիա ջան, բայց քեզ պես բալիկներ ունեցող հայրենիքը դատապարտված է հաջողության հասնել. Հայկ Մամիջանյան
«Այս օրենսդրական նախաձեռնությունը կատարում ենք նրա համար, որպեսզի այլևս ոչ մեկը, երբեք լկտիություն չունենա ասել՝ ինչ պետք է, էդ էլ բանակցում ենք»,- «ԱԺ կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքում նախատեսված փոփոխություններին նվիրված խորհրդարանական լսումների ժամանակ հայտնեց նախագծի հեղինակ, «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Հայկ Մամիջանյանը և հավելեց, որ օրինագիծը նաև նրա համար է, որ առաջնային մանդատ կրող կառույցը՝ ԱԺ-ն բանակցային կարևոր որոշումներ կայացնելու ժամանակ երբեք չհայտնվի լուսանցքում:
Նրա խոսքով՝ ներկայիս խորհրդարանական ընդդիմությունը սուրճ խմող ընդդիմություն չէ:
«Մենք չենք լեգիտիմացնում իշխանությունների ապազգային որոշումները՝ մեր, իբր, դրանցից տեղյակ լինելով»,- ասաց պատգամավորը:
Հայկ Մամիջանյանի ներկայացմամբ՝ օրենքը ենթադրում է, որ ՀՀ ԱԳ նախարարը և վարչապետը համապատասխանաբար 3 և 6 ամիսը մեկ փակ-գաղտնի ֆորմատով ԱԺ-ին գրավոր զեկույց պետք է ներկայացնի արտաքին քաղաքականության հիմնական բանակցային ուղղությունների ընթացքի և առկա վիճակի վերաբերյալ:
Նախագծով սահմանվում է, որ այդ զեկույցները ստանալուց հետո ԱԺ պատգամավորների 25%-ի ստորագրությամբ ԱԳ նախարարը և վարչապետը հրավիրվելու են ԱԺ փակ նիստում զեկուցելու և հարցերին պատասխանելու համար, որը կարող է լինել մասնագիտական հանձնաժողովում կամ ԱԺ լիագումար նիստում:
«Խորհրդարանական ընդդիմությունը հիշում է, թե ինչու է եկել ԱԺ: Այո, այս մանդատը մենք վերցրել ենք իշխանափոխության հասնելու համար, բայց ուզում եմ հիշեցնել, որ նմանօրինակ սահմանափակումներն անհրաժեշտ են, քանի որ մեր իշխանությունների մոտ կանգնած են մարդիկ, որոնք հանրայինի եթերով բացահայտ ադրբեջանական թեզեր են հնչեցնում, քանի դեռ իշխանության մեջ այն մարդիկ են, որոնք ԱԺ ամբիոնից չեն համարձակվում ասել, որ Շուշին, Հադրութը և մեր հայրենիքի մնացյալ հատվածներն օկուպացված են, քանի դեռ իշխող ֆրակցիայից գրեթե բոլորն այդպես էլ չեն համարձակվում ասել, որ Արցախը երբեք չի լինի Ադրբեջանի կազմում»,- հայտարարեց «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավորը:
Հայկ Մամիջանյանն իր ելույթի վերջում ցանկացավ ներողություն խնդրել արցախցի փոքրիկ Մարիայից, որը վերջերս տարածված տեսանյութով փաստեց, որ իշխանության մեջ գտնվողներից և ընդհանրապես բոլոր մարդկանցից զգալիորեն ավելի հայրենասեր ու պահանջատեր է:
«Մարի՛ա ջան, կներես, որ քո արդար մանկական ցասման մեղավորներին, մենք դեռ չենք վռնդել, կներես, որ հայրենիքը դեռ չենք մաքրել ներքին թշնամուց, կներես մեզ, ճուտիկ ջան, բայց քեզ պես բալիկներ ունեցող հայրենիքը դատապարտված է հաջողության հասնել»,- ասաց Մամիջանյանը և խոստացավ այնպես անել, որ նա իր հաջորդ տեսանյութում ներկայացնի իր մանկական անհոգ հիշողությունները Շուշիից:

Айк Мамиджанян: Прости нас, дорогая Мария, но Родина с такими детьми, как ты, обречена на успех
«Мы осуществляем эту законодательную инициативу, чтобы впредь никто и никогда не имел наглости говорить – о чем нужно, о том и ведем переговоры», – заявил на посвященных предусмотренным поправкам в конституционный закон РА «Регламент НС» парламентских слушаниях автор законопроекта, депутат НС от фракции «Честь имею» Айк Мамиджанян, добавив: законопроект направлен на то, чтобы структура с первичным мандатом, Национальное Собрание, никогда не оказывалась в стороне при принятии важных переговорных решений.
По его словам, нынешняя парламентская оппозиция – это не оппозиция, пьющая кофе.
«Мы не легитимизируем антинациональные решения властей», – сказал депутат.
По словам Айка Мамиджаняна, закон предусматривает, что министр иностранных дел РА и премьер-министр каждые 3 и 6 месяцев соответственно должны представлять Национальному Собранию письменный отчет в закрытом, конфиденциальном формате о ходе и состоянии основных внешнеполитических переговорных направлений.
«Парламентская оппозиция помнит, для чего она пришла в Национальное Собрание. Да, мы взяли этот мандат, чтобы добиться смены власти, но хочу напомнить, что такие ограничения необходимы, потому что в нашей стране у власти люди, которые открыто озвучивают азербайджанские тезисы в эфире общественного телевидения. Пока у власти люди, которые не осмеливаются с трибуны НС говорить, что Шуши, Гадрут и остальная часть нашей родины оккупированы, пока почти все в правящей фракции не так и не осмеливаются сказать, что Арцах никогда не будет в составе Азербайджана», – заявил депутат от фракции «Честь имею».
В конце своего выступления Мамиджанян попросил прощения у 4-летней Марии из Арцаха, которая в недавно распространившемся видео с детской искренностью несколькими простыми фразами сформулировала заботы и беды Арцаха и стала звездой Интернета. «Хватит уже, дайте нам спокойно жить: нет ни света, ни газа, ни воды. Мирной жизни нет», – говорит в набравшем тысячи просмотров видео маленькая девочка, которая родилась в Шуши – ныне оккупированной Баку культурной столице Арцаха.
«Дорогая Мария, прости, что мы до сих пор не изгнали виновников твоего справедливого детского возмущения. Прости нас, малышка, что мы до сих пор не очистили Родину от внутреннего врага. Но Родина с такими детками, как ты, просто обречена добиться успеха», – сказал Мамиджанян, пообещав добиться того, чтобы в следующем видео Мария уже рассказывала о своих беззаботных детских воспоминаниях из Шуши.