Ռոբերտ Հայրապետյան. Որ սկզբունքով եք ապրում ու մսխում պետական ռեսուրսը
Իրավաբան Ռոբերտ Հայրապետյանը, անդրադառնալով Ալեն Սիմոնյանի ու այլ պաշտոնյաների Բալի մեկնելուն, գրում է.
«Իսկ կարողա ձեր մեղրամսի ծախսերն էլ սկսի պետությունը հոգալ՞
Մարտի 18-26-ը Բալի մեկնած ԱԺ «պատվիրակությունը» պարզվում է մասնակցելու է Միջխորհրդարանական միության մարտի 20-24 տեղի ունենալիք գագաթնաժողովին, որը վերաբերում է գլոբալ տաքացմանը:
Մի կողմ եմ թողնում հարցադրումն առ այն, թե առհասարակ ինչ է տալու այդ թեմայով գագաթնաժողովին մասնակցելը Հայաստանին, բայց չեմ կարող չհարցնել Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղարի,  Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալի, Ազգային ժողովի արտաքին կապերի վարչության բաժնի գլխավոր մասնագետի պետության հաշվին էդ ժամանակային կտրվածքով Բալի գործուղելու նպատակահարմարության մասին:
Պարգևավճար չեք ստանում գոնե ճանապարհորդեք, թե շնից մազ պոկելնելա քյար՞
Որ սկզբունքով եք ապրում ու մսխում պետական ռեսուրսը՞ եթե իհարկե դա կարելիա ապրել համարել»։
Նշենք, որ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը կարգադրություն է ստորագրել, որի համաձայն միջխորհրդարանական միության 144-րդ վեհաժողովին մասնակցելու համար 2022 թվականի մարտի 18-23-ը Նուսա Դուա, Բալի (Ինդոնեզիայի Հանրապետություն) է գործուղվել իր  գլխավորած պատվիրակություն՝ հետևյալ կազմով.
Ալեն ՍԻՄՈՆՅԱՆ Ազգային ժողովի նախագահ
Հասմիկ ՀԱԿՈԲՅԱՆ Ազգային ժողովի պատգամավոր (մարտի 18-26-ը)
Ծովինար ՎԱՐԴԱՆՅԱՆ Ազգային ժողովի պատգամավոր (մարտի 18-24-ը)
Վահան ՆԱՐԻԲԵԿՅԱՆ Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար (մարտի 18-25-ը)
Դավիթ ԱՌԱՔԵԼՅԱՆ Ազգային ժողովի նախագահի օգնական (մարտի 18-26-ը)
Հեղինե ԽԱՉԻԿՅԱՆ Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ (մարտի 19-26-ը)
Տիգրան ՍԵՅՐԱՆՅԱՆ Ազգային ժողովի արտաքին կապերի վարչության պետ (մարտի 18-23-ը)
Հակոբ ՀԱՋԻ-ՀԱԿՈԲՅԱՆ Ազգային ժողովի արարողակարգի վարչության պետ (մարտի 18-23-ը)
Զաբելա ՂԱԶԱՐՅԱՆ Ազգային ժողովի արտաքին կապերի վարչության միջազգային կազմակերպությունների բաժնի գլխավոր մասնագետ (մարտի 18-25-ը)
Մամիկոն ՄԱՐԳԱՐՅԱՆ Ազգային ժողովի աշխատակազմի արարողակարգի վարչության այցերի եւ ընդունելությունների կազմակերպման բաժնի պետ (մարտի 18-26-ը)
Դավիթ ՀԱԿՈԲՅԱՆ Ազգային ժողովի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի և հաղորդակցության վարչության լրատվության արտադրության բաժնի լուսանկարիչ-օպերատոր (մարտի 18-23-ը):

Роберт Айрапетян: По какому принципу вы живете и растрачиваете государственный ресурс?
Юрист Роберт Айрапетян, коснувшись отбытия на остров Бали Алена Симоняна и ряда должностных лиц, на своей странице в Facebook написал:
«А может государство начнет покрывать еще и ваши расходы на медовый месяц?
Отправившаяся на остров Бали 18-26 марта «делегация» НС, оказывается, примет участие в ассамблее Межпарламентского союза 20-24 марта, на котором речь пойдет о глобальном потеплении.
Оставим в стороне вопрос о том, что вообще даст Армении участие в ассамблее на эту тему, но не могу не спросить о целесообразности командировки на Бали за счет государства на такой период времени руководителя аппарата-генерального секретаря НС, заместителя руководителя аппарата НС, главного специалиста отдела международных организаций управления внешних связей НС.
Премий не получаете – хоть попутешествуете, с лихой собаки хоть шерсти клок?
По какому принципу вы живете и растрачиваете государственный ресурс, если, конечно, это можно считать жизнью?»
Ален Симонян 15 марта подписал распоряжение, в котором говорится в частности:
«Для участия в 144-й ассамблее Межпарламентского союза 18-23 марта 2022 года командировать делегацию во главе с председателем Национального Собрания в Нуса-Дуа, Бали (Республика Индонезия) в следующем составе:
председатель НС Ален Симонян
депутат НС Асмик Акопян (18-26 марта)
депутат НС Цовинар Варданян (18-24 марта)
руководитель аппарата-генеральный секретарь НС Ваан Нарибекян (18-25 марта)
помощник председателя НС Давид Аракелян (18-26 марта)
заместитель руководителя аппарата НС Эгине Хачикян (19-26 марта)
начальник управления по внешним связям НС Тигран Сейранян (18-23 марта)
начальник управления протокола НС Акоп Аджи-Акопян (18-23 марта)
главный специалист отдела международных организаций управления внешних связей НС Забелла Казарян (18-25 марта)
начальник отдела организации визитов и приемов управления протокола НС Мамикон Маргарян (18-26 марта)
фотограф-оператор отдела производства информации управления по связям с общественностью и коммуникациям НС Давид Акопян (18-23 марта)».