Արթուր Վանեցյան. Պետք է շատ հստակ խոսել արցախահայություն ինքնորոշման իրավունքի լիարժեք իրացման մասին
13:03 21/03/2022
Բաքվի կողմից իրականացվող հարկադրանքի քաղաքականությանը սահուն կերպով միացել  և աջակցում է  Ադրբեջանի ավագ եղբայրը՝ Թուրքիան, ինչի ամենաթերմ վկայությունը Հայաստանի ԱԳ նախարարի այցն էր Թուրքիա և այդ այցին հաջորդած Թուրքիայի բարձրաստիճան պաշտոնյաների հայտարարություններն առ այն, որ Հայաստանը պետք է ընդունի Ադրբեջանի առաջարկները։ Այս մասին հայտարարեց «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Արթուր Վանեցյանն ընթացող խորհրդարանական լսումների ժամանակ։
«Այս ամենին ի պատասխան Երևանը լուռ է, ավելի ճիշտ խոսում է։ Շարունակում է խոսել այսպես կոչված խաղաղության դարաշրջանի մասին։ Առավել զավեշտալի են իշխանությունը ներկայացնող տարբեր պաշտոնյաների արձագանքները Ադրբեջանի խախտումներին ու Արցախում ստեղծված սոցիալական, հումանիտար անելանելի իրավիճակին։ Նույնքան զավեշտալի ու անընընդունելի է  Հայաստանի այսօրվա իշխանությունների դիրքորոշումն Ադրբեջանի կողմից ներկայացված հինգ կետերի կամ ավելի ճիշտ կլինի ասել պահանջների վերաբերյալ»,-ասաց Վանեցյանը։
Նա ԱԺ ամբիոնից իշխանություններին հարց ուղղեց՝ պատասխանե՞լ են այդ հինգ պահանջներին, թե՞ ոչ։
«Եթե պատասխանել եք ադրբեջանական առաջարկին, ի՞նչ տրամաբանությամբ եք հրաժարվում հրապարակել այն։ Ո՞րն  է նպատակը։ Ավելին, Հայաստանի իշխանությունները պատրաստակամություն են հայտնում Ադրբեջանի հետ խաղաղության համաձայնագրի վերաբերյալ բանակցությունները կազմակերպելու համար դիմել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությաւնը։ Չգիտե՞ն արդյոք մեր պաշտոնյաները, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը չունի նման մանդատ, չե՞ն հասկանում արդյոք, որ այս կերպ Արցախը գործընթացից դուրս թողնելով՝ անդառնալի սխալ են գործում, թե՞ հերթական անգամ ադրբեջանական օրակարգն են սպասարկում՝ ի հաշիվ Հայաստանի, Արցախի ու հայության կենսական շահերի»,-ասաց նա՝ ընդգծելով, որ մեր երկրի անվտանգային խնդիրները շատ ավելի լայն են, քան այն պատկերացնում ու ներկայացնում են Հայաստանի իշխանությունները։
ԱԺ ընդդիմադիր պատգամավորը տեղեկացրեց՝ վերջերս եղել է Արցախում, հանդիպել տարբեր շրջանակների ներկայացուցիչների հետ, շփվել արցախցիների հետ։
«Տեղում անձամբ տեսա ու հասկացա, որ բացի չլուծված անվտանգային խնդիրներից Արցախն այսօր ունի նաև օր առաջ լուծում պահանջող սուր սոցիալական ու հումանիտար խնդիրներ, իրականում խնդիրները շատ են, կարելի է դրանք երկար թվարկել»,-ասաց օրենսդիր մարմնի ներկայացուցիչը։
Վանեցյանն ընդգծեց, որ Արցախի համար ունենք միջազգային երկարաժամկետ երաշխիքների խնդիր, ունենք խնդիր՝ գիտակցելու, որ Արցախի անվտանգությունը չի սահմանափակվում միայն  արցախցիների ֆիզիկական անվտանգությամբ, ինչպես այն փորձում է ներկայացնել Հայաստանի իշխող ուժը։
«Արցախի կարգավիճակի մասին խոսելը և «կարգավիճակ» բառը պարզապես արտասանելը չի լուծում Արցախի անորոշ ապագայի հետ կապված խնդիրները։ Ի դեպ, տպավարություն է, որ այդ մասին խոսողները չեն էլ հասկանում, որ կարգավիճակ ասվածը կարող է լինել ցանկացած ձև։ Եվ կարևոր է խոսել շատ հստակ, արցախահայություն ինքնորոշման իրավունքի լիարժեք ու առանց սահմանափակումների իրացման մասին»,-ընդգծեց նա։
Բանախոսը համարում է, որ կարևոր է հասկանալ ստեղծված խնդիրների պատճառները, բայց դա հիմա ոչ առաջնահերթ հարց է։
«Մենք այսօր ունենք մի շատ կարևոր ու ցավալի իրողություն։ Ստիպված պետք է ընդունենք ու փորձենք լուծումներ գտնել մի իրավիճակում, երբ Հայաստանում ամենօրյա կտրվածքով ճակատագրական որոշումներ են կայացնում, բանակցություններ են վարում, պայմանավորվածություններ են ձեռք բերում մարդիկ, որոնք մեզ բոլորիս միգուցե միտումնավոր, միգուցե չհասկանալով, բերեցին ու հասցրեցին այս վիճակին։ Այդ մարդիկ ցավոք սրտի դեռևս իշխանություն են»,-ասաց Արթուր Վանեցյանը։
Ամփոփելով ելույթը՝ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավարն ասաց՝ ունեն հիմնավորված ու արդարացի պահանջ այդ գործընթացների մասին պարբերաբար թարմացվող տեղեկատվություն ստանալու վերաբերյալ։
«Այս օրենսդրական նախաձեռնությունը կոչված է լուծելու հենց այս խնդիրը։ Կփոխվի՞ սրանով հանրության թիկունքում գաղտնի պայմանավորվածությունների գնալու իշխանությունների  քաղաքականությունը։ Գուցե և ոչ ամբողջապես։ Բայց այս գործիքակազմը նախ հնարավորություն կստեղծի հաշվետվողականության նոր էլեմենտ առաջ բերելու և ամենակարևորը այն հնարավարություն կտա հանրության համար այս կամ այն չափով մասնակիցը դառնալ, տեղեկացված լինել իր ճակատագրին ու ապագային վերաբերող գործընթացներին»,-ասաց նա՝ ավելացնելով, որ այն չի կարող լուծել առկա բոլոր խնդիրները։
Արթուր Վանեցյանը կրկնեց, որ առկա խնդիրների լուծումը հնարավոր է միայն այս իշխանությունների հեռացմամբ, Արցախի ու Հայաստանի պետական շահերով առաջնորդվող նոր իշխանության ձևավորմամբ։
«Այնուամենայնիվ, այսօրվա իրականության պայմաններում օրենքը թույլ կտա լրացուցիչ մեխանիզմներ կյանքի կոչել հանրության թիկունքում որոշումներ կայացնելու ու պայմանավորվածությունների գնալու իշխանության ձեռագիրը նվազագույնի հասցնելու առումով»,-ելույթն ավարտեց նա։

Артур Ванецян: Необходимо предельно четко говорить о полноценной реализации права арцахских армян на самоопределение
14:20 21/03/2022
«Турция плавно присоединилась и поддерживает проводимую Азербайджаном  политику принуждения, самым свежим свидетельством чего является визит главы МИД Армении в Анталию и последовавшие за этим визитом заявления высокопоставленных должностных лиц Турции о том, что Армения должна принять предложения Азербайджана», – заявил сегодня, 21 марта, на парламентских слушаниях руководитель фракции Национального Собрания «Честь имею» Артур Ванецян.
«В ответ на все это Ереван хранит молчание, а точнее, продолжает говорить об открытии так называемой «эпохи мира». Еще более смехотворна реакция различных представляющих власть должностных лиц на нарушения со стороны Азербайджана и создавшееся в Арцахе безвыходное социально-гуманитарное положение. Столь же нелепа и неприемлема позиция нынешних властей Армении по пяти пунктам, правильнее сказать, требованиям, представленным Азербайджаном», – сказал А.Ванецян.
Руководитель фракции НС «Честь имею» с трибуны парламента озвучил вопрос: ответили ли власти Армении на эти 5 требований.
«Если ответили, то по какой логике отказываетесь представить обществу ответ? Какова цель? Более того, власти Армении выразили готовность обратиться к сопредседателям Минской группы ОБСЕ для организации переговоров вокруг мирного договора с Азербайджаном. Разве они не знают, что у Минской группы ОБСЕ нет такого мандата, не понимают, что таким образом, выводя Арцах из этого процесса, они совершают необратимую ошибку, или в очередной раз обслуживают азербайджанскую повестку – за счет жизненно важных интересов Армении, Арцаха и армянства?» – заявил Артур Ванецян, подчеркнув: круг проблем безопасности нашей страны – намного шире, чем представляют сегодняшние власти Армении.
В ходе своего выступления Артур Ванецян напомнил, что он недавно побывал в Арцахе, встречался с представителями различных кругов, общался с арцахцами.
«Я лично увидел и понял на месте, что, помимо нерешенных вопросов безопасности, в Арцахе сегодня есть требующие срочного решения острые социальные и гуманитарные проблемы. На самом деле, проблем много, их можно долго перечислять», – сказал представитель законодательной власти.
«У нас есть проблема долгосрочных международных гарантий для Арцаха, нам нужно осознать, что безопасность Арцаха не ограничивается физической безопасностью арцахцев, как пытается представить правящая сила Армении», – отметил он.
«Разговоры о статусе Арцаха и просто произнесение слова «статус» не решают проблем, связанных с неопределенным будущим Арцаха. Кстати, такое впечатление, что говорящие об этом даже не понимают, что статус может иметь любую форму. И важно говорить очень четко, о полноценной реализации, без каких-либо ограничений, права армян Арцаха на самоопределение», – подчеркнул он.
Ванецян считает, что разобраться в причинах проблем важно, но сейчас это не приоритетный вопрос.
«Сегодня у нас очень болезненная реальность. Мы вынуждены принять ее и попытаться найти решения в ситуации, когда в Армении в ежедневном режиме принимаются судьбоносные решения, ведутся переговоры, достигаются договоренности людьми, которые всех нас – может быть, намеренно, а может быть, и неосознанно – довели до этой ситуации. К сожалению, эти люди все еще у власти» – сказал Артур Ванецян.
Резюмируя, глава фракции «Честь имею» указал: у них есть обоснованное и справедливое требование – получать регулярно обновляемую информацию о данных процессах.
«Эта законодательная инициатива призвана решить именно эту проблему. Изменит ли это политику властей по достижению тайных договоренностей за спиной общества? Может быть и не полностью. Но этот инструментарий сначала создаст возможность ввести новый элемент подотчетности. Самое главное, он позволит общественности стать более или менее вовлеченной, быть информированной о процессах, касающихся ее судьбы и будущего», – сказал он.
Артур Ванецян повторил, что решение существующих проблем возможно только путем отстранения этих властей, формирования новой власти, руководствующейся государственными интересами Арцаха и Армении.
«Тем не менее, в нынешних реалиях закон позволит реализовать дополнительные механизмы – с целью доведения до минимума почерка властей по принятию решений и достижению договоренностей за спиной общества», – отметил он.