Մինչև 5 տարեկան երեխաների մահացության ցուցանիշը 2021 թ-ին նվազել է 0,5 պրոմիլով. Անահիտ Ավանեսյան
«Մինչև 5 տարեկան երեխաների մահացության ցուցանիշը 2021 թվականին 2020 թվականի համեմատ նվազել է 0,5 պրոմիլով, որը շատ կարևոր ցուցանիշ է»,- Առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի այսօրվա նիստում հայտնեց առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը և նշեց, որ երկիրը բնութագրող հիմնական երեք ցուցանիշներով՝ մանկական մահացության, մայրական մահացության և կյանքի միջին ակնկալվող տևողության մասով Հայաստանը որոշակի առաջընթաց է ապահովում:
Նախարարը տեղեկացրեց, որ մարդու վեարարտադրողականության օժանդակ տեխնոլոգիաներից օգտվելու ծրագրի շրջանակներում անպտղության հաղթահարման արդյունքում 2021թ-ին 76 երեխա է ծնվել և գրանցվել է 211 հղիություն:
Նրա խոսքով՝ ծրագրի շահառու է դարձել 850 քաղաքացի, և ակնկալվում է, որ այս տարի ավելի լավ ցուցանիշներ են լինելու:
Անահիտ Ավանեսյանը հիշեցրեց, որ նախորդ տարի մարդու վերարտադրողական օժանդակ տեխնոլոգիաներից օգտվելու պետական ծրագրում փոփոխություններ էին կատարվել, որոնց արդյունքում ընդլայնվել էր ծրագրի շահառուների ցանկը՝ դրա մեջ ներառելով ռազմական գործողությունների ընթացքում որդի կորցրած զույգերին և սահմանամերձ տարածքներից շահառուներին:
Նախարարի ներկայացմամբ՝ ծրագիրը հնարավորություն է տրվել պետպատվերով օգտվել փոխնակ մոր ծառայությունից, ինչը կմեծացնի նրանց՝ երեխա ունենալու շանսերը:

Minister: Under-five mortality rate down by 0.5 per mill in Armenia in 2021
The under-five mortality rate dropped by 0.5 per mill in Armenia in 2021 from 2020, Minister of Health Anahit Avanesyan told a meeting of the National Assembly Standing Committee on Health on Monday, hailing the data.
“Armenia has made some progress in the three key indicators characterizing a country: child mortality, maternal mortality and life expectancy,” the minister said.
She noted that as part of the state-sponsored program on the use of assisted reproductive technologies, 76 children were born and 211 pregnancies were registered in Armenia in 2021.
According to her, 850 citizens benefited from the program, with the number expected to increase this year.
Anahit Avanesyan recalled that last year changes were made to the program on the use of assisted reproductive technologies, as a result of which the list of beneficiaries of the program was expanded to include couples who lost a son during the 2020 hostilities as well as residents from border settlements.
According to the minister, the program allows beneficiaries to use the services of a surrogate mother, which increases their chances of having a child.