Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանում (Շենգավիթի նստավայր) այսօր շարունակվեց ենթադրյալ կաշառքի գործով քննությունը։
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանական թիմից հայտնում են, որ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Գևորգյանի պաշտպան Լուսինե Սահակյանը միջնորդեց դատարանին թույլ տալ Գևորգյանին ս․թ․ ապրիլի 6-ից մինչև 9-ը ընկած ժամանակահատվածում բացակայել երկրից և մեկնել Հռոմ՝ մասնակցելու ԵԽԽՎ առողջապահական և սոցիալական հարցերի հանձնաժողովի երեխաների հարցերի ենթահանձնաժողովի նիստին։
Հիբրիդային մասնակցություն այս դեպքում նախատեսված չէ, և Գևորգյանը չի կարող հեռավար մասնակցել։
Պաշտպանական կողմը միացավ միջնորդությանը, իսկ մեղադրող դատախազներն առարկեցին, հիշեցնելով, որ նախկինում դատարանը մերժել է Գևորգյանի նմանատիպ միջնորդությունները։

В суде общей юрисдикции Еревана (резиденция в Шенгавите) сегодня продолжилось рассмотрение дела о предполагаемой взятке.
Как сообщают из команды адвокатов второго президента Армении Роберта Кочаряна, адвокат депутата Национального Собрания от фракции «Армения» Армена Геворкяна – Лусине Саакян – обратилась в суд с ходатайством разрешить Геворкяну отсутствовать из страны с 6 по 9 апреля и отправиться в Рим – для участия в заседании подкомитета по делам детей Комитета по социальным вопросам, здравоохранению и устойчивому развитию Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ).
Участия в гибридном формате в этом случае не предусмотрено, и Армен Геворкян не может принимать участие дистанционно.
К ходатайству присоединилась сторона защиты, а представляющие обвинение прокуроры представили возражение, напомнив, что суд ранее отклонял аналогичные ходатайства Геворкяна.