«Ոսկի սերմեր» ծրագրի 7-րդ կրթամրցանակը նվիրված է Վաչագան Մանուկյանի հիշատակին
«Հայ Ձմեռ պապ» լրագրողական բարեգործական հիմնադրամը և ԵՊՀ ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետը հայտարարում են երախտիքի և հարգանքի «ՈՍԿԻ ՍԵՐՄԵՐ» կրթամրցանակի մեկնարկը։ Այն նվիրված է Արցախյան 44-օրյա պատերազմի հերոս, ֆակուլտետի մագիստրանտ, գրող-հրապարակախոս Վաչագան Մանուկյանի հիշատակին։
Նշենք, որ սա «Հայ Ձմեռ պապ» բարեգործական հիմնադրամի «Ոսկի սերմեր» ծրագրի 7-րդ կրթամրցանակն է։ Կրթամրցանակի հովանավորը կանադահայ բարերար Արա Մուրադյանն է։
Մրցանակը նախատեսում է յուրաքանչյուր կիսամյակ 200000 (երկու հարյուր հազար) դրամի չափով աջակցություն տրամադրել ԵՊՀ ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետի բակալավրիատի (առկա/հեռակա) այն ուսանողին (սկսած 2-րդ կուրսի 2-րդ կիսամյակից), որի տվյալները կհամապատասխանեն սահմանված չափորոշիչներին (բոլորին կամ գերակշիռ մասին)` առաջադիմություն, ստեղծագործական ակտիվություն,  նորարար միտք, քաղաքացիական հանձնառություն և  այլ։
Վաչագան Խաչիկի Մանուկյանը ծնվել է 1991 թ. Էջմիածին քաղաքում: Նա ծառայության ընթացքում պարգևատրվել է «Գարեգին Նժդեհ» մեդալով: Վաչագանը զոհվել է 2020 թվականի նոյեմբերի 8-ին՝ Շուշիի մատույցներում:

7-я стипендия программы «Золотые семена» посвящена памяти Вачагана Манукяна
Благотворительный фонд «Ай Дзмер Пап» (Армянский Дед Мороз) и факультет журналистики ЕГУ заявляют о старте вручения стипендии уважения и признательности «Золотые семена». Она посвящена памяти героя 44-дневной войны в Арцахе, магистра факультета, писателя-публициста Вачагана Манукяна.
Отметим, что это 7-я образовательная стипендия программы «Золотые семена» благотворительного фонда. Спонсором стипендии является канадский меценат армянского происхождения Ара Мурадян.
Стипендией предусматривается предоставление содействия в размере 200 000 драмов каждый семестр студенту бакалавриата факультета журналистики ЕГУ (начиная со 2-го семестра 2-го курса), данные которого будут соответствовать установленным критериям (всем или большинству): успеваемость, творческая активность, инновационная мысль, гражданская активность и др..
Вачаган Хачикович Манукян родился в 1991 году в городе Эчмиадзин. За время службы он был награжден медалью «Гарегин Нжде». Вачаган погиб 8 ноября 2020 года – на подступах к Шуши.