«Կասպերսկի». Ինչպես պաշտպանվել Pegasus-ից և այլ մոբայլ լրտեսներից
«Կասպերսկի» ընկերության Սպառնալիքների հետազոտության և վերլուծության գլոբալ կենտրոնի ղեկավար Կոստին Ռայուն ուսումնասիրել է Pegasus-ից և այլ մոբայլ լրտեսական ծրագրերից պաշտպանվելու հնարավորությունները՝ հիշեցնելով, որ, ըստ 2021-ին լրագրողների և իրավապաշտպանների իրականացրած հետաքննությունների, Pegasus-ի զոհ են դարձել ավելի քան 30 000 պաշտոնյաներ, իրավապաշտպաններ, լրագրողներ, իրավաբաններ և ակտիվիստներ ամբողջ աշխարհում, այդ թվում՝ 14 համաշխարհային առաջնորդներ և ԱՄՆ պետդեպարտամենտի ներկայացուցիչներ:
«Կասպերսկի» ընկերության Հայաստանի ներկայացուցչության փոխանցմամբ, Կոստին Ռայուն իր հետազոտության հիման վրա եկել է այն եզրակացության, որ պետության հաշվին կիբեռլրտեսությունը չափազանց ծախսատար գործ է, և երբ չարագործը կարող է իրեն թույլ տալ հարձակման վրա ծախսել միլիոնավոր, տասնյակ կամ նույնիսկ հարյուր միլիոնավոր դոլարներ, շանսերը, որ զոհը կկարողանա խուսափել վարակվելուց, չափազանց փոքր են: Մյուս կողմից՝ բարդ կիբեռգրոհներում կիրառման համար էքսլոյտները պետք է հարմարեցված լինեն օպերացիոն համակարգի (ՕՀ) և սարքավորումների կոնկրետ տարբերակներին: Նման էքսպլոյտն ըստ ամենայնի կարող է կորցնել աշխատունակությունը ՕՀ-ի թարմացման, պաշտպանության նոր տեխնիկայի ներդրման դեպքում և նույնիսկ ինչ-որ պատահական իրադարձության արդյունքում։
«Այսպիսով, թող մենք միշտ չէ, որ ի վիճակի ենք կանխել խոցելիության շահագործումը և բջջային սարքի վարակումը, մենք կարող ենք գրոհողի համար խիստ բարդացնել նպատակներին հասնելու գործընթացը»,- նշում է փորձագետը:
Նա խորհուրդ է տալիս առաջավոր լրտեսող ծրագրերից iOS սարքերը պաշտպանելու համար վերագործարկել դրանք ամեն օր, քանի որ Pegasus-ի վարակի շղթաներում հաճախ օգտագործվում են «զրոյական օրվա» և «զրոյական քլիկի» էքսպլոյտներ, որոնք ի վիճակի չեն ամրապնդվել համակարգում: Պարբերաբար վերագործարկելը մաքրում է սարքը, և չարագործները ստիպված կլինեն ամեն անգամ այն նորից վարակել: Ժամանակի ընթացքում դա մեծացնում է հայտնաբերման հավանականությունը:
Կոստին Ռայուն խորհուրդ է տալիս նաև անջատել iMessage-ը, քանի որ այս հավելվածը դարձել է «զրոյական քլիկի» շղթաներում առաքման ամենատարածված մեխանիզմը: Այդ նույն պատճառով պետք է անջատել Facetime հավելվածը։ Փորձագետը անհրաժեշտ է համարում նաև ժամանակին թարմացնել iOS-ը և տեղադրել թարմ պատչեր, որպեսզի փակվեն այն խոցելիությունները, որոնք կարող են շահագործվել լրտեսական ծրագրերի կողմից, երբեք չանցնել հաղորդագրությունների հղումներով, օգտագործել այլընտրանքային բրաուզեր, օրինակ, Firefox Focus, միշտ օգտագործել հուսալի վճարովի VPN՝ տրաֆիկի քողարկման համար, տեղադրել պաշտպանական հավելված, որը ստուգում է սարքի ջեյլբրեյքը, և ամեն ամիս iTunes-ում ստեղծել պահուստային կրկնօրինակներ:
Կոստին Ռայուն պաշտպանության մեթոդների նման ցանկ առաջարկում է նաև Android-ով կառավարվող սարքերի օգտատերերին։
Pegasus-ից և այլ լրտեսական ծրագրերից մոբայլ սարքերի պաշտպանության, ինչպես նաև վարակման դեպքում գործողությունների մասին ավելի մանրամասն կարելի է կարդալ այստեղ։

Как защищаться от Pegasus и других мобильных шпионов? Рассказали в «Лаборатории Касперского»
Руководитель Глобального центра исследований и анализа угроз «Лаборатории Касперского» Костин Райю исследовал возможности защиты от Pegasus и других мобильных шпионских программ, напомнив, что, согласно проведенным в 2021 году расследованиям журналистов и правозащитников, жертвами Pegasus стали более 30 000 чиновников, правозащитников, журналистов, юристов и активистов по всему миру, в том числе 14 мировых лидеров и представители Госдепартамента США.
Костин Райю на основе своего исследования пришел к выводу, что кибершпионаж за счет государства является делом чрезвычайно затратным, и когда злоумышленник может позволить себе тратить на атаки миллионы, десятки или даже сотни миллионов долларов, шансы на то, что жертва сумеет избежать заражения, крайне малы. С другой стороны, для применения в сложных кибератаках эксплойты должны быть «заточены» под конкретные версии ОС и оборудования.
Такой эксплойт вполне может потерять работоспособность при обновлении ОС, при внедрении новой техники защиты и даже в результате какого-нибудь случайного события. «Таким образом, пусть мы не всегда в состоянии предотвратить эксплуатацию уязвимости и заражение мобильного устройства, мы можем сильно усложнить процесс достижения целей для атакующего»,- отмечает эксперт.
Он рекомендует для защиты от продвинутого шпионского ПО для устройств iOS перезагружать их каждый день, так как в цепочках заражения Pegasus часто используются эксплойты «нулевого дня» и «нулевого клика», которые не способны закрепляться в системе. Регулярная перезагрузка очищает устройство, и злоумышленникам придется каждый раз заражать его заново. Со временем это повышает вероятность обнаружения. Костин Райю советует также отключить iMessage, так как это приложение стало наиболее частым механизмом доставки в цепочках «нулевого клика». По этой же причине следует отключить приложение Facetime.
Эксперт считает необходимым также своевременно обновлять iOS и устанавливать свежие патчи, чтобы закрыть уязвимости, которые могут эксплуатироваться шпионским программами, никогда не кликать по ссылкам в сообщениях, использовать альтернативный браузер, например Firefox Focus, всегда использовать надежный платный VPN для маскировки трафика, установить защитное приложение, которое проверяет устройство на джейлбрейк, и создавать резервные копии в iTunes каждый месяц.
Костин Райю аналогичный список методов защиты предлагает и пользователям устройств под управлением Android.
Более подробно о способах защиты мобильных устройств от Pegasus и других шпионских программ, а также действиях в случае заражения можно прочитать здесь