Ոչ մի ազատ թիզ Կենտրոնում՝ Արգիշտիում կրկին բազամահարկ շենք են կառուցում
Երևանի Արգիշտի փողոցի բնակիչներն ահազանգում են՝ կողք կողքի խիտ շարված շենքերի կողքին մեկն էլ են կառուցում։
«Ո՞ւր ենք փախչելու, եթե աստված մի արասցե, երկրաշարժ լինի»,-հարցնում են նրանք՝ ցույց տալով օր օրի փոքրացող ազատ տարածքը։
Իրականացվող շինարարության ձայնից, փոշուց բողոքող քաղաքացիներին առավել շատ մտահոգում է հարցը՝ արդյոք շենքին շատ մոտ իրականացվող ասֆալտի քանդման, հորատման աշխատանքների հետևանքով չի՞ տուժի իրենց շենքերի սեյսամակայունությունը։
Ի դեպ՝ նոր շինարարության կողքը նաև ստորգետնյա ավտոտնակներ են։
«Դիմանալ չի լինում, ողջ օրը տեխնիկայի աշխատանքի ձայնն է, աղմուկ, նույնիսկ հանգստյան օրերին, երբ մնում ենք տանը՝ իբր հանգստանալու»,-ասում են բնակիչները։
Շինհրապարակից մի քանի մետր այն կողմ գտնվող բազամահարկ շենքերի բնակիչները ստիպված են դեռ 27 ամիս լսել տեխնիկայի ձայնն ու մտահոգվել՝ անվտանգ կմնա՞ն իրենց շենքները շինաշխատանքներից հետո։
Ի պատասխան Panorama.am-ի գրավոր հարցման, Երևանի քաղաքապետարանից հայտնեցին՝ Արգիշտի 7/6 հասցեի հարակից հատվածում «Նյու էյջ քոնսթրաքշն» ՍՊԸ-ին անցած տարեվերջին՝ 22.12.2021 թ. տրվել է բազմաբնակարան շենքի կառուցման շինթույլտվություն։ Շինարարական աշխատանքները կտևեն 30 ամիս:
«Շինթույլտվության և կառուցապատվող օբյեկտի տեխնիկական բնութագրի վերաբերյալ տարածքում առկա է համապատասխան ցուցանակ»,-ասացին քաղաքապետարանից։

Ни пяди свободной земли в центре. На улице Аргишти 7/6 в Ереване снова строят многоэтажку
Жильцы домов по улице Аргишти в Ереване бьют тревогу: рядом с плотно застроенными в ряд зданиями строят еще одно.
«Куда нам бежать, если, не дай Бог, будет землетрясение?» – спрашивают они, показывая сужающееся день ото дня свободное пространство.
Жильцов, жалующихся на шум и пыль от строительства, больше волнует следующий вопрос: не пострадает ли сейсмостойкость их домов в результате работ по демонтажу асфальтового покрытия и бурению, проводимых в непосредственной близости от зданий?
«Терпеть это больше нет сил, целый день слышен звук работающей техники, шум, даже в выходные, когда остаемся дома – якобы для отдыха», – отмечают жильцы.
Жильцы многоэтажных домов, расположенных возле стройплощадки, будут вынуждены еще 27 месяцев слушать шум техники и переживать, останутся ли их дома безопасными после окончания строительных работ.
В ответ на письменный запрос Panorama.am из мэрии Еревана сообщили, что в конце прошлого года, 22 декабря 2021 года, на участке, прилегающем к дому по улице Аргишти 7/6, было выдано разрешение на строительство многоквартирного дома. Строительные работы продлятся 30 месяцев.
«На участке установлен соответствующий указатель о разрешения на строительство и технических характеристиках строящегося объекта», – указали в мэрии.