«Ժողովուրդ». «Վիճակը շատ անկայուն է, ընդհուպ նոր էսկալացիայի վտանգ կա». Պատմել է պատգամավորը
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Երեկ ԱԺ մարդու իրավունքների և հանրային հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանը, վերադառնալով Խրամորթից, ականատեսի վկայությամբ ներկայացրեց իրավիճակը: Ինչպես նշում է պատգամավորը, Խրամորթում իրավիճակը խաղաղ է: Թովմասյանը նշեց, որ Խրամորթի համայնքապետը, ի պատասխան ադրբեջանական նամազի, հայկական ռազմահայրենասիրական երգեր է հնչեցրել գյուղում, ինչը լսելի է եղել գյուղի բոլոր հատվածներում:
«Մենք հանկարծակի իմացանք, որ վերևում՝ Փառուխ համայնքի վրա հարձակում է տեղի ունեցել, և ադրբեջանական զինուժի ներկայացուցիչները ներթափանցել են համայնք… Ես ուզում եմ արձանագրել, որ սա ակնհայտորեն սադրանք է առաջին հերթին ռուս խաղաղապահների նկատմամբ: Ինչո՞ւ. որովհետև հայկական զորք այդ երկու համայնքներում չկա... Հաշվի առնելով, որ այս պահին Ռուսաստանում, մեղմ ասած, խառը վիճակ է, Ադրբեջանը փորձում է այստեղ նոր ճակատ բացել Ռուսաստանի համար»:
Պատգամավորը նշեց, որ այս դեպքերը ազդակ են այն բանի, որ նոյեմբերի 9-ի հրադադարի փաստաթուղթը, ըստ էության, սկսել է չգործել: Այս պահին, Թագուհի Թովմասյանի փոխանցմամբ, ռուս խաղաղապահները բանակցություններ են վարում, որ ադրբեջանցիները գնան իրենց ելման դիրքեր:
Ըստ պատգամավորի՝ Խրամորթը ռազմավարական նշանակալի համայնք է, այն գտնվում է բարձրունքում, ինչը և ադրբեջանցիները ուզում են գրավել՝ լիարժեք վերահսկողություն սահմանելու համար, քանի որ այս երկու համայնքներից է, որ Ակնան (Աղդամը) ամբողջապես տեսանելի է: Ըստ պատգամավորի՝ վիճակը շատ անկայուն է, ընդհուպ նոր էսկալացիայի վտանգ կա»։

«Жоховурд»: Ситуация очень нестабильная, есть угроза новой эскалации – депутат
Председатель постоянной комиссии по защите прав человека и общественным вопросам Тагуи Товмасян вчера вернулась из Храморта и рассказала о ситуации в селе, пишет газет «Жоховурд». Депутат сообщила, что в Храморте спокойная обстановка. Она отметила, что руководитель общины в ответ на азербайджанский намаз включил патриотические песни, которые слышны на всей территории села.
«Мы вдруг узнали, что наверху было совершено нападение на село Парух и азербайджанские военные вторглись в село. Я хочу констатировать, что это в первую очередь явная провокация против российских миротворцев. Почему? Потому что армянских войск нет в этих двух селах… Учитывая, что в данный момент в Россия, мягко говоря, сложная ситуация, Азербайджан пытается открыть новый фронт для России», сказала она.
«Депутат отметила, что эти инциденты – сигнал о том, что документ от 9 ноября 2020 года, по сути, уже не действует. По словам Тагуи Товмасян, российские миротворцы ведут переговоры, чтобы азербайджанцы отошли на исходные позиции.
Тагуи Товмасян также отметила, что село Храморт имеет стратегическое значение, оно расположено на высоте, которую хотят захватить азербайджанцы, чтобы установить полный контроль, поскольку их этих двух общин полностью видна Акна. По словам депутата, ситуация очень нестабильная, есть угроза новой эскалации», - пишет газета.