Հարուցվել է քրգործ Արցախի տարածքային ամբողջականությունը  խախտելուն  ուղղված գործողությունների  առնչությամբ
16:46 25/03/2022
Հարուցվել է քրգործ Արցախի տարածքային ամբողջականությունը խախտելուն ուղղված գործողությունների առնչությամբ
Արցախի Հանրապետության դատախազությունում հարուցվել  է քրեական  գործ  Արցախի  տարածքային ամբողջականությունը  խախտելուն  ուղղված գործողությունների  առնչությամբ։
Դատախազությունից մանրամասնում են, որ մարտի 24-ին  ժամը 16:00-ի սահմաններում, Ադրբեջանի զինված ուժերի մի խումբ ծառայողներ ապօրինի մուտք են գործել ԼՂՀ վարչատարածքային բաժանման մասին օրենքի համաձայն Արցախի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության մաս կազմող Ասկերանի շրջանի՝ ռուսական խաղաղապահ ուժերի պատասխանատվության գոտում տեղակայված Փառուխ համայնք, զենքի կիրառմամբ ու կիրառման սպառնալիքի գործադրմամբ զավթել այն և տիրացել դրա մոտակայքում գտնվող բարձունքին, այդպիսով խախտելով Արցախի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությունը:
Նկարագրված դեպքի առթիվ ԱՀ գլխավոր դատախազությունում հարուցվել է քրեական գործ ԱՀ քրեական օրենսգրքի 313-րդ հոդվածով (Տարածքային ամբողջականությունը խախտելուն ուղղված գործողությունները) նախատեսված հանցանքի հատկանիշներով և նախաքննության կատարման համար ուղարկվել ԱՀ քննչական կոմիտե:

Возбуждено уголовное дело по факту действий по нарушению территориальной целостности Арцаха
Прокуратура Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) возбудила уголовное дело по факту действий по нарушению территориальной целостности Арцаха.
Как напоминается, 24 марта около 16:00 группа служащих вооруженных Сил Азербайджана незаконно вторглась на территорию общины Парух Аскеранского района, находящуюся в зоне ответственности российских миротворческих сил, с применением оружия и под угрозой его применения захватила ее и завладела расположенной поблизости высотой, тем самым нарушив территориальную целостность Республики Арцах.
По описанному факту в Генеральной прокуратуре Республики Арцах возбуждено уголовное дело по признакам преступления, предусмотренного статьей 313 (действия, направленные на нарушение территориальной целостности) Уголовного кодекса Республики Арцах.
Для проведения предварительного следствия дело направлено в Следственный комитет Республики Арцах, говорится в сообщении.