Գանձասարի Մատենադարանը շարունակում է իր բնականոն գործունեությունը. Արամ Թորոսյան
Մեսրոպ Մաշտոցի անվան Մատենադարան - Գանձասար գիտամշակութային կենտրոնը բաց է այցելուների համար, այն շարունակում է իր բնականոն գործունեությունը։ Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց Մատենադարան - Գանձասար գիտամշակութային կենտրոնի տնօրեն Արամ Թորոսյանը։
Հիշեցնենք, որ Մատենադարան - Գանձասար գիտամշակութային կենտրոնի գործունեությունը 44-օրյա պատերազմից հետո ժամանակավոր դադարեցված էր։ Շուշիի Սուրբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց եկեղեցու հրթիռակոծությունից հետո ամբողջ ցուցադրությունը տեղափոխվել էր Երևան։
«Նախորդ մի քանի օրերին Մատենադարանի թանգարանային համալիրը չի աշխատել կապված գազամատակարարման խնդրի հետ, բայց, ընդհանուր առմամբ, գործունեությունը շարունակվում է, այցելուներ ունենում ենք։ Իհարկե, այցելուները խիստ նվազել են՝ հաշվի առնելով, որ տուրիստական հոսքեր չկան, Հայաստանից էլ են քիչ այցելում Արցախ։ Կոչ կանեի շատ ավելի հաճախ այցելել Արցախ, իհարկե, հասկանում ենք, որ որոշակի անվտանգության երաշխիքներ են անհրաժեշտ։ Այս պահին գործող երաշխիքները, կարծես, բավարար չեն»,- ասաց Ա. Թորոսյանը։
Գանձասար գիտամշակութային կենտրոնի տնօրենը հայտնեց, որ նախատեսում են կազմակերպել գրքերի շնորհանդեսներ, ժամանակավոր ցուցադրություններ։
«Երևանի Մատենադարան տեղափոխած մեր ցուցադրության շուրջ 30 տոկոսն է վերադարձվել։ Տնօրինության որոշումն է եղել մաս-մաս վերադարձնել՝ հաշվի առնելով անվտանգության հետ կապված որոշ հանգամանքներ։ Մոտ ժամանակներս նախատեսում ենք վերադարձնել մնացած մասը։ Նաև չտեղափոխելու մեկ այլ պատճառ կա. մայր կառուցում գործում է «Արցախի ձեռագրական արվեստը» ժամանակավոր ցուցադրությունը, ներկայացված են 44-օրյա պատերազմի ընթացքում տարհանված ձեռագրերը, այսինքն Արցախում գործող ցուցադրությունը ժամանավոր մայր կառույցում է»,- ասաց Ա. Թորոսյանը։
Նա նշեց, որ Մարտակերտի շրջանի Վանք գյուղը, որի մոտակայքում գտնվում է Գանձասարի վանական համալիրը, նաև Մատենադարանը, առանձնապես մոտ չէ թշնամու հետ սահմանին, և քաղաքացիները կարող են ազատ, որ պահին ցանկանան, այցելել Մատենադարան։
«Հիմա մեր հիմնական այցելուներն են տեղացիները, ռուս խաղաղապահները, ժամանակ առ ժամանակ Հայաստանից և Ռուսաստանից եկած պատվիրակությունները»,- ասաց Ա. Թորոսյանը։
Գանձասար վանական համալիրը գտնվում է Արցախի Հանրապետությունում՝ Մարտակերտի շրջանի Վանք գյուղի մոտակայքում։ Մատենադարանի արցախյան մասնաճյուղը հենց Գանձասարի վանքի հարակից տարածքում է։
Մատենադարան-Գանձասար գիտամշակութային կենտրոնը հիմնադրվել է 2015 թվականին։ Այս տարիների ընթացքում ընդհանուր՝ 70-80 հազար այցելու է ունեցել։ 2019-ին Մատենադարանն ունեցել է շուրջ 19 հազար այցելու։
Մատենադարան-Գանձասարում պահվել է ավելի քան 100 ձեռագիր մատյան, այդ թվում նաև բնօրինակ մատյաններ, 3 տասնյակ հնատիպ գրքեր, շուրջ 3 տասնյակ արխիվային արժեքավոր փաստաթղթեր, շուրջ 700 միավոր հայագիտական գրականություն։

The Matenadaran-Gandzasar Scientific and Cultural Center in Artsakh is open to visitors and operates as normal, Matenadaran-Gandzasar Director Aram Torosyan told Panorama.am on Tuesday.
The center suspended its activity after the 44-day Artsakh war. After the Azerbaijani shelling of the Ghazanchetsots (Holy Savior) Cathedral in Shushi, all its exhibits were evacuated to Yerevan.
"Over the past few days, the Matenadaran Museum Complex was closed due to gas supply problems, but, in general, its activities continue, we have visitors. Of course, the number of visitors has sharply decreased given that there are no tourist flows. Fewer people have started visiting Artsakh from Armenia as well. I urge people to come to Artsakh more often, of course we understand that there is a need for certain security guarantees. The current guarantees seem to be insufficient," Torosyan said.
The director of the scientific and cultural center says that they plan to host book presentations and temporary exhibitions.
"About 30% of our exhibits transferred earlier to the Matenadaran in Yerevan have been returned. This is the management's decision to return them in parts, taking into account some security concerns. We plan to get the rest back in the near future. There's another reason why we're not moving them back: the Matenadaran – the Mesrop Mashtots Institute of Ancient Manuscripts in Yerevan – is hosting a temporary exhibition called "Artsakh Manuscripts Art" which displays manuscripts that were brought to Armenia from the Matenadaran-Gandzasar Scientific and Cultural Center during the 44-day war. That is, the Artsakh exhibition is temporarily hosted by Yerevan's Matenadaran," said Torosyan.
He noted that the village of Vank in the Martakert region, near which the Gandzasar Monastery Complex is located, as well as the Matenadaran are not very close to the border with Azerbaijan, thus people are free to visit the Matenadaran whenever they wish.
"Currently, our main visitors are local residents, Russian peacekeepers, and, from time to time, delegations from Armenia and Russia," he said.
The Gandzasar Monastery Complex is situated close to the village of Vank in the Martakert region. Artsakh’s Matenadaran branch is located in the area adjacent to Gandzasar.
The Matenadaran-Gandzasar Scientific and Cultural Center was founded in 2015. Over the years, the number of visitors to the center reached 70,000-80,000. In 2019 alone, about 19,000 people visited the center.
It stored more than 100 manuscripts, including original ones, 3 dozens of old printed books, around 3 dozens of valuable archive documents, and 700 units of Armenian studies literature.