Գանձասարի Մատենադարանը շարունակում է իր բնականոն գործունեությունը. Արամ Թորոսյան
Մեսրոպ Մաշտոցի անվան Մատենադարան - Գանձասար գիտամշակութային կենտրոնը բաց է այցելուների համար, այն շարունակում է իր բնականոն գործունեությունը։ Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց Մատենադարան - Գանձասար գիտամշակութային կենտրոնի տնօրեն Արամ Թորոսյանը։
Հիշեցնենք, որ Մատենադարան - Գանձասար գիտամշակութային կենտրոնի գործունեությունը 44-օրյա պատերազմից հետո ժամանակավոր դադարեցված էր։ Շուշիի Սուրբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց եկեղեցու հրթիռակոծությունից հետո ամբողջ ցուցադրությունը տեղափոխվել էր Երևան։
«Նախորդ մի քանի օրերին Մատենադարանի թանգարանային համալիրը չի աշխատել կապված գազամատակարարման խնդրի հետ, բայց, ընդհանուր առմամբ, գործունեությունը շարունակվում է, այցելուներ ունենում ենք։ Իհարկե, այցելուները խիստ նվազել են՝ հաշվի առնելով, որ տուրիստական հոսքեր չկան, Հայաստանից էլ են քիչ այցելում Արցախ։ Կոչ կանեի շատ ավելի հաճախ այցելել Արցախ, իհարկե, հասկանում ենք, որ որոշակի անվտանգության երաշխիքներ են անհրաժեշտ։ Այս պահին գործող երաշխիքները, կարծես, բավարար չեն»,- ասաց Ա. Թորոսյանը։
Գանձասար գիտամշակութային կենտրոնի տնօրենը հայտնեց, որ նախատեսում են կազմակերպել գրքերի շնորհանդեսներ, ժամանակավոր ցուցադրություններ։
«Երևանի Մատենադարան տեղափոխած մեր ցուցադրության շուրջ 30 տոկոսն է վերադարձվել։ Տնօրինության որոշումն է եղել մաս-մաս վերադարձնել՝ հաշվի առնելով անվտանգության հետ կապված որոշ հանգամանքներ։ Մոտ ժամանակներս նախատեսում ենք վերադարձնել մնացած մասը։ Նաև չտեղափոխելու մեկ այլ պատճառ կա. մայր կառուցում գործում է «Արցախի ձեռագրական արվեստը» ժամանակավոր ցուցադրությունը, ներկայացված են 44-օրյա պատերազմի ընթացքում տարհանված ձեռագրերը, այսինքն Արցախում գործող ցուցադրությունը ժամանավոր մայր կառույցում է»,- ասաց Ա. Թորոսյանը։
Նա նշեց, որ Մարտակերտի շրջանի Վանք գյուղը, որի մոտակայքում գտնվում է Գանձասարի վանական համալիրը, նաև Մատենադարանը, առանձնապես մոտ չէ թշնամու հետ սահմանին, և քաղաքացիները կարող են ազատ, որ պահին ցանկանան, այցելել Մատենադարան։
«Հիմա մեր հիմնական այցելուներն են տեղացիները, ռուս խաղաղապահները, ժամանակ առ ժամանակ Հայաստանից և Ռուսաստանից եկած պատվիրակությունները»,- ասաց Ա. Թորոսյանը։
Գանձասար վանական համալիրը գտնվում է Արցախի Հանրապետությունում՝ Մարտակերտի շրջանի Վանք գյուղի մոտակայքում։ Մատենադարանի արցախյան մասնաճյուղը հենց Գանձասարի վանքի հարակից տարածքում է։
Մատենադարան-Գանձասար գիտամշակութային կենտրոնը հիմնադրվել է 2015 թվականին։ Այս տարիների ընթացքում ընդհանուր՝ 70-80 հազար այցելու է ունեցել։ 2019-ին Մատենադարանն ունեցել է շուրջ 19 հազար այցելու։
Մատենադարան-Գանձասարում պահվել է ավելի քան 100 ձեռագիր մատյան, այդ թվում նաև բնօրինակ մատյաններ, 3 տասնյակ հնատիպ գրքեր, շուրջ 3 տասնյակ արխիվային արժեքավոր փաստաթղթեր, շուրջ 700 միավոր հայագիտական գրականություն։

Центр «Матенадаран-Гандзасар» продолжает свою нормальную деятельность – Арам Торосян
Научно-культурный центр «Матенадаран-Гандзасар» открыт для посетителей, он продолжает свою нормальную деятельность. Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am заявил директор научно-культурного центра «Матенадаран-Гандзасар» Арам Торосян.
Напомним, деятельность научно-культурного центра «Матенадаран-Гандзасар» после 44-дневной Арцахской войны была временно прекращена. После бомбардировки Азербайджаном собора Сурб Аменапркич Казанчецоц (Святого Христа Всеспасителя) в Шуши все экспонаты были эвакуированы в Ереван.
«В предыдущие несколько дней музейный комплекс Матенадарана не работал в связи с проблемой газоснабжения, но, в целом, деятельность продолжается, у нас есть посетители. Конечно, число посетителей резко сократилось, учитывая, что нет турпотоков, из Армении тоже стали меньше посещать Арцах. Я бы призывал чаще приезжать в Арцах, конечно, мы понимаем, что нужны определенные гарантии безопасности. Действующих в настоящее время гарантий, кажется, недостаточно», – сказал А.Торосян.
Директор научно-культурного центра сообщил, что планируют организовать презентации книг и временные экспозиции.
«Возвращено около 30% наших экспонатов, вывезенных ранее в Матенадаран в Ереване. Таково решение руководства – возвращать по частям, учитывая некоторые обстоятельства, связанные с безопасностью. Остальную часть планируем вернуть в ближайшее время. Есть еще одна причина, почему пока не возвращаем: в ереванском Институте древних рукописей имени Месропа Маштоца, Матенадаране, действует временная выставка “Рукописное искусство Арцаха”, где представлены рукописи, перевезенные в Армению из научно-культурного центра “Матенадаран-Гандзасар” во время 44-дневной войны. То есть экспозиция Арцаха временно находится в Матенадаране в Ереване», – сказал А. Торосян.
Он указал, что село Ванк Мартакертского района, недалеко от которого находятся Гандзасарский монастырский комплекс, а также Матенадаран, не расположены особо близко к границе с врагом, граждане могут свободно посещать Матенадаран, когда пожелают.
«Сейчас наши основные посетители – это местные жители, российские миротворцы, время от времени прибывшие из Армении и России делегации», – сказал А. Торосян.
Монастырский комплекс Гандзасар расположен в Республике Арцах, недалеко от села Ванк Мартакертского района. Арцахский филиал Матенадарана находится на прилегающей к Гандзасару территории.
Научно-культурный центр «Матенадаран-Гандзасар» был основан в 2015 году. За эти годы число посетителей центра составило 70-80 тыс.. В 2019 году центр посетили около 19 тыс. человек.
В центре «Матенадаран-Гандзасар» хранилось более 100 рукописей, в том числе подлинники, 3 десятка старопечатных книг, около 3 десятков ценных архивных документов, около 700 единиц арменоведческой литературы.