Ադրբեջանական զորքերը կվերադառնա՞ն նախկին դիրքեր. ՌԴ ԱԳ փոխնախարարի մեկնաբանությունը
Մոսկվան ակնկալում է, որ Արցախի Հանրապետությունում լարվածությունը կկարգավորվի Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության հիման վրա։ Այս մասին երեքշաբթի ՏԱՍՍ-ին հայտնել է ՌԴ փոխարտգործնախարար Անդրեյ Ռուդենկոն։
«Մենք ակնկալում ենք, որ այս ամենը բոլոր դեպքերում կկարգավորվի Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի ղեկավարների՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության շրջանակներում»,- ասել նա։
Նա հորդորել է Բաքվին ուղղել ադրբեջանական զորքերն իրենց նախկին դիրքեր վերադարձնելու մասին հարցը:
«Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարությունն իր հայտարարությունն է արել՝ մտահոգություն հայտնելով ղարաբաղյան գոտում լարվածության աճի կապակցությամբ»,- ասել է Ռուդենկոն։

Russia expects Karabakh tensions to be reduced on basis of trilateral agreements
Moscow expects tensions in Nagorno-Karabakh (Artsakh) to be resolved on the basis of a November 9, 2020 trilateral statement by the leaders of Russia, Azerbaijan and Armenia, Russian Deputy Foreign Minister Andrey Rudenko told TASS on Tuesday.
"We expect that all this will still be settled within the framework of the trilateral statement of the leaders of Armenia, Azerbaijan and Russia, signed on November 9, 2020," he said.
The question of whether Azerbaijani troops will be withdrawn to their starting positions, he said, should be addressed to Baku. "The [Russian] Foreign Ministry made its statement expressing concern about the escalation of tensions in the Karabakh zone," Rudenko noted.