Ադրբեջանական զորքերը կվերադառնա՞ն նախկին դիրքեր. ՌԴ ԱԳ փոխնախարարի մեկնաբանությունը
Մոսկվան ակնկալում է, որ Արցախի Հանրապետությունում լարվածությունը կկարգավորվի Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության հիման վրա։ Այս մասին երեքշաբթի ՏԱՍՍ-ին հայտնել է ՌԴ փոխարտգործնախարար Անդրեյ Ռուդենկոն։
«Մենք ակնկալում ենք, որ այս ամենը բոլոր դեպքերում կկարգավորվի Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի ղեկավարների՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության շրջանակներում»,- ասել նա։
Նա հորդորել է Բաքվին ուղղել ադրբեջանական զորքերն իրենց նախկին դիրքեր վերադարձնելու մասին հարցը:
«Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարությունն իր հայտարարությունն է արել՝ մտահոգություն հայտնելով ղարաբաղյան գոտում լարվածության աճի կապակցությամբ»,- ասել է Ռուդենկոն։

Будут ли азербайджанские войска отведены на прежние позиции? Комментарий замглавы МИД РФ
Москва рассчитывает, что напряженность в Нагорном Карабахе будет урегулирована на основе трехстороннего заявления лидеров России, Азербайджана и Армении от 9 ноября 2020 года. Об этом заявил ТАСС во вторник замглавы МИД РФ Андрей Руденко.
"Мы рассчитываем, что все это будет все-таки урегулировано в рамках трехстороннего заявления лидеров Армении, Азербайджана и России от 9 ноября 2020 года", - сказал он.
Вопрос о том, будут ли азербайджанские войска отведены на прежние позиции, по его словам, следует адресовать Баку. "Министерство иностранных дел [России] сделало свое заявление, выразив обеспокоенность по поводу эскалации напряженности в зоне Карабаха", - указал Руденко.