Երևանի կոնյակի գործարանը վերաթողարկում է ARARAT «Ընտիր» լեգենդար կուպաժը
Ստեղծված 1902 թվականին՝ ARARAT «Ընտիր» լեգենդար կուպաժն առաջին հայկական տեսակավոր կոնյակն է, որը դարձավ կոնյակագործության տարեգրի զարդատառը։
Երկակի հոբելյանական տարում՝ հայկական կոնյակագործության 135-րդ ամյակին և առաջին հայկական կոնյակի 120-րդ տարեդարձին ընդառաջ, Երևանի կոնյակի գործարանը ներկայացնում է լեգենդար կոնյակի կոլեկցիոն տարբերակի վերածնունդը։
Երևանի կոնյակի գործարանից մանրամասնում են, որ այս պատմական կուպաժի հեղինակը Ֆրանսիայի գինեգործական հեղինակավոր դպրոցներից մեկի շրջանավարտ Մկրտիչ Մուսինյանցն է։ Նրա ստեղծագործական որոնումներն ու կրթությունն արտացոլեցին Հայաստանի շռայլ բնությունը և խաղողի հատընտիր տեսակները հայկական առաջին տեսակավոր կոնյակում։ Իր ստեղծումից անմիջապես հետո այդ կուպաժը  հիացրեց ֆրանսիական ամենահեղինակավոր մրցույթի դժվարահաճ մասնագետներին։
Մուսինյանցի համար «Ընտիրը» դարձավ հայրենիքը մեծարելու միջոց և փայլուն վկայությունն առ այն, որ Հայաստանի բնության ու անկրկնելի վարպետության միությունը ստեղծում են նշաձող, որն առ այսօր շարունակում է ոգեշնչել կոնյակի իրական գիտակներին:
ARARAT «Ընտիրը» առանձնանում է սաթե հարուստ գույնով, որտեղ առկայծում է պղնձագույն փայլը։ Կլորավուն երկարատև համը վերափոխվում է ցիտրուսային և կարամելային նրբերանգներով և ավարտվում նուշի անորսալի դառնությամբ։
««Ընտիր» կոնյակի վերածնունդն առաջին հերթին վկայում է Երևանի կոնյակի գործարանի պատմական ժառանգորդության մասին։ Սա մեր հարգանքն է այդ արժեքավոր ժառանգության հանդեպ, որի մասն ենք կազմում նաև մենք։ Կոնյակի այս բացառիկ սպիրտները, որ անկասկած մեր պարծանքն են, հնարավորություն են ընձեռում ոչ միայն վերականգնելու պատմական կուպաժները, այլ նաև դրանք դարձնելու կոլեկցիոն», - նշում է Երևանի կոնյակի գործարանի գործադիր տնօրեն Սերգեյ Խաչատրյանը։
Այս պատմական կոնյակի վերաթողարկումը նշանավորում է ARARAT-ի բացառիկ ժառանգությունը, քանի որ միայն այսպիսի հարուստ անցյալ ունեցող ապրանքանիշն է ի զորու վերականգնել նման նմուշներ՝ դարձնելով նրանց կոլեկցիոն։
««Ընտիր» կոնյակի կոլեկցիոն վերածնունդն էլ ավելի ընդգծեց նրա համահոտային ներդաշնակությունը, քանի որ երեք լրացուցիչ տարվա հնացումն առավել վառ բացահայտեց միահյուսված սպիրտների ողջ հմայքը։ ARARAT-ի վինտաժային շարքի հետ աշխատելն անկրկնելի փորձ է և հետաքրքիր երկխոսություն տարբեր սերունդների հետ»,- ասում է Երևանի կոնյակի գործարանի արտադրության գծով տնօրեն Համլետ Անտոնյանը։
ARARAT «Ընտիրը» լրացնում է ARARAT-ի վինտաժային կոնյակների շարքը և իր նրբաճաշակ փաթեթավորմամբ կշարունակի շարքի միասնական ոճային լուծումները։ Վերաթողարկված կոնյակի գրաֆիկական և գունային լուծումները փառաբանում են հայկական խաղողի յուրահատկությունը՝ որպես վառ և հիշարժան պատմությունների անփոխարինելի սկիզբ:
ARARAT «Ընտիր» կոնյակի սահմանափակ ներկայացվածությունը կհանդիսանա նոր երկխոսության ևս մեկ հիանալի առիթ՝ ARARAT կոնյակի գնահատողների համար։
ԱՐԱՐԱՏ-ի վինտաժ հավաքածուն տարբեր ժամանակներում Երևանի կոնյակի գործարանի կողմից վերաթողարկվող կոնյակների շարք է: Վինտաժ հավաքածուի բոլոր կուպաժները վերստեղծվում են օրիգինալ բաղադրատոմսերով և վերարտադրում են հանրահայտ կոնյակների էտալոն նմուշները: 2015թվ.-ին սահմանափակ քանակությամբ ներկայացվեց հավաքածուի առաջին կոնյակը՝ լեգենդար Հայաստանը: 2018 թվականին հավաքածուն համալրվեց «Երևան» կոնյակով։

Created back in 1902, the legendary blend ARARAT “Otborny” was the first Armenian vintage brandy, which became an opening chapter in the chronicle of triumph of the Armenian brandy-making.
In the year of meaningful anniversaries - the 135th anniversary of brandy-making in Armenia and the 120th anniversary of the first Armenian vintage brandy, Yerevan Brandy Company revives the collection version of the legendary ARARAT “Otborny” blend.
The author of the original blend is Mkrtich Musinyants, whose creative curiosity and outstanding academic background reflected the gifts of the generous Armenian nature along with its unique grape varieties in one single brandy. Soon after its very creation, the blend managed to leave the international jury members of one of the most influential French competition astonished, Yerevan Brandy Company said in a press release on Tuesday.
Being an alumnus of a prestigious French winemaking school, Musinyants’ “Otborny” served as a tribute to his homeland. The blend is a brilliant representation of the notion that the unity of Armenian nature and genuine craftsmanship create a gold benchmark that continues to inspire connoisseurs for generations ahead.
ARARAT “Otborny” features intense amber color with copper shine. Rounded and long-lasting taste plays with notes of citrus, caramel, and toffee. The ending chord of the taste completes with faded bitterness of almonds.
“The rebirth of “Otborny” brandy, first and foremost, is the credential of Yerevan Brandy Company’s historical succession. This is our homage for the heritage that we are a part of. This is also our pride for having a unique collection of spirits, which not only gives us an opportunity to recreate historical blends but also to produce collection reserves,” says Serge Khachatryan, Chief Operating Officer of Yerevan Brandy Company.
The renaissance of historical blends highlights the unique legacy of ARARAT. It also comes to underline the idea that only exceptional brands with profound history can recreate noble samples and make them collectioanal.
“Being a collection reserve, the recreated blend of “Otborny” emphasizes its organoleptic harmony more eloquently, since three additional years of post-blend aging perfectly reveals the shades of rare spirits. Working with ARARAT Vintage Range is always an incredible experience and a fascinating dialogue with different generations,” says Hamlet Antonyan, Head of Production of Yerevan Brandy Company.
ARARAT “Otborny” will enrich ARARAT Vintage Collection and will continue the stylistic solutions of the range’s packaging. The illustrations and main color design of “Otborny” glorify the unique essence of Armenian grape varieties as a symbol of irreplaceable inceptions of the bright stories.
The limited distribution of the ARARAT “Otborny” will definitely create yet another dialogue with the connoisseurs of ARARAT Armenian brandy.