«Հրապարակ». Փաշինյանը որոշել է ազատվել Բեղլոյանից, որոշել են նրան նոր՝ անշառ պաշտոն առաջարկել
«Նիկոլ Փաշինյանը շարունակում է կասկածել ու ասպարեզից հեռացնել բոլոր նրանց, ովքեր ինչ-որ չափով իրենցից վտանգ են ներկայացնում։ Նա անվերապահ նվիրվածություն և ստրուկի հնազանդություն է պահանջում թիմակիցներից։ Մեկ կիքսը կամ կես-ինքնուրույնությունը կարող է ճակատագրական լինել ցանկացածի համար։ Երեկ գրել էինք, որ իշխող ՔՊ-ում քննարկել են պատգամավոր Անուշ Բեղլոյանին Տնտեսական մրցակցության հանձնաժողով գործուղելու հարցը։
Պարզվում է՝ որոշումը կայացրել է Փաշինյանը, ԱԺ խմբակցության իր վստահելիների «նավոդկայով»։ Նրան զեկուցել են, որ Բեղլոյանը կասկածելի կապերի մեջ է անհայտ շրջանակների հետ, մասնակցում է ինչ-ինչ քննարկումների, որոնց չպետք է մասնակցի, և որոնք համաձայնեցված չեն ՔՊ «պոլիտբյուրոյի» հետ, գրեթե չի շփվում իրենց հետ։ Մի խոսքով, համայնքը բողոքել է, և Փաշինյանը որոշել է ազատվել Բեղլոյանից, բայց քանի որ ոչ մեկի հետ չեն ուզում թշնամանալ, որոշել են նրան նոր՝ անշառ պաշտոն առաջարկել, որտեղ նրանից գրեթե ոչինչ կախված չէ։ Աշխատավարձ կստանա ու վտանգ չի ներկայացնի թիմի համար։
Բանն այն է, որ ՔՊ ղեկավարությունն է որոշում, թե որ պատգամավորն ուր գնա, ինչ խոսի, որ լրատվամիջոցին հարցազրույց տա, որին մերժի։ Փաշինյանն արգելել է բոլոր վտանգավորներին հարցազրույցներ տալ, հեռուստաեթերում երևալ։ Դա հատկապես վերաբերում է նորեկներին և կանանց գվարդիային։ Եվ ՔՊ-ական 71 հոգանոց խմբակցությունից միայն մի քանիսն ունեն լրագրողների հետ շփվելու իրավունք։
Սրանով էր պայմանավորված նաև փաշինյանական նոուհաուն՝ ԱԺ լրագրողների տեղաշարժը սահմանափակելը, որ չկարողանան մոտենալ ՔՊ-ական անմեղսունակ և քաղաքականապես տհաս պատգամավորներին, ցանկացած թեմայով հարց տալ և նրանց մտավոր կարողություններն ու պատրաստվածությունը հանրությանն ի ցույց դնել»։

«Грапарак»: Пашинян решил избавиться от Ануш Беглоян, назначив ее на безобидную должность
Газета «Грапарак» пишет, что Никол Пашинян продолжает подозревать и очищать арену от всех тех, кто представляет собой какую-то опасность. Он требует безоговорочной преданности и рабской покорности от членов своей команды. Одно упущение или хоть какая-то самостоятельность могут стать судьбоносными для любого из них.
«Накануне мы писали, что в правящей  фракции «Гражданский договор» обсуждался вопрос назначения депутата Ануш Беглоян членом Комиссии по защите экономической конкуренции.
Как выяснилось, Пашинян принял это решение по «наводке» своих доверенных лиц из парламентской фракции. Ему доложили, что Беглоян поддерживает подозрительные связи с неизвестными кругами, участвует в каких-то обсуждениях, в которых не должна участвовать, и которые не согласованы с «политбюро» «Гражданского договора», почти не общается с ними.
Одним словом, община пожаловалась, и Пашинян решил избавиться от Беглоян, однако поскольку они не хотят ни с кем враждовать, то решили предложить ей новую должность, где от нее практически ничего не зависит. Беглоян будет получать зарплату и не будет представлять опасности для команды.
Дело в том, что руководство «Гражданского договора» решает, какому депутату и куда пойти, что сказать, какому СМИ дать интервью, а какому отказать. Пашинян запретил всем «опасным» членам команды давать интервью и появляться в эфире. Особенно это касается новичков и женской гвардии. Из 71 члена фракции «Гражданский договор» лишь немногие имеют право общаться с журналистами. Этим было обусловлено также пашиняновское ноу-хау – ограничить передвижение журналистов, чтобы они не имели возможности подойти к политически невменяемым членам фракции, задать вопрос на любую тему и продемонстрировать обществу их интеллектуальные способности и уровень подготовленности», - пишет газета.