Կարեն Վրթանեսյան. Ես դիտարկում եմ Հայաստանի իշխանություններին որպես օկուպացիոն վարչակարգ
Արցախում վերջին զարգացումների, ամեն օր հատվող կարմիր գծերի, ներքաղաքական իրավիճակի, հասարակության՝ իշխանությունից, ընդդիմությունից, ազգային էլիտայից ակնկալիքների մասին Panorama.am-ը զրուցել է ռազմական փորձագետ Կարեն Վրթանեսյանի հետ։
Panorama.am -Պարոն Վրթանեսյան, Արցախի վերջին զարգացումները նոր հարցեր առաջացրեցին կարմիր գծերի մասով։ Ձեր կարծիքով, որո՞նք են այն կարմիր գծերը, որոնց հատումը Հայաստանի իշխանությունները չեն ների թշնամուն, իսկ հասարակությունը՝ իշխանությանը։
Կարեն Վրթանեսյան-Բոլոր կարմիր գծերը վաղուց հատվել են։ Չկա էլ կարմիր գիծ։
Panorama.am -Ինչո՞ւ է հանդուրժվում կարմիր գծեր հատելը։
Կարեն Վրթանեսյան-Բազմաթիվ պատճառներ կան, դա մեկ պատասխան ունեցող հեշտ խնդիր չէ, հակառակ դեպքում այն հեշտ էլ կլուծվեր ու չէր լինի այս կծիկը, նույնիսկ կասեի քարկապը։
Նախ, իշխանությունը հնարավորինս բոլոր մանիպուլյացիաները, խաբեբայություններն օգտագործում է՝ շատ լավ խաղալով ժողովրդի վախերի վրա, ընդ որում այդ վախերից որոշները հենց իրենց ստեղծածն են, օրինակ ադրբեջանական բանակի անհաղթելի լինելու մասին, այն մասին, որ մեր դեմ կռվում է ոչ թե Ադրբեջանը, այլ Թուրքիան։ Ամեն մեկի հիմքում փոքր ճշմարտություն կա, բայց այն հարյուրապատիկ ուռճացվում է պետական քարոզչական մեքենայի կողմից։
Հաջորդ պատճառն անորոշությունն է։ Ընդամենը 4-5 տարի առաջ հնարավոր էր պաշտոնական աղբյուրների համադրմամբ ինչ-որ բան հասկանալ։ Հիմա... Երբևէ Հայաստանում չի եղել նման իրավիճակ, երբ ամեն բան մշուշով է պատված։ Սա վերաբերում է բոլոր հարցերին, ոչ միայն առաջնագծում տիրող վիճակին։ Ըստ էության, Արցախն ու Սյունիքն ինֆորմացիոն բլոկադայի մեջ են։ Անընդհատ շփոթեցնող տեղեկատվություն է նետվում դաշտ։ Եթե նույն խանդավառությամբ, եռանդով փորձեին շփոթեցնել թշնամուն, շատ ավելի օգուտ կլիներ երկրի համար։ Մինչդեռ հակառակն է արվում. ի շահ Ադրբեջանի հասարակությանը մոլորեցնող տեղեկություններ են գեներացվում։
Երրորդ պատճառն այն է, որ լրիվ վարակաբեկել են ազգային ուժերը՝ դրանց թվում են քաղաքական ուժեր, հասարակական կազմակերպություններ, անհատ գործիչներ, որոնք այնուամենայնիվ, չնայած իրենց հանդեպ մեդիա տեռորի, մեծ ավանդ ունեն երկրի համար։ Ամեն ինչ արվում է, որ նրանց հետևից ոչ ոք չգնա։
Չորրորդ պատճառն այն է, որ հոգեբանական ճնշման զոհ է նաև էլիտան, որը պետք է համակարգեր ու համախմբեր ժողովրդին։ Էլիտայի առաքելությունն է ճգնաժամային իրավիճակներում ազգին համախմբել ու ճգնաժամերից դուրս գալ։ Դա չի արվում, գուցե վախեր, անվստահություն, շփոթմունք կա։ Նաև շատ լուրջ խնդիր է այն, որ շատերը չեն ուզում հավատալ, ընկալել՝ հիմա սովորական նորմալ քաղաքական գործընթացը չէ այլևս։ Խաղի այն կանոնները, որին իրենք սովորել էին 1994 թվականից այս կողմ, այլևս չեն գործում։
Ես դիտարկում եմ Հայաստանի իշխանություններին որպես օկուպացիոն վարչակարգ։ Նրա բոլոր գործողությունները դառնում են տրամաբանական ու հասկանալի, երբ դրանք դիտարկում ես այդ տեսակետից։ Հենց ազգային էլիտաները սկսեն հասկանալ, որ գործ ունեն ոչ թե քաղաքական մրցակցի, այլ օկուպացիոն վարչակարգի հետ, գուցե ինչ-որ բան տեղից շարժվի ու հատած կարմիր գծերը կսկսեն ընկալվել։
Ազգային էլիտաների պարտականությունն է ազգի համար լրջագույն վտանգի դեպքում հակասությունները, իրարից հին ու նոր նեղացկոտությունները մի կողմ դնելը և համախմբվելը, որպեսզի իրենց շուրջն էլ ազգին մոբիլիզացնեն։
Panorama.am-Ձեր խոսքից հետևո՞ւմ է, որ իշխանությունների գործողությունները պետք չէ դիտարկել անփորձության, չիմացության համատեքստում։
Կարեն Վրթանեսյան-Տեսեք, իրենց համակիրներն էլ հաճախ ասում են՝ ի՞նչ անեն իշխանությունները, անփորձ են, կադրեր չունեն և այլն։ Եթե դիտարկում ենք այս տեսակնյունից, ապա որևէ քաղաքական ուժ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի պարտությունից հետո իշխանության չէր մնա։ Սակայն հանճարեղ օպերացիա արեցին, լրիվ անհուսալի վիճակից դուրս եկան, իրենց դիրքերն ամրապնդեցին։ Գուցե հիմա նրանց դիրքերն ավելի ամուր են, քան մինչև պատերազմն էր։ Այս մարդիկ հաստատ ոչ անփորձ են, ոչ՝ հարիֆ։ Ինչպե՞ս կարող է մի ոլորտում՝ օրինակ բանակում ամեն ինչ կործանվի, իսկ մյուս ոլորտում ամեն ինչ հանճարեղ լինի։
Բանակում ամեն ինչ քայքայվեց, պարբերաբար բազմաթիվ ցնցումներ եղան, անընդհատ պաշտպանության նախարար էին փոխում, այն դեպքում երբ պետության ողջ ռեսուրսը, էներգիան պետք է ուղղվեր բանակի վերականգնման համար, որպեսզի մենք այս վիճակում չհայտնվեինք։
Բերել են 2 հազար խաղաղապահ, ենթադրենք իրականում մի քիչ շատ, ու փորձում են անել այն, ինչ ժամանակին անում էր 20 հազարանոց պաշտպանության բանակը՝ մեջքին ունենալով Հայաստանի 30-40 հազարանոց բանակը։ Բանակը քանդելուց հետո ուզում են 2-3 հազար խաղապահներով ինչ-որ բան պահել։ Այդպես չի լինի։
Panorama.am -Արցախի տեղեկատվական շտաբն այսօր էլ հայտարարեց, որ թշնամու զինված ուժերը Քարագլուխ կոչվող բարձունքի հենակետերում են, ելման կետեր չեն վերադարձել։ Թշնամու՝ հերթական հաջողությունից հետո ո՞րն է լինելու նրա հաջորդ քայլը։
Կարեն Վրթանեսյան-Ամեն հնարավորության դեպքում թշնամին փորձելու է ինչ-որ բան վերցնել՝ հատ-հատ, եթե հնարավոր լինի՝ մի հարվածով։ Այս ամեն ինչի զսպողը լինելու են զինված ուժերը, որոնք այս իշխանությունները քայքայեցին։
Կրկնում եմ, մենք գործ ունենք օկուպացիոն վարչակարգի հետ, որը ըստ էության զբաղվում է Ադրբեջանի, Թուրքիայի շահերը պաշտպանելով։
Panorama.am -Հնարավոր համարո՞ւմ եք, որ Քարագլուխ բարձունքում ադրբեջանական զինված ուժերի հաստատումը ռուս-ադրբեջանական պայմանավորվածության հետևանք էր։
Կարեն Վրթանեսյան-Չեմ կարծում։ Նույնիսկ եթե այսպես է, եթե այդ հատվածում լինեին հայկական զինված ուժեր, նման պայմանավորվածության գալ չէին կարող։
Panorama.am -Պարոն Վրթանեսյան, Դուք բազմիցս ասել եք, քանի դեռ չեն հեռացրել այս իշխանություններին բանակի, անվտանգության ու այլ համակարգերում որևէ բարեփոխում հնարավոր չէ իրականացնել։ Ընդդիմությունը խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցեց իշխանություններին հեռացնելու օրակարգով։ Դուք տեսնո՞ւմ եք ընդդիմության կողմից որևէ քայլ, որը միտված է այդ օրակարգի իրականացմանը։
Կարեն Վրթանեսյան-Առայժմ ես տեսնում եմ անկազմակերպ, ցրված խոսակցություններ, նույնիսկ կոմունիկացիոն ռազմավարություն չեմ տեսնում իրական կշիռ ունեցող որևէ քաղաքական ուժի կողմից։ Սա ասում եմ սրտի մեծ ցավով։
Panorama.am -Ինչի՞ հետևանք է դա։
Կարեն Վրթանեսյան-Ես հարցազրույցի սկզբում խոսեցի այդ պատճառների մասին, անորոշությունը մեծ է, մարդիկ, որոնք սովոր են նորմալ իրավիճակի, չեն կարողանում իներցիոն մտածողությունից դուրս գալ, չեն ընկալում իրավիճակը որպես ծայրահեղ արտառոց, երբ պետք են արտառոց գործողություններ։ Մարդիկ չեն տեսնում մոտալուտ վտանգը, սպասում են մի քիչ իրավիճակը պարզվի՝ չհասկանալով, որ այդ անորոշությունը հատուկ է գեներացվում Հայաստանի իշխանությունների, Ադրբեջանի կողմից։ Եթե նայեք Հայաստանի իշխանությունների, Ադրբեջանի ու Թուրքիայի գործողություններին, ապա տպավորություն է, չէի ասի՝ անիմն, որ դրանք գործում են համաձայնեցված, հստակ ռազմավարություն ու մարտավարություն, գծած պլան ունեն։
Մինչդեռ նման բան չի նկատվում ընդդիմության կողմից, նույնիսկ առանձին ուժերի կողմից, չկան համախմբված գործողություններ։ Դեռևս հայտարարվում է ցանկությունների մասին։
Panorama.am -Հարմար տեղավորվեցի՞ն պատգամավորական աթոռներին։
Կարեն Վրթանեսյան-Դա կոչվում է normality bias, երբ մարդկանց համար դժվար է դուրս գալ նորմալության սահմաններից ու գործել այսպես ասած՝ աննորմալ։ Երբ մարդը վախենում է դիմել արտառոց քայլերի, քանի որ հետո կարող է պարզվել, ամեն ինչ նորմալ է, ու միայն իրեն է թվում՝ իրավիճակը նորմալ չէ, իսկ ինքը խելագար բաներ է անում։ Մարդիկ գերադասում են իրենց խաբել, քան նման քայլերի դիմել։
Առավել պատկերավոր ասեմ, մենք կարծես փետրվարի 23-ի Կիևի բնակիչ լինենք, որը գնում է համերգ, դիսկոտեկ։ Նա հասկանում է, որ պատերազմի վտանգ կա, բայց չգիտի, թե ինքը ինչ անի։ Հույս է փայփայում, որ ինչ-որ մի բան կլինի։ Մենք արդեն չորս տարի է՝ այդ վիճակում ենք։ Վստահ եմ, որ այդ իրավիճակը հատուկ է գներացվում, չգիտեմ, այս իշխանություններն իրե՞նց խելքով են դա անում, թե՞ դրսից շատ լավ ուղղորդողներ, հրահանգիչներ ունեն, բայց դա փաստ է։
Panorama.am-Հասարակության այն փոքր հատվածը, որ սրտացավ է, իրականությունը ռեալ է գնահատում, բայց որևէ ակնկալիք չունի իշխանությունից, ընդդիմությունից, ազգային էլիտայից, ի՞նչ պետք է անի, ի՞նչ կարող է անել։
Կարեն Վրթանեսյան-Ես չեմ կարծում, որ դա փոք հատված է։ Ավելին, եթե ուշադիր նայենք արտահերթ ընտրությունների արդյունքները, կտեսնենք, որ ընտրողների 50 տոկոսը չի գնացել ընտրելու։ Ենթադրենք 20 տոկոսը Հայաստանում չի եղել, 10 տոկոսն էլ չի կողմնորոշվել կամ հարգելի պատճառ է ունեցել չգնալու համար։ Մյուսները, հասկանալով, որ այս իշխանությանը հայկական համարելը ծայրահեղ միամտություն կլինի, չեն վստահել նաև ընդդիմությանը նաև այն պատճառով, որ այդ գործիչների դեմ շատ երկար ժամանակ քարզչություն է տարվել, ատելություն է հրահրվել։ Բայց այդ 20 տոկոսը կա։ Ընդդիմությանը ձայն տվածների զգալի հատվածն էլ է Ձեր նշած սեգմենտում։ Դա փոքր տոկոս չէ, ընտրողների մինչև 30 տոկոսն է, որոնք կարող են երկրում իրավիճակ փոխել։
Ընդդիմությունը պարտավոր է այդ մարդկանց հետ կոմունիկացվել, այդ մարդկանց ոտքի հանել։ Նրանք սպասում են մի ուժի, քանի որ շարքային քաղաքացին չի կարող զբավել մոբիլիզացնելով, ռազմավարություն մշակելով, որոշումներ կայացնելու փորձ չունի, ֆինանսական միջոցներ չունի։ Դա հենց Էլիտայի պարտականությունն է։ Ընդդիմությունը, որ էլիտայի մասն է, ունի այլոց համեմատ անհամաչափ մեծ ռեսուրս (ֆինանսական, քաղաքական, գիտելիքային, կապերի և այլն), երբ խաղաղություն էր, նա՝ որպես էլիտա օգտվել են բազմաթիվ արտոնություններից։
Ընդդիմության շարքերում ես չեմ տեսնում համախմբվելու, մոբիլիզացվելու և մոբիլիզացնելու իրական ցանկություն։
Ընդդիմության գործիչները՝ այսպես ասած նախկինները, պետք է հասկանան, որ իրենք այլևս իշխանություն չեն, որ իրենք պետք է իջնեն գետնին, ամեն օր հանդիպեն մարդկանց հետ՝ 10 հոգանոց, 20 հոգանոց խմբերի, 100 հոգանոց դահլիճների հետ պետք է աշխատեն։ Բայց ես չեմ տեսնում նույնսիկ կարևոր սկզբնական կոմունիկացիան հանրության հետ, հանրության վստահությունը շահելու համար։ Վերջերս էլ գրել եմ, եթե նման օրինակներ կան, ինձ ցույց տվեք, ես ընդունեմ, որ սխալ եմ, կպնեմ, օգնեմ։
Ես տեսնում եմ, որ մարդիկ չեն գիտակցում այն, որ սա նորմալ կյանքը չէ։ Մենք հիմա Երևանում հանգիստ ենք, բայց կարող է մեկ ժամում գլխիվայր շուռ գալ ամեն բան, ինչպես եղավ Կիևում։

Карен Вртанесян: Я рассматриваю власти Армении в качестве оккупационного режима
О последних событиях в Арцахе, каждый день пересекаемых красных линиях, внутриполитической ситуации, ожиданиях общества – от власти, оппозиции, национальной элиты – корреспондент Panorama.am побеседовала с военным экспертом Кареном Вртанесяном.
– Г-ин Вртанесян, последние события в Арцахе вызвали новые вопросы относительно красных линий. Каковы, на Ваш взгляд, красные линии, пересечение которых власти Армении не простят врагу, а общество не простит властям?
– Все красные линии давно перейдены. Нет больше красных линий.
– Почему дозволяется пересечение красных линий?
– Причин – множество, это не простая проблема, имеющая один ответ, иначе ее легко было бы решить и не было бы этого клубка, я бы даже сказал тугого узла.
Во-первых, власть использует все возможные манипуляции и жульничество, очень хорошо играя на страхах народа, причем некоторые из этих страхов созданы ею же: например, о непобедимости азербайджанской армии, о том, что против нас воюет не Азербайджан, а Турция. В основе каждого из них – толика правды, но она стократ преувеличивается государственной пропагандистской машиной.
Следующая причина – неопределенность. Всего 4-5 лет назад можно было что-то понять, сопоставляя официальные источники. Теперь… Никогда прежде в Армении не было такой ситуации, когда все окутано туманом. Это касается всех вопросов, не только ситуации на передовой. По сути, Арцах и Сюник находятся в информационной блокаде. В поле постоянно вбрасывается запутывающая информация. Если бы они с таким же воодушевлением и рвением пытались сбить с толку врага, было бы гораздо больше пользы для страны. Между тем, делается противоположное: генерируются вводящие общество в заблуждение сведения – в интересах Азербайджана.
Третья причина в том, что совершенно дискредитированы национальные силы, в их числе политические силы, общественные организации, деятели, которые, тем не менее, несмотря на медиа-террор против них, имеют большой вклад для страны. Делается все для того, чтобы за ними никто не пошел.
Четвертая причина заключается в том, что жертвой психологического давления является и элита, которая должна была координировать и консолидировать народ. Миссия элиты – сплочение нации в кризисных ситуациях и выход из кризисов. Этого не делается, быть может, есть страхи, недоверие, растерянность. Также очень серьезной проблемой является то, что многие не хотят верить, воспринимать, что мы сейчас не имеем дело с нормальным политическим процессом. Правила политической игры, к которым все привыкли с 1994 года, больше не действуют.
Я рассматриваю власти Армении как оккупационный режим. Все их действия становятся логичными и понятными, если рассматривать их с этой точки зрения. Как только национальные элиты начнут понимать, что они имеют дело не с политическим конкурентом, а с оккупационным режимом, может быть, что-то сдвинется с места и начнут восприниматься перейденные красные линии.
Обязанность национальных элит в случае серьезнейшей угрозы для нации – отложить в сторону противоречия, старые и новые обиды друг на друга и объединиться, чтобы мобилизовать вокруг себя нацию.
– Из Ваших слов следует, что действия властей не следует рассматривать в контексте неопытности и незнания?
– Смотрите, их сторонники тоже часто говорят, мол, что властям делать, они неопытны, у них нет кадров и т.д. Если посмотреть с этой точки зрения, то после поражения 9 ноября 2020 года ни одна политическая сила не осталась бы у власти. Однако они провели гениальную операцию, вышли из совершенно безнадежного положения, укрепили свои позиции. Возможно, сейчас их позиции крепче, чем были до войны. Эти люди определенно не являются ни неопытными, ни легковерными.
Как в одной сфере все может рушиться, например, в армии, а в другой сфере все быть гениальным?
В армии все было разрушено, друг друга сменяли потрясения, постоянно меняли министра обороны, и это тогда, когда все ресурсы и энергия государства должны были быть направлены на восстановление армии, чтобы мы не оказались в подобном положении.
Привезли 2 тыс. миротворцев, предположим, в действительности чуть больше, и пытаются сделать то, что в свое время делала 20-тысячная Армия обороны, имея за спиной 30-40-тысячную армию Армении. После разрушения армии они хотят сохранить что-то 2-3 тысячами миротворцев. Так не получится.
– Информационный штаб Арцаха сегодня тоже сообщил, что вооруженные силы врага продолжают оставаться на Караглухе, в том же опорном пункте близ Паруха, на исходные позиции не вернулись. Каким будет следующий шаг врага после его очередного успеха?
– При любой возможности враг попытается взять что-то – по очереди, по возможности – одним ударом. Сдерживающим все это будут вооруженные силы, которые эти власти разрушили.
Повторяю, мы имеем дело с оккупационным режимом, который, по сути, занимается отстаиванием интересов Азербайджана и Турции.
– Считаете ли Вы возможным, что укрепление азербайджанских вооруженных сил на высоте Караглуха было результатом российско-азербайджанской договоренности?
– Не думаю. Даже если это так, если бы на этом участке находились армянские вооруженные силы, они не смогли бы прийти к такому соглашению.
– Г-ин Вртанесян, Вы много раз говорили – пока эта власть не будет отстранена, невозможно провести какие-либо реформы в армии, в сфере безопасности и других системах. Оппозиция участвовала в парламентских выборах с повесткой отстранения власти. Видите ли Вы какие-либо шаги со стороны оппозиции, направленные на реализацию этой повестки?
– Пока я вижу неорганизованные, рассеянные разговоры, я даже не вижу коммуникативной стратегии со стороны какой-либо имеющей реальный вес политической силы. Я говорю это с большой душевной болью.
– Следствием чего это является?
– В начале интервью я коснулся этих причин, неопределенность велика, люди, которые привыкли к нормальной ситуации, не могут выйти за рамки инерционного мышления, не воспринимают ситуацию как крайне неординарную, когда нужны неординарные действия. Люди не видят надвигающейся угрозы, ждут пока ситуация немного прояснится, не понимая, что эта неопределенность специально генерируется властями Армении, Азербайджаном. Если посмотреть на действия властей Армении, действия Азербайджана и Турции, то создается впечатление, я бы не назвал его необоснованным, что они действуют согласованно, имеют четкую стратегию и тактику, план.
Между тем, подобных скоординированных действий не заметно со стороны оппозиции, даже со стороны отдельных сил. Пока видим заявления о желаниях.
– Удобно устроились в депутатских креслах?
– Это называется normality bias, когда людям трудно выйти за рамки нормальности и действовать, так сказать, ненормально. Когда человек боится предпринимать неординарные шаги, потому что потом может оказаться, что все нормально, и только ему кажется, что ситуация ненормальная, а он делает сумасшедшие вещи. Люди предпочитают обманывать себя, чем идти на такие шаги.
Скажу более наглядно: мы словно житель Киева 23 февраля, который идет на концерт, дискотеку. Он понимает, что есть угроза войны, но он не знает, что ему делать. Он надеется, что как-то обойдется. Мы в такой ситуации уже четыре года. Я уверен, что эта ситуация генерируется специально, я не знаю, эти власти делают это своим умом или у них есть очень хорошие направляющие и инструкторы извне, но это факт.
– Что же делать той небольшой части общества, которая сердобольна, реально оценивает ситуацию, но не связывает никаких ожиданий с властью, оппозицией, национальной элитой?
– Не думаю, что это небольшая часть. Более того, если мы внимательно посмотрим на результаты внеочередных выборов, то увидим, что 50% избирателей не пришли на голосование. Допустим, 20% из них не были в Армении, 10% не сориентировались или имели уважительную причину не приходить. Остальные, понимая, что считать эти власти армянскими было бы крайне наивно, не стали доверять и оппозиции, в том числе и по той причине, долготе время против этих деятелей велась пропаганда, провоцировалась ненависть. Но эти 20% есть. Значительная часть проголосовавших за оппозицию также находится в указанном Вами сегменте. Это не малый процент, до 30% избирателей, которые могут изменить ситуацию в стране.
Оппозиция обязана коммуницировать с этими людьми, поднять этих людей на ноги. Они ждут прихода такой силы, потому что рядовой гражданин не может заниматься мобилизацией, выработкой стратегии, не обладает опытом принятия решений, не имеет финансовых средств. Это обязанность именно элиты. Оппозиция, являющаяся частью элиты, по сравнению с другими, обладает несоизмеримо большим ресурсом (финансовым, политическим, знаниями, связями и т. д.), когда был мир, она, как элита, пользовалась многочисленными привилегиями.
В рядах оппозиции я не вижу реального желания объединяться, мобилизоваться и мобилизовать.
Деятели оппозиции, так называемые прежние, должны понять, что они – больше не власть, они должны спуститься на землю, каждый день встречаться с людьми – группами по 10 человек, по 20 человек, работать с залами, где собрались 100 человек. Но я даже не вижу даже важной первоначальной коммуникации с общественностью для завоевания общественного доверия.
Недавно я написал – если есть такие примеры, покажите мне, я признаю свою неправоту, присоединюсь, помогу.
Я вижу, что люди не осознают, что это – не нормальная жизнь. У нас сейчас в Ереване спокойно, но за час может все перевернуться с ног на голову, как это случилось в Киеве.